Olga Smile

Karp smażony

Autor:
  • bez Glutenu


Karp smażony, podobnie jak karp w galarecie, pierogi, barszcz czerwony i kilka innych dań od zawsze pojawiał się na świątecznym stole u moich babć i moich rodziców. Nie było świąt bez karpia, bez smażenia, bez skrapiania cytryna i zachwycania się, że ten akurat karp nie jest mulisty w smaku.
Osobiście nie jestem fanka smażenia karpia i generalnie ryb zimą. Intensywny zapach, mimo pracującego pełna para okapu utrzymuje się w domu przez wiele godzin. Ale zwyczaj to zwyczaj, i dla niektórych nie ma przebacz, karp wigilijny musi być. Jak mus, to mus :)
Moja mama zawsze skrapiała i wręcz obkładała karpia cytryną, przestawał wtedy charakterystycznie pachnieć, stawał się kruchy i smaczny po usmażeniu. Znajomi dla odmiany moczą karpia w mleku, to również ponoć zabiera zapach. Spotkałam się jeszcze w moczeniu w maślance. Każdy sposób jest dobry, byle skuteczny. U nas sprawdzone było skrapianie cytryną i jeśli mam smażyć karpia to tylko według rodzinnego przepisu, który opisuję poniżej.

• 1 karp o wadze około 1,5 – 2 kg
• 4 cytryny
• 5 łyżek bułki tartej
• 3 łyżki mąki
• sól
• olej do smażenia
Krok Po kroku:

1. Karpia kroję i dzielę na dzwonka. Wyciskamy sok z 3 cytryn. Jedną cytrynę kroję w plasterki. Karpia obtaczam w soku z cytryny, układam z plasterkami cytryny w pojemniku lub misce i zostawiamy na 30 minut do przegryzienia.
2. Dzwonka osuszam.
3. Rozgrzewam olej na patelni.
4. W głębokim talerzu mieszam mąkę z bułką tartą.
5. Karpia solę, obtaczam i smażę z obu stron na złoty kolor. .


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tagi: , , , , ,

Zamieszczone w kulinarne przepisy Olgi: Dania, Dania na ciepło na imprezy karnawałowe, Dania na ciepło na obiadokolację lub nad ranem, Dieta bezjajeczna, Diety, Imprezy, Jedzenie na impreze, Jedzenie na sylwestra - menu sylwestrowe, Karnawał, Kuchnia polska, Kuchnie świata, Obiad, Okazje i Święta, Przekąski, Przystawki, Tapas, Meze, Przepisy na co dzień, Rodzice na obiedzie, Ryby i owoce morza, Składniki, Sylwester, W rodzinnym gronie, Ważne imprezy świateczne i weselne, Wigilia |

2 Komentarze/-y do Karp smażony

  1. Jakie wino do jakiej ryby? | jakpicwino.pl on 18 grudnia 2012 at 11:43

    [...] Przepis na karpia znajdziecie na przykład tutaj: http://www.olgasmile.com/karp-smazony.html [...]

  2. miki on 20 grudnia 2012 at 23:34

    można jeszcze tak: smażymy karpia/ryby 1 dzień wcześniej, wietrzymy chałupę, a w wigilię usmażone kawałki ryby podgrzewany rozłożone na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w piekarniku-będą chrupiące i gorące, a gospodyni nie będzie cuchnęła rybą i lokal takoż :)
    Wesołych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*Dodaj zdjęcie

Do swojego komentarza możesz dołączyć zdjęcie, np. wykonanej według prezentowanego tu przepisu lub Twojej własnej receptury potrawy. Sprawisz mi ogromną przyjemność, dzieląc się ze mną swoimi spostrzeżeniami :). Pamiętaj, że maksymalny rozmiar dodawanego zdjęcia to 500 kB, a nazwa pliku nie może zawierać spacji i polskich znaków. Wybrany przez Ciebie plik zostanie automatycznie dodany do Twojego komentarza.