Olga Smile

Szynka wędzona

Autor:


  Kilka tygodni temu, gdy przeglądałam przepisy Casiaw na jej blogu Dodaj i Wymieszaj i zachwycałam się przepisem na Prostą domową wędlinką uświadomiłam sobie, że zaledwie dwa razy przygotowywałam domową wędlinę wędzoną i orłem z dziedziny wędliniarstwa nie jestem. Ta myśl zaowocowała zwiększeniem moich wysiłków w tym temacie i udało mi się przygotować domowe wędliny, uwędzone i zaparzone jak tradycja nakazuje. Gdy je przygotowałam i wyszły świetnie, nie pozostało nic innego jak zaprosić znajomych na ucztę domowego wędliniarstwa. Któż odmówi, gdy czekają na zjedzenie piękne łopatki wieprzowe, szyneczka wieprzowa i wielka pierś z indyka.
  Taka uczta jest prosta, nie wymaga zbytnich wysiłków dodatkowych, musi być naturalnie, przaśnie i niewyszukanie. Jako dodatek do wędliny pasuje idealnie ogórek kiszony, słony i pachnący chrzanem, musztarda, chrzan tarty ze śmietaną, cebulka dymka, chleb biały z chrupiącą skórką, czarny chleb razowy i koniecznie smalczyk lub masełko. O ile ja wolę masełko, znam osoby, dla których smalczyk ze skraweczkami jest znacznie lepszym dodatkiem do chlebka i takiej wiejskiej, domowej wędlinki.
  Jedynym utrudnieniem jest wędzarka, którą musimy posiadać, bo inaczej nie uzyskamy tego prawdziwego aromatu wędzonki. Kilka lat temu dostaliśmy dużą grillo-wędzarkę i mimo, że używaliśmy jej dotąd tylko jako grill, to nadszedł czas aby pokazała wszystkie swoje umiejętności w wersji wędzarniczej. I muszę powiedzieć, że nic a nic nas nie zawiodła!
  Trudno podać dokładny przepis, więc przyjmijmy, że wszystkie proporcje podaje na 3 kg mięsa. W solance powinno się peklować kawałki nie mniejsze niż 1 kg, inaczej będą suche. Siatkę do wędlin kupiłam na allegro, ale można zastąpić je niefarbowanym sznurkiem i związać mięsko, aby utrzymywało kształt.
   
   
   
   
   

  * 3 wędliny każda po 1 kg +
  * 6 łyżek czubatych soli niejodowanej
  * 2 opakowania soli peklowej czyli 100gr
  * łyżka czarnego pieprzu
  * ziele angielskie
  * 3 litry wody
  Wodę zagotowujemy z solą niejowodwaną, pieprzem i listkami laurowymi. Wyłączamy gaz, gdy woda osiągnie taką temperaturę, że możemy do garnka włożyć rękę dosypujemy sól peklową i dokładnie mieszamy aż cała się rozpuści. Wkładamy naszą wędlinę i garnuszek ląduje w lodówce na dwie doby. Ja swoją wędlinę peklowałam 1 dobę, dlatego w środku nie jest jednorodnie czerwona, nie traci na smaku ale na jednolitym kolorycie. Następnie odławiamy, wkładamy w siatki i wędzimy na drewnie liściastym nie krócej niż 2 godziny. Następnie zagotowujemy wodę w garnku, wkładamy wędliny i trzymamy ja na małym gazie z leciutko pyrkającą wodą 60 minut. Wyławiamy, schładzamy i jemy ile dusza zapragnie.

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

  Zamieszczone w kulinarne przepisy Olgi: Impreza w 30 minut, Imprezy, Imprezy dla dzieci, Jedzenie na impreze, Jedzenie na sylwestra - menu sylwestrowe, Karnawał, Mięsa pieczone i wędliny, Przekąski, Przystawki, Tapas, Meze, Przepisy na grilla, Rodzice na obiedzie, W rodzinnym gronie, Ważne imprezy świateczne i weselne, Zimne przekąski – przystawki, Zimne przekąski – przystawki na imprezy karnawałowe |

  4 Komentarze/-y do Szynka wędzona

  1. casiapaw on 31 marca 2008 at 12:00

   Świetna sprawa! Tylko, że niestety ja jestem bez szans z powodu tej wędzarki. ..

  2. An-na on 23 stycznia 2009 at 12:53

   No i dlaczego ja tak późno wypatrzyłam ten przepis?
   Pozdrawiam!
   An-na

  3. mietek on 2 marca 2014 at 16:55

   a gdzie jałowiec i czosnek ? dzisiaj pekluję a w sobotę wędzę

  4. Olga Smile on 2 marca 2014 at 20:24

   mietek – to znaczy? Ja nie dodawałam :)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *  Dodaj zdjęcie

  Do swojego komentarza możesz dołączyć zdjęcie, np. wykonanej według prezentowanego tu przepisu lub Twojej własnej receptury potrawy. Sprawisz mi ogromną przyjemność, dzieląc się ze mną swoimi spostrzeżeniami :). Pamiętaj, że maksymalny rozmiar dodawanego zdjęcia to 500 kB, a nazwa pliku nie może zawierać spacji i polskich znaków. Wybrany przez Ciebie plik zostanie automatycznie dodany do Twojego komentarza.