Blender VITAMIX Ascent A2300i A2500i i A3500i

Blendery VITAMIX Ascent A2300i, A2500i i A3500i Blendery VITAMIX Ascent A2300i, A2500i i A3500i

Tyle razy pisałam już o blenderach marki Vitamix, że mam wrażenie, że wszyscy je bardzo dobrze znają, lubią i w dużej części posiadają. Sama mam kilka Vitamix’ów, a ostatnio do mojej „kolekcji blenderów” dołączyły jeszcze trzy maszyny z serii Ascent z najnowszymi kielichami i pojemnikami. Tym sposobem mam siedem Vitamixów! Ale od początku. Pierwszym moim blenderem wysokoobrotowym był właśnie Vitamix 5200TM, który kupiłam dokładnie w 2013 roku. Taki był początek rodzącej się fascynacji blenderami wysokoobrotowymi lub szybkoobrotowymi, jak zwykło się je nazywać. Ponieważ byłam z niego wybitnie zadowolona dokupiłam po kilku miesiącach drugi, taki sam dla mamy. Oba z dwoma kielichami. Jeden do miksowania suchych produktów i drugi do miksowania mokrych produktów. Różnią się one kształtem noża. Mokry kielich zasysa masę, a suchy jakby podrzuca. Sposób działania plus duża moc gwarantują świetne wyniki miksowania i uśmiech na twarzy. W 2015 roku kupiłam model Vitamix Pro500 jako rozszerzoną o programy wersję posiadanego już modelu 5200TM. Za to w 2018 roku nabyłam blender Vitamix Pro750 bo miałam o niego tyle pytań, że nie mogłam się powstrzymać, żeby sprawdzić, jaki jest. Czy słuszne są opinie o nim? Model Pro750 był to pierwszy mój Vitamix z szerokim kielichem. I w ten sposób już trzy modele Vitamix’ów miałam i pokazałam w testach na blogu. Zdjęcie kolekcji poniżej:

Blendery VITAMIX

Przeszło cztery miesiące temu poszerzyłam kolekcję o nowe 3 Vitamix’y z serii Ascent. Dlaczego? Ponieważ mam o nie taką masę pytań, a dokładnie o różnice, o sposób działania o to, czy warte są swojej ceny. Czy działają równie dobrze jak poparzenie modele, że nie sposób na wszystkie odpowiadać na bieżąco. Ponieważ piszę tylko o blenderach, które mam, to wyjścia nie było, nowe Vitamix’y z serii Ascent stanęły na moim blacie kuchennym. I powiem Wam, że bardzo miło jest mi doświadczać tego przełomu technologicznego. Nawet dobre może być jeszcze lepsze!


Nowe blendery Vitamix ASCENT

Blendery VITAMIX Ascent A2300i, A2500i i A3500i

Zastanawiałam się w jaki sposób powinnam pokazać Wam nowe blendery. Czy skupiać się na jakiejś funkcji, czy możliwościach a może na przykład na cechach? Doszłam jednak do wniosku, że ponieważ część czytelników porównuje przez cały czas nową serię Ascent do starszej C i G, to ja również to zrobię. Faktem jest, że serie C i G były na rynku przez wiele, wiele lat. Zapadły w pamięć, stały się wzorem i takim flagowym blenderem na świecie. To sprawia, że część osób boi się nowej serii Ascent, tylko ze względu na to, że jest nowa. Tu strach jest zbędny! Marka Vitamix produkuje blendery dla masowego odbiorcy od 1969 roku. Przez lata zostały one unowocześnione, zmieniane, rozbudowywane i dostosowywane do potrzeb konsumentów. I trwa to nadal, jak przystało na markę z tradycjami, która dba o swoje dobre imię w branży. To naprawdę jest wysokiej jakości sprzęt!


POJEMNIKI DO MIKSOWANIA

Zacznę od kielichów, ponieważ wszystkie Vitamix’y serii Ascent mają szerokie kielichy z bardzo długimi nożami:

Blendery VITAMIX Ascent A2300i, A2500i i A3500i

To świetne rozwiązanie, ponieważ pozwala na bezproblemowe miksowanie, upłynnianie i rozdrabnianie. O szerokich kielichach pisałam, gdy prezentowałam Wam blender Vitamix Pro750, który zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. W zestawie każdego blendera Ascent znajduje się kielich o 2 litrowej pojemności. W ofercie marki są jeszcze mniejsze kielichy o pojemności 1,4 litra, 600 ml z nożami tnącymi i 225 ml  także w kompletach z nożami. Jednak typowe kielichy sprzedawane z bazą blendera to te szerokie o pojemności 2 litrów. Mniejsze można dokupić dodatkowo, zarówno te o pojemności 1,4 litra do miksowania mokrych składników i pojemności 0,9 do miksowania ziaren, płatków i robienia mąki, jak i 600 ml oraz 225 ml. Napiszę od razu, że pojemniki o pojemności 600 ml idealnie sprawdzą się przy tworzeniu koktajli, sosów dipów, sałatek, zup dla jednej osoby, ponieważ pozwalają na miksowanie małych ilości. Ciekawe są też pojemniki o pojemności 225 ml, które idealnie sprawdzą się przy przygotowywaniu (siekaniu, mieleniu, rozdrabnianiu) malutkich ilości pesto, sosów do sałatek, masła orzechowego. Idealne rozwiązanie dla jednej osoby!

Blendery VITAMIX Ascent A2300i, A2500i i A3500i

Patrząc na stare i nowe modele marki Vitamix można powiedzieć, że główna różnica w pojemnikach polega na zmianie przykrywki z takiej wykonanej z czarnego gumowanego tworzywa, na pokrywy wykonane z twardego, przeźroczystego materiału. Pociąga to za sobą kilka NOWOŚCI i ulepszeń. Po pierwsze, wiadomo już kiedy pojemnik jest dobrze zamknięty, ponieważ słychać charakterystyczne klik po domknięciu pokrywki. Po drugie, pojemniki Vitamixów serii Ascent stały się całkowicie szczelne. Zobacz jak płyn dotyka do górnej pokryw podczas miksowania. Nawet wtedy wszystko zostaje wewnątrz blendera!

Blender Vitamix

Po trzecie, można te pojemniki myć w zmywarkach, co skraca czas sprzątania. Dla mnie osobiście jest bardzo ważne. A po czwarte, wprowadzono dodatkowo zabezpieczenia w pokrywie, które nie pozwalają uruchomić blendera, jeśli pojemnik nie jest prawidłowo zamknięty i ustawiony bazie. Jak widać, Vitamix wprowadził UNOWOCZEŚNIENIE kielichów, które bardzo pozytywnie wpływają na pracę, sprzątanie i bezpieczeństwo użytkowania. Zamiana zdecydowanie na PLUS i to trzeba głośno powiedzieć.


NOŻE – ostrza

Blendery VITAMIX Ascent A2300i, A2500i i A3500i

Wszystkie kielichy Vitamixa wyposażone są w 4 laserowo cięte ostrza. Nowe kielichy mają znacznie dłuższe ramiona noży od tych z poprzednich modeli (5200TM czy Pro500). Jak widzicie, noże w kielichach Ascent są takie same jak w dotychczasowych z serii G+ czyli jak w modelu Vitamix Pro750. Co więcej, we wszystkich dostępnych modelach Ascent pojemniki i noże są takie same! To gwarantuje zawsze tak samo dobre rozdrobnienie, upłynnienie i posiekanie. Dlatego bez względu czy zdecydujecie się na model Vitamix A2300i, Vitamix A3500i, czy pośredni model jakim jest Vitamix A2500i otrzymacie taki sam, nowoczesny, bezpieczny, pojemny i estetyczny kielich!


NOWE BLENDERY VITAMIX Ascent

To porównanie rozpoczynam od chyba najpopularniejszego modelu Vitamix jakim był 5200TM. Ten model kupiło dużo moich czytelników i wielu znajomych. Stąd wnioskuję, że mógł być jednym z popularniejszych.

Należy przyjąć, że model Ascent A2300i jest nowym modelem, będącym odpowiednikiem starszego 5200TM. Drugim, który pokażę jest Ascent A2500i. Patrząc na funkcję jest odpowiednikiem modelu Vitamix Pro500. Ostatnim modelem w tym teście, który Wam zaprezentuję jest Ascent 3500i, który jest unowocześnioną wersją modelu Vitamix Pro750. Mam nadzieję, że sami zobaczycie, że warto kupić modele nowsze, które są kilka kroków do przodu od swoich starszych braci, a dodatkowo sprzedawane są w lepszych cenach, co tym bardziej zachęca do zakupu. A więc zaczynamy :) Proszę przygotować sobie kawę lub herbatkę, ponieważ jest dużo informacji i przepisów!


Blender VITAMIX Ascent A2300i


Blender Vitamix A2300i

Mogę śmiało powiedzieć, że jest to nowocześniejsza wersja znanego, lubianego i bardzo popularnego Vitamixa 5200TM. Mam od lat Vitamixa 5200TM,  dlatego jestem w stanie bez problemu porównać wam ze sobą te dwa blendery. Jak widać na zdjęciu poniżej, mój kielich jest już dość mocno dotknięty przez rydwan czasu. Blender ten pracował u mnie prawie tak, jak w kuchni zawodowej. Trzeba pamiętać, że ja gotuję wielokrotnie więcej niż osoby, które używają sprzętu tylko na potrzeby swojej rodziny. U mnie sprzęt haruje od rana do nocy! Dlatego też jestem w stanie sprawdzić ile wytrzyma, a Vitamix wytrzymał!

Blender Vitamix

Postanowiłam takie szybkie porównanie przedstawić w tabeli. Zawsze tak jest łatwiej. Wiadomo na co należy zwrócić uwagę i nie trzeba szukać szczegółów w treści.

Vitamix 5200TM – starsza konstrukcja Vitamix A2300i – nowa konstrukcja
Wysoki kielich z gumową pokrywką Kielich z pokrywką z tworzywa, szczelny, do mycia w zmywarce. Z systemem zabezpieczenia ustawienia na bazie.
Kielich wysoki 2 litrowy Szeroki kielich o dłuższych bardziej wydajnych ostrzach – 2 litrowy
Waga blendera z bazą – koło 5 kg Waga blendera z bazą – około 6,8 kg (cięższy bardziej stabilny)
Szybkość wirowania ostrzy w zakresie 1,000 – 30,000 obr/min. Szybkość wirowania ostrzy w zakresie 1,000 – 37,000 obr/min.
Silnik o mocy 1200 W Silnik o mocy 1400 W
Silnik o mocy 2 KM Silnik o mocy 2,2 KM
Bez systemu zabezpieczenia kielicha na bazie System Self-Detect i NFC
Gwarancja 7 lat Gwarancja 10 lat
Pojemniki BPA Free Pojemniki BPA Free
Analogowy panel z pokrętłem Elektroniczny panel z pokrętłem
Brak zegara informującego o czasie pracy Elektroniczny zegar informujący o czasie pracy
Panel sterujący Nowoczesny panel sterujący
Cena: około 2600 zł Cena: 2420 zł

Powiedziałabym, że nowy Vitamix A2300i jest mocniejszy, stabilniejszy, cięższy, bardziej bezpieczny niż porównywalny, znany mi wcześniejszy model 5200TM. Vitamix A2300i ma szeroki kielich o długich ostrzach, to pierwsza różnica, która wiele zmienia przy miksowaniu, rozdrabnianiu i upłynnianiu. Do tego technologia Self-Detect, rozpoznająca dobrze założony pojemnik i poprzez technologię NFC blender dobiera odpowiednie ustawienia silnika do danego pojemnika. To sprawia, że uzyskujemy perfekcyjnie dopasowane parametry miksowania. Łatwiejsza obsługa, mocniejszy silnik, większa moc, szybciej wirujące długie ostrza, do tego zintegrowany zegar cyfrowy sprawiają, że cała obsługa nowego Vitamixa jest prosta i bardzo przyjemna. Wszystkie pojemniki Vitamix A2300i można myć w zmywarce! Pisałam już o tym wcześniej, ale w tym miejscu również wspomnę, że do wszystkich Vitamix’ów z linii Ascent pasują pojemniki o pojemności 225 ml, 1400 ml, 900 ml (pojemnik do mielenia suchego) oraz te o pojemności 600 ml i 240 ml. Wszystkie pojemniki (kielichy) są przeznaczone do kontaktu z żywnością. Są wykonane z wolnego od Bisfenolu A materiału Tritan Eastman.

Vitamix A2300i

Vitamix A2300i zyskał dodatkową moc (porównując z modelem 5200TM), lepszy kielich, nowoczesne systemy zabezpieczające i zdecydowanie ładny, przejrzysty panel sterujący. Został on dodatkowo wyposażony w wyświetlacz elektroniczny. Dzięki niemu użytkownik wie ile czasu pozostało do końca programu lub jak długo blender pracuje. To bardzo przydatne rozwiązanie, jeśli korzystamy z konkretnych przepisów lub mamy swoje ulubione ustawienia.

Powinnam napisać jeszcze o kolorach, bo każda kobieta kupująca blender do kuchni lubi wybrać sobie kolor. Ja też często rozmawiam z czytelnikami o tym, który kolor wybrać :) Więc napiszę od razu, że seria blenderów Vitamix Ascent A2300i występuje w 4 kolorach: czarnym, czerwonym, szarym i śnieżnobiałym.

Powiedziałabym, że Vitamix A2300i  jest podstawowym modelem z linii Ascent, ze wszystkimi ważnymi i przydatnymi funkcjami miksowania oraz tym, czego należy oczekiwać od blendera, czyli regulacją prędkości, pulsem, przeźroczystą pokrywą i szerokim kielichem. Mocny silnik, długie noże oraz szybkie obroty i aż cztery kolory obudowy do wyboru. A teraz zapraszam na przepis:


MASŁO ORZECHOWE

Masło orzechowe

Masło orzechowe

Ponieważ miałam wiele opinii o tym, że nowy Vitamix A2300i jest znacznie lepszy od poprzednika to doszłam do wniosku, że przygotuję też jakiś przepis, żeby nie być gołosłowną. Ponieważ zawsze ale to zawsze masło orzechowe wzbudza wiele emocji i czytelnicy zazwyczaj pytają, czy dany blender zrobi takie masło. Zaczęłam przepisy właśnie od tego przepisu na masło. Specjalnie przygotowałam go w najniższym modelu serii Ascent. Wiadomo, że jak on zrobi, to każdy następny/wyższy model również. To się nazywa położyć poprzeczkę dość wysoko! Lubię tak poszaleć, niech blender pracuje jak ma pracować. Masło orzechowe wyszło świetne!


MLEKO KOKOSOWE

Mleko kokosowe

Drugim przepisem jest mleko kokosowe. Myślałam też o paście z daktyli, ale wybrałam mleko kokosowe. Doszłam do wniosku, że mleka roślinne, takie dobrze rozdrobnione są właśnie tymi, które lubicie robić.  Najpopularniejsze jest mleko kokosowe, migdałowe, z nerkowców i ryżowe. Każde mleko roślinne robi się inaczej, jednak do każdego mocny blender jest koniecznością!

Mleko kokosowe

Ja staram się nie moczyć ani wiórków kokosowych ani orzechów. Rozdrabnianie suchych wiórków w celu uzyskania mleka wymaga siły, mocy i obrotów. Dlatego też model A2300i dostał takie zadanie. Poradził sobie z masłem orzechowym bez najmniejszy problemów, to czas na roślinne mleko. Podpowiem, że ja do pieczenia ciast lub do owsianki używam mleka kokosowego bez przecedzania. Do kawy przecedzenie jest konieczne jednak do innych celów właściwie nie ma takiej potrzeby. Do kielicha blendera wsypałam 100 g wiórków kokosowych i wlałam 800 ml wody. Miksowałam na najwyższych obrotach przez 3 minuty. Otrzymałam kremowe, białe, delikatne, cudowne mleko! A właśnie, dosłodziłam go jeszcze 1 łyżka ksylitolu :) Konieczności nie ma, jednak ja lubię.


Blender VITAMIX Ascent A2500I


Vitamix A2500i

Mogę śmiało powiedzieć, że jest to nowocześniejsza wersja bardzo lubianego przeze mnie modelu Vitamix Pro500. Owy Pro500 kupiłam jako następcę (z zaprogramowanymi funkcjami) modelu 5200TM. I mimo, że miał podobne parametry przez cały czas mam wrażenie (zapewne subiektywne), że jest mocniejszy od 5200TM. Dlatego Vitamix Pro500 porównam wam z nowszym Vitamix A2500i. Tu podobnie jak w poprzednim porównaniu zdecydowanie lepiej wypada najnowszy Ascent A2500i. Nie tylko ze względu na wygląd czy możliwość dobrania koloru do wyglądu swojej kuchni. Przede wszystkim patrząc na ilość obrotów, długość noży, kształt kielicha, moc, szybkość wirowania ostrzy i systemy bezpieczeństwa. To zdecydowanie nowoczesna maszyna, taka, która posłuży wam przez lata.

Blender Vitamix

No i tabela porównawcza, podobnie jak poprzednim modelu. Jasno i klarownie pokazuje różnice pomiędzy starszym a nowszym blenderem marki Vitamix.

Vitamix Pro500 – starszy konstrukcja Vitamix A2500i – nowa konstrukcja
Wysoki kielich z gumową pokrywką Szczelny kielich z pokrywką z tworzywa, do mycia w zmywarce. Z systemem zabezpieczenia ustawienia na bazie.
Kielich wysoki 2 litrowy Szeroki kielich o dłuższych bardziej wydajnych ostrzach – 2 litrowy
Waga blendera z bazą – koło 5,5 kg Waga blendera z bazą – około 6,8 kg (cięższy bardziej stabilny)
Szybkość wirowania ostrzy w zakresie 1,000 – 30,000 obr/min. Szybkość wirowania ostrzy w zakresie 1,000 – 37,000 obr/min.
Silnik o mocy 1200 W Silnik o mocy 1400 W
Silnik o mocy 2 KM Silnik o mocy 2,2 KM
Bez systemu zabezpieczenia kielicha na bazie System Self-Detect i NFC
Gwarancja 7 lat Gwarancja 10 lat
Pojemniki BPA Free Pojemniki BPA Free
Analogowy panel z pokrętłem + 3 programy automatyczne Elektroniczny panel z pokrętłem + 3 programy Smart-Blending
Brak zegara informującego o czasie pracy Elektroniczny zegar informujący o czasie pracy
Panel sterujący Nowoczesny panel sterujący
Kolor: INOX Kolor: czarny, czerwony, szary i biały
Cena: około 3260 zł Cena: 2720 zł

Powiedziałabym, że nowy Vitamix A2500i jest mocniejszy, stabilniejszy i cięższy niż poprzednik. Vitamix Ascent A2500i został wyposażony w 3 zaprogramowane, automatyczne ustawienia pracy do przygotowywania koktajli (Smoothie), lodów (Frozen Desserts), gorących zupy (Hot Soups). Napiszę od razu, że program Smoothie trwa 45 sekund, program do przygotowania lodów – 55 sekund, a program do zup 6 minut. Do tego cyfrowy wyświetlacz informujący o czasie pracy lub czasie, który pozostał do zakończenia programu. Ponadto technologia Self-Detect wykorzystuje wbudowaną łączność bezprzewodową, aby wykryć rozmiar używanego pojemnika do blendowania i odpowiednio dostosować ustawienia programu i czas. Wybierając Vitamix A2500i będący wyższym modelem niż A2300i otrzymacie dodatkowo  trzy zaprogramowane ustawienia, przeznaczone do przygotowywania w zaciszu domowym mrożonych deserów, gorących zup i koktajli. Wystarczy ustawić pokrętło na jednym z tych programów, a Vitamix A2500i wykorzystując technologię Self-Detect wyczuje wielkość użytego pojemnika dostosuje pracę tak, aby noże kręciły się z idealną prędkością przez określony, potrzebny czas. Ponieważ Vitamix A2500i ma 3 programy automatyczne, to przygotowałam dla Was 3 przepisy: 1. To koktajli (program Smoothie), drugi to lody z mrożonych owoców (program Frozen Desserts) oraz trzeci przepis to gorąca zupa (program Hot Soups).


KOKTAJL zielony

Koktajl zielony z gruszką

Mam wrażenie, że blendery głównie kupuje się właśnie ze względu na koktajle. Każdy chce aby jego koktajl miał delikatną strukturę taką jednorodną. Dla mnie ważny jest brak wyczuwalnych cząstek zieleniny czy marchwi. Przyznaję, jestem ekstremalnie wymagająca jeśli chodzi o gładkość. To, co nie przeszkadza mojemu mężowi lub córce mi przez gardło nie przejdzie. Skoro tak, to przyznam się, że byłam bardzo ciekawa jak Vitamix A2500i sobie poradzi. Użyłam mrożonych owoców, takie jakie miałam oraz świeże takie, które chciałam wykorzystać. Do kielicha wrzuciłam mrożoną natkę pietruszki i banana. Dodałam świeżą gruszkę i jarmuż. Dolałam około 300 ml mleka roślinnego i zmiksowałam. Zobaczcie jaki cudowny kolor! Blender poradził sobie świetnie!


LODY MALINOWE wegańskie

LODY MALINOWE wegańskie

Lody a dokładnie sorbety na bazie mrożonych owoców są bardzo popularne w wielu domach. Przygotowywanie lodów w zaciszu kuchni pozwala na użycie dokładnie takich składników, jakie chcecie. Często, gdy kupujecie lody zawierają one co najmniej kilka składników takich, które do końca nawet nie wiadomo co oznaczają. To wszelakie stabilizatory, spulchniacze, konserwanty, barwniki i utrwalacze. W przypadku domowych lodów w składzie są tylko owoce + cukier lub na przykład jogurt. Można śmiało decydować, jaki smak chce się osiągnąć, czego dodać. Ile cukru powinno znaleźć się w jednej porcji. Ja na przykład mam problem ze sklepowymi sorbetami ponieważ są one dla mnie dramatycznie słodkie, wręcz nie nadające się do jedzenia. W domowym przepisie na lody mam w składzie same owoce plus mleko kokosowe. Ah … to lubimy!

Lody malinowe

Składniki:

 • 400 g mrożonych malin
 • 250 ml śmietany kokosowej
 • 4 łyżki ksylitolu lub erytolu, jeśli nie boisz się cukru dodaj po prostu 4 łyżki cukru.

Nie było żadnej większej filozofii, po prostu włożyłam do kielicha blendera maliny, dodałam mleko kokosowe i erytrol (może być też cukier, stewia lub ksylitol) w odpowiednich ilościach. Włączyłam program o nazwie „LODY” i mieszając tamperem uzyskałam takie oto piękne lody malinowe jak widzicie na zdjęciach. Konsystencje miały taką, że od razu nadawały się do nakładania łyżką!


ZUPA KALAFIOROWA z nerkowcami

Krem z kalafiora

Krem z kalafiora

Teraz program zupa. Często dostaję pytania o zupy w odniesieniu do blenderów. Od razu napiszę, gdy robicie zupę gorącą w blenderze przygotujcie ją z takich składników-produktów, które można jeść bez obróbki cieplnej. To nie jest gotowanie! To bardziej jest podgrzewanie w procesie tarcia wytwarzanym przez ostrza. Właśnie dzięki temu, że kręcą się one z dużą prędkością przez około sześć minut powstaje gorąca i smaczna zupa. Nie używajcie surowych ziemniaków na przykład, polecam za to grzyby hodowlane jak pieczarki, kalafiora, brokuły, paprykę, pomidora, dynię, ser, marchew – dowolnie!

Składniki:

 • 2 kubki kalafiora (u mnie różyczki rozmrożone)
 • 250 ml mleka sojowego lub krowiego
 • 1 tofu 200 g naturalne
 • 1 mała cebula
 • ½ szklanki nerkowców
 • 2 ząbki czosnku
 • 2 szklanki bulionu warzywnego
 • 1 łyżeczka dezaktywowanych drożdży
 • do posypania prażone pestki słonecznika lub dyni
 • do podania bułka bagietka, chleb i dobra oliwa

Wszystkie składniki zupy włożyłam do kielicha blendera, wlałam mleko, włączyłam program o nazwie „ZUPA” i poczekałam przez blisko 6 minut. W tym czasie pokroiłam chleb, przygotowałam sezam i oliwę. Napełniłam miski zupą i podałam! Po prostu wyszła pyszna!


Blender VITAMIX Ascent A3500i


Vitamix A3500i

No i przechodzimy do największego, najmocniejszego i najbardziej zaawansowanego Vitamixa Ascent o symbolu A3500i. Jest on odpowiednikiem starszego modelu Vitamix Pro750, którego całkiem niedawno Wam pokazywałam. Długo zbierałam się do kupienia Pro750 ale gdy się w końcu zdecydowałam nic a nic nie żałowałam. Jak pisałam we wstępie, to mój pierwszy Vitamix z tak szerokim kielichem. Vitamix Ascent Series A3500i jest daleko idącym i technologicznym rozwinięciem popularnej G-Series czyli modeli Pro 300 i Pro 750. Jak już pisała, kilkakrotnie, blender Ascent łączy w sobie zalety poprzednich modeli z dodatkowymi właściwościami oraz nowoczesnym i prostym designem. Ma wiele dodatkowych zalet, którymi wyróżnia się na tle poprzednich modeli i konkurencyjnych marek. Tu podobnie jak w poprzednich dwóch porównaniach zdecydowanie lepiej wypada najnowszy Ascent A3500i. Nie tylko ze względu na wygląd, ilość obrotów, długość noży, kształt kielicha, moc, programy, automatyczne ustawiania, szybkość wirowania ostrzy i systemy bezpieczeństwa. To zdecydowanie nowoczesna maszyna, taka, która posłuży wam przez wiele, wiele lat!

Blender Vitamix

Vitamix Pro750 – starszy konstrukcja Vitamix A3500i – nowa konstrukcja
Szeroki kielich z gumową pokrywką Szeroki kielich z pokrywką z tworzywa, szczelny, do mycia w zmywarce. System zabezpieczenia ustawienia na bazie.
Szeroki 2 litrowy o dłuższych od poprzedników bardziej wydajnych ostrzach Szeroki kielich o dłuższych bardziej wydajnych ostrzach – 2 litrowy
Waga blendera z bazą – koło 5,7 kg Waga blendera z bazą – około 6,8 kg (cięższy bardziej stabilny)
Szybkość wirowania ostrzy w zakresie 1,000 – 37,000 obr/min. Szybkość wirowania ostrzy w zakresie 1,000 – 37,000 obr/min.
Silnik o mocy 1440 W Silnik o mocy 1400 W
Silnik o mocy 2,2 KM Silnik o mocy 2,2 KM
Bez systemu zabezpieczenia kielicha na bazie System Self-Detect i NFC
Gwarancja 7 lat Gwarancja 10 lat
Pojemniki BPA Free Pojemniki BPA Free
Analogowy panel z pokrętłem + 5 programów automatycznych Elektroniczny panel dotykowy + 5 programów automatycznych z Smart-Blending
Brak zegara informującego o czasie pracy Elektroniczny zegar informujący o czasie pracy
Panel sterujący Nowoczesny panel sterujący
Kolor: INOX lub Heritage Inox Kolor: INOX
Cena: około 3770 zł Cena: 3620 zł

Blender Vitamix A3500i ma pięć gotowych programów: mrożone desery, gorące zupy, koktajle, puree i czyszczenie. Ponadto programy są obsługiwane za pomocą ekranów dotykowych, co wyróżnia ten model na tle powyżej pokazywanych modeli. Powiedziałabym, że najmniejsze różnic widzę pomiędzy modelami: Vitamix Pro750 a nowym Vitamix A3500i, chociaż przypomina mi on bardziej elektroniczną wersje poprzednika, o nazwie Vitamix Pro780, która chyba w Polsce nie była dostępna, ale w USA i na niemieckim Amazonie widziałam ją wielokrtotnie. Oczywiście model A3500i ma wszelkie udogodnienia i zabezpieczenia podobnie jak pokazywane wcześniej modele nowej serii Ascent. Powiedziałabym, że mimo wszystko nowy Vitamix A3500i jest mocniejszy, stabilniejszy, cięższy, lepiej zaprogramowany. Jest też bezpieczniejszy dzięki technologii Smart Blending i systemowi Self-Detect oraz NFC. To w tej chwili najbardziej zaawansowany model dostępny w polskiej sieci. Ponieważ na co dzień w kuchni korzystałam do teraz z modelu Pro750 to BARDZO czekałam na porównanie rozdrabniania w obu tych modelach. Przygotowałam na potrzeby tego testu koktajl (program koktajl), hummus dla jednej osoby na programie puree (pasty do chleba), zupę marchwiową z fasolą i imbirem dla całej rodziny (program zupa). Zapraszam na przepisy:


KOKTAJL WINOGRONOWY

Koktajl winogronowy

Doszłam do wniosku, że koktajl winogronowy będzie stanowił wyzwanie ze względu na pestki i skórki winogron. Lubię koktajle, często je pijamy, robimy je właściwie ze wszystkich warzyw, owoców i ziół. Powiedziałabym, że to nasza codzienność. Miałam bordowe winogrona, słodkie strasznie, do tego dolałam mleko kokosowe oraz jednego banana. Bardzo lubię koktajle z bananem, zyskują wspaniałą, aksamitną konsystencję. Są po prostu świetne. Można oczywiście wykorzystać winogrona w dowolnym kolorze, jednak trzeba przyznać, że z fioletowych winogron koktajl wychodzi w cudownym kolorze!

Koktajl winogronowy

Oczywiście, jak w każdym koktajlu proporcje możecie użyć dowolne, więcej owoców, mniej mleka. Mleko zastąpić innym, wodą lub sokiem.

 • 1.5 szklanki winogron
 • 1 banan
 • 1 szklanka mleka roślinnego

Wszystkie składniki, jak widać na zdjęciu wykładam do blendera, zamykam pokrywką, ustawiam na bazie i włączam program automatyczny – KOKTAJL. Po dokładnie 50 sekundach otrzymałam: gładki, słodki i kremowy koktajl, który jest jedyny w swoim rodzaju. Bardzo, bardzo smaczny i kremowy!


ZUPA MARCHWIOWA

Zupa marchwiowa

Vitamix model A3500i ma automatyczny program do przygotowywania zup. Pisałam o nim pokazując zupę w modeli A2500i. Program jest ustawiony na 5 minut 45 sekund. Po tym czasie, można nalewać do misek gorącą, kremową zupę. Zdecydowałam się na zupę marchwiową z pełną premedytacją. Użyłam surowej marchwi i ugotowanej fasoli. Oczywiście, jeśli nie lubisz fasoli, możesz użyć na przykład ugotowanych ziemniaków czy batatów. Powiedziałabym, że stosowane mogą być z powodzeniem zamiennie. Tu bardziej chciałam dowiedzieć się jaki smak będzie miała marchewka, czy takie rozdrobnienie plus temperatura sprawą, że będzie mi smakowała. Po zakończeniu programu zupa była gęsta, więc  jeszcze ją lekko rozrzedziłam, aby uzyskać bardziej płynną zupę. Okazało się, że bardzo dobrze smakowała, ponieważ była ekstremalnie kremowa!

ZUPA MARCHWIOWA

Składniki:

 • 5 marchewek średniej wielkości
 • 1 słoik ugotowanej białej fasoli z zalewą (240g netto)
 • 1 mała cebulka
 • 3 plasterki imbiru
 • 1 łyżeczka nasion kolendry
 • 600 ml mleka kokosowego lub sojowego (może być tłuste krowie)
 • sól do smaku
 • sól i pieprz do smaku
 1. Marchew obrałam. Pokroiłam na kawałki.
 2. Cebule obrałam i przykroiłam na pół.
 3. Do kielicha blendera włożyłam marchew, ugotowaną fasolą ze słoika z zalewą, dodałam cebulę, kolendrę, sól do smaku, plasterki korzenia imbiru i dopełniłam mlekiem.
 4. Włączyłam program o nazwie „ZUPA” i pozwoliłam blenderowi na rozdrobnienie i podgrzanie zupy. Wyszła pyszna!

HUMMUS DLA 1 OSOBY

Hummus

Prosiliście mnie wiele razy o przepis dla 1 osoby. Tym razem stwierdziłam, że pojawił się idealny moment. Wszystkie blendery Vitamix z linii Ascent mają technologię Self-Detect. To właśnie ona wykorzystuje wbudowaną łączność bezprzewodową, aby wykryć rozmiar używanego pojemnika do blendowania i odpowiednio dostosować ustawienia programu i czas do miksowania. Vitamix model A3500i ma również program puree, który ja osobiście rozumiem jako „pasty do chleba”. Dostosowałam więc swój przepis tak, abym mogła zarówno użyć tego programu jak i pojemnika do rozdrabniania o pojemności tylko 225 ml. To naprawdę jest hummus dla 1 osoby!

Pojemniki Vitamix Ascent 2 x 225 ml

Wcześniej pisałam już o nich i pokazywałam na zdjęciu, jednak i tym razem warto o nich wspomnieć. To najmniejsze pojemniki do miksowania z jakimi się spotkałam. Kupuje się je w kupletach po dwie sztuki wraz z podstawą z nożami do miksowania. Przyznaję, że to genialne rozwiązanie.

Hummus dla 1 osoby

Pojemniki tak małe idealnie sprawdzą się przy domowej produkcji sosów, past, hummusów, dipów, sałatek, pesto, masła orzechowego. Również do siekania, mielenia, rozdrabniania. Zrobisz z nich hummus z połowy słoika ciecierzycy. Zmielisz kilka gałązek bazylii z czosnkiem, kawałkiem sera i oliwą. Przygotujesz na szybko małą ilość sosu owocowego do naleśników. Albo na przykład sosu na bazie jajka, czosnku i oliwy. Zmielisz też na „papkę” małą porcje zupy z mięsem dla dziecka. Tak akurat na jedną porcję. To duża oszczędność jeśli obecnie kupujesz gotowe jedzenie w słoikach! Możliwości jest tak wiele, swobodnie można dobierać, co jest dla Ciebie idealne! Przyznaję, że to idealne rozwiązanie dla jednej osoby. Bardzo, ale to bardzo wygodne! A właśnie, pojemniki mają w komplecie pokrywki, więc nie trzeba zrobionego jedzenia dodatkowo przekładać :) Wystarczy zamknąć i włożyć do lodówki.

Chciałam jeszcze przy okazji pisania o tych małych pojemnikach do miksowania pokazać ich noże. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Dość duże noże i mały pojemnik – to nie mogło się nie udać! Efekt rewelacja!

Hummus dla 1 osoby

Hummus dla 1 osoby

Hummus wyszedł zupełnie, ale to zupełnie gładki, esencjonalny, delikatny i kremowy. To świetna propozycja dla osób, które nie potrzebuję 600 czy 700ml hummusu na raz! Po dokupieniu małych pojemników można swobodnie wykorzystać małe ilości jedzenia, no i nic się nie marnuje. Do pojemnika 225 ml włożyłam pół słoika ugotowanej ciecierzycy razem z zalewą, dodałam 1 mały ząbek czosnku, 1 czubatą łyżeczkę pasty tahina i 1 łyżkę oliwy. Doprawiłam do smaku solą i harissą. Miksowałam na programie PUREE, otrzymałam cudowny hummus!


KOKTAJL JABŁKOWY Z JEŻYNĄ

Teraz można wygodnie i komfortowo miksować małe ilości potraw! Były już na zdjęciach pojemniki 600ml, które stały obok bazy blendera i na bazie modelu Vitamix A2300i. W zestawie kupuje się dwa takie pojemniki, z dwoma zamknięciami oraz nożami. To rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które lubią pić codziennie koktajle, ale przygotowują je w małych ilościach. Pojemniki o pojemności 600 ml idealnie sprawdzą się przy tworzeniu koktajli, sosów, smoothie, soków z błonnikiem, dipów czy kremowych zup. Ponieważ część osób prosi mnie o doradzenie blenderów dających możliwość miksowania małych ilości, to te kielichy wychodzą na przeciw oczekiwaniom. Nie trzeba już robić tego samego smaku koktajlu, smoothie lub soku dla całej rodziny. Można przygotować swój ulubiony koktajl a nawet pyszną, kremową, gorącą zupę tylko dla siebie i po nakręceniu pokrywki od razu zabrać do pracy, szkoły czy na spacer.

Pojemniki 600ml

Te pojemniki, również posiadają unikalną technologię Self-Detect, która pozwala rozpoznać przez blender Vitamix, jaki pojemnik jest na nim założony. Dzięki temu, blender dobiera odpowiednie obroty wirowania noża. Dobra wiadomość to fakt, że te nowe pojemniki można także myć w zmywarkach ograniczając sobie ilość ręcznego zmywania. Jak wszystkie pojemniki marki Vitamix, te również są wykonane z tworzywa BPA free dając 100% bezpieczeństwa stosowania dla ciebie i twoich najbliższych. Do tego noże zostały wykonane z tego samego materiału oraz w tej samej technologi, co noże w standardowym pojemniku Wet Blade 2 litry.

Koktajl pojemnik

Oczywiście koktajl możesz rozbić z dowolnych składników,  ja jednak wybrałam te owoce, które lubię miksować. Smak koktajlu jest świetny, mąż wypił cały na raz.

Składniki:

 • 1 jabłko
 • 8 jeżyn mrożonych
 • 1 banan
 • mleko dowolne do pełnej pojemności

Jabłka pokroiłam na mniejsze kawałki, ale skórkę zostawiłam, banana obrałam, jeżyny wrzuciłam do pojemnika zamrożone. Dopełniłam wszystko mlekiem roślinnym i zmiksowałam na programie o nazwie „KOKTAJL”. Trwało to dokładnie tylko 50 sekund. Wyszedł wspaniały!

Pojemnik 600ml


PODSUMOWANIE


Nadszedł moment, gdy powinnam zrobić ogólne podsumowanie. To dość trudne, ponieważ w tym wpisie pokazałam aż trzy najnowsze modele blenderów Vitamix, dokładnie serię AscentVitamix A2300i, Vitamix A2500i oraz Vitamix A3500i. Są to następcy blenderów serii C i G, które były na rynku przez wiele, wiele lat. Zapadły one w pamięci i stały się wzorem i takim flagowym blenderem na świecie. Ja sama mam cztery blendery Vitamix z tamtych linii. Trzeba przyznać głośno i wyraźnie, że Ascent ma bardzo, bardzo wiele zalet. Po pierwsze wszystkie trzy blendery Vitamix A2300i, Vitamix A2500i oraz Vitamix A3500i mają piękne, nowoczesne, w pełni przeźroczyste szerokie kielichy o długich nożach. Całkowicie szczelne i przystosowane do mycia w zmywarce. Mają też zabezpieczenia i same pilnują, abyśmy dobrze ustawili je na bazie. Blendery serii Ascent zostały wyposażone w system Self-Detect i NFC. To właśnie Self-Detect, rozpoznająca dobrze założony pojemnik i dobiera odpowiednie ustawienia silnika (korzystając z technologii NFC). To wszystko sprawia, że uzyskujemy perfekcyjnie dopasowany czas miksowania do naszych potrzeb. Oczywiście wszystkie bez wyjątku pojemniki Vitamix zostały stworzone z wolnego o Bisfenolu A materiału Tritan Eastman. Kolejną sprawą jest moc i ilość obrotów. Wszystkie trzy modele zyskały taką samą moc! To dla mnie wielkie pozytywne zaskoczenie. Kiedyś model Vitamix 5200TM był znacznie słabszy od Vitamix Pro750. Teraz tak nie jest! Podsumowując – nawet jeśli kupisz najniższy model Vitamix Ascent A2300i otrzymasz blender tak mocny jak kiedyś Pro750, a do tego z dużą ilością unowocześnień, zabezpieczeń i rewelacyjnym kielichem. Do tego rozszerzona oferta marki o pojemniki 600 ml i pojemniki 225 ml wpisała się rewelacyjnie w koncepcję i potrzeby rozwijającego się rynku. Pozwalają one na przygotowanie pojedynczych porcji, na oszczędzanie składników, różnorodność i dostosowywanie smaków pod siebie nawet w niewielkich ilościach. Gdybym miała Wam tak w jednym zdaniu napisać, czym różnią się od siebie Vitamix A2300i, Vitamix A2500i oraz Vitamix A3500i, to powiedziałabym, że wyglądam panelu sterującego i oprogramowaniem. Vitamix A2300i jest najtańszym podstawowym modelem nowej serii Ascent ze sterowaniem ręcznym. Vitamix A2500i w porównaniu z nim dostał 3 automatyczne programy. Natomiast Vitamix A3500i jako model wyżej zyskał 5 programów automatycznych i elektroniczny panel sterujący! Każdy z nich jest w stanie równie dobrze rozdrobnić, równie genialnie upłynnić i skutecznie stanąć na wysokości zadania!

Pamiętajcie aby blendery kupować u dystrybutora, zaufanych sprzedawców i oficjalnych sklepach internetowych. To daje bezpieczeństwo i pewność realizacji późniejszej aż 10 letniej gwarancji na sprzęt! Ja swoje poprzednie cztery Vitamixy (2 x 5200TM i model Pro500) i trzy Vitamix’y z serii Ascent oraz pojemniki do miksowania 600 ml i 225 ml kupiłam w sklepie www.BestBlender.pl

www.BestBlender.pl


Wspaniałych koktajli, hummusów i zup wam życzę!

Pozdrawiam Olga Smile


60 myśli na “Blender VITAMIX Ascent A2300i A2500i i A3500i”

 1. Dzień Dobry Pani Olgo.Mam pytanie dotyczące dodatkowych pojemników do blendera.Mianowicie czy noże z kompletu pojemników o pojemności 225 ml pasują do tych o pojemności 600ml ,czy trzeba zakupić jedne i drugie?Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 2. Dzień dobry Pani Olgo
  Mam pytanie czy rzeczywiście model 3500 ascent jest cichszy od modelu 2500? Pozdrawiam

 3. Dzień dobry Pani Olgo
  Czy rzeczywiście model ascent 3500 jest cichszy niż model 2500?
  Pozdrawiam
  Monika

 4. Czy którykolwiek z mniejszych kielichów niż standardowy 2l, pasuje do modelu 750 pro? Bardzo brakuje mi mniejszego kielicha, ew. gdzie taki kupię. Będę wdzięczna za pomoc!

 5. Witam serdecznie
  Przyszedł czas i na mnie – kupuję! Poczytałam sobie Pani artykuł i lecę od razu z grubej rury – wybór padł na 3500. Nurtuje mnie jednak problem dodatkowych pojemników. Po przeczytaniu komentarzy dowiedziałam się,że pojemniki 225ml i 600ml mają pasujące noże,więc mogę kupić jeden komplet z nożami,drugi bez. Czy dobrze rozumiem,że do rozdrabniania suchych produktów jest potrzebny jeszcze jeden dzbanek z innymi nożami…?
  Pozdrawiam
  Iza

 6. IzaB – Kielich załączony w komplecie jest wszechstronny więc spoko w nim ryż, kaszę czy kawę zmielisz także. To w zasadzie kielich wszechstronny chociaż teoretycznie do mokrego. Ja mam pojemniki do suchego (kielichy) ale używam ich na starszym modelu 750. Seria A jest świetna, znacznie mocniejsza od pozostałych i nie ma sensu cofać się do niższych modeli :) Tu bym tylko zastanowiła się czy A2300. 2500 czy 3500 Osobiście w kuchni chodzi u mnie codziennie A2300 :) Maja one taka sama moc tylko panel bez zaprogramowanych funkcji. Ja i tak jako dominująca jednostka wszystko miksuję na ustawieniach ręcznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …