PASZTECIKI DROŻDŻOWE
Dzisiaj mam dla was paszteciki drożdżowe do czerwonego barszczu. Idealne, smaczne i puszyste. Takie paszteciki z pieczarkami przygotowywała moja teściowa. Pisze o niej ostatnio dość często, wracam pamięcią do wspomnień, naszych rozmów, do czasów spędzania czasu przy stole i pogaduszek przez telefon. Moja teściowa była mistrzynią wypieków, ciast, ciasteczek i słodkich deserów. Miała serce i cierpliwość do ludzi i do gotowania. Jej przepisy zapisane na pożółkłych kartkach, papierkach, pocztówkach, kopertach, serwetkach trzymam w szarej teczce wspomnień. Są tam też biesiadne przyśpiewki, przaśne wierszyki, żarty i dowcipy z dawnych lat, czyli wszystko to, co uważała, że warto zapamiętać. Ponieważ święta tuz tuż, to wpadłam na pomysł, że opiszę kolejny przepis z dawnych lat, taki sprawdzony, znany i lubiany. Gdy tylko mam przypływ nostalgii, wtedy siadam i przeglądam całą teczkę z przepisami mojej teściowej. Teczka jest gruba, szara, pełna wspomnień, emocji i chwil codziennych. Zawsze gdy sięgam po kawałek ciasta z tych przepisów, dosłownie widzę momenty, gdy wspólnie jedliśmy to lub tamto. Gdy rozmawiałyśmy o przepisach, gdy śmiała się z nami przy stole. Czas przemija, zostają tylko wspominania i receptury. Zawsze powtarzam, że przepisy są ważną częścią kobiecego świata. Są takim uniwersalnym łącznikiem między pokoleniami. Spajają, budują pomost i wskazują drogę. Zapraszam na paszteciki drożdżowe z pieczarkami i cebulą lub pieczarkami i kapustą jeśli takie połączenie wolicie.
PASZTECIKI DROŻDŻOWE
PASZTECIKI DROŻDŻOWE – składniki:
- CIASTO:
- 250 g mąki pszennej (dodam że może być mąka o symbolu 500-550)
- 2 żółtka
- 1 jajko
- 70 g masła lub margaryny
- 2 łyżki śmietany
- 20 g drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- FARSZ:
- 400 g pieczarek
- 2 cebule
- 2 łyżki oleju
- sól i pieprz do smaku
PASZTECIKI DROŻDŻOWE – przygotowanie:
- FARSZ – przygotowanie:
- Cebule obieram, kroję w kostkę.
- Smażę na oleju na złoty kolor.
- Pieczarki kroję w plastry i smażę razem z cebulą.
- Solę i mocno doprawiam pieprzem do smaku.
- Studzę.
- Składniki trzeba w misce połączyć. Ugniatać do czasu, aż powstanie elastyczne ciasto. Wyrobione ciasto rozwałkować na grubość pół centymetra. Przekroić na 2 części.
- Wałkować ciasto na plastry o wymiarach 30 centymetrów na 10 centymetrów. Nałożyć farsz z grzybów 2 cm od brzegu i zawinąć plaster ciasta, wzdłuż dłuższego boku, w taki rulon.
- Spłaszczyć trochę i w odstępach kilku centymetrów odcisnąć rowki, w tych miejscach będą się oddzielać poszczególne paszteciki.
- Odstawić do wyrośnięcia.
- Przed wstawieniem do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni posmarować paszteciki rozmąconym jajkiem.
- Paszteciki drożdżowe po upieczeniu w miejscu odciśniętego noża łamią się na poszczególne porcje.
Olga Smile napisał
Agata – bez rozczynu, suche możesz – tyle ile wskazane jest na opakowaniu na 500 g mąki, zazwyczaj to 7-10g
Paula napisał
Czy można je.mrozic?:)
Olga Smile napisał
Paula – pewnie!
Czytelnik przepisu napisał
bardzo cenie takie przepisy-maja dusze
Ania napisał
A ja mam pytanie odnośnie odkrywania pasztecików. Zazwyczaj kiedy to robię to ciasto oddzielamy się od farszu, pasztecik traci swój ładny kształt. Czy ma pani może jakiś sprawdzony sposób na przekrawanie ich? Pozdrawiam przedświątecznie
Olga Smile napisał
Ania – można kroić :D
Olga napisał
Dziękuję za przepis na ciasto, jest pyszne nawet na drugi dzień czy po rozmrożeniu – mięciutkie, idealnie wilgotne. Smakowało największym krytykom kulinarnym – Mężowi, Mamie i … Teściowej ;-)