Ser topiony

Ser topiony Ser topiony

Obiecałam, że wkrótce pokażę domowy ser topiony. Skoro tak, oto jest ser topiony albo serek topiony jak wolicie zdrobnioną nazwę. Jest idealny, po prosty wspaniały! Mój domowy ser topiony z twarogu jest bardzo prosty do przygotowania, ponieważ do minimum ograniczyłam składniki wyjściowe. Powstał więc nawet bez dodatku jajek i masła. W konsystencji i smaku jest bardzo delikatny, super, nawet dla dzieci i do tego z możliwością użycia ulubionych dodatków smakowych jak: zioła, szynka, zielenina, ostra papryka, grzybki, koperek. Dowolnie, po prostu trzeba uruchomić wyobraźnię. Taki ser topiony zupełnie bez żadnych topników, utwardzaczy, stabilizatorów, aż chciałoby się powiedzieć, że jedzenie jak kiedyś :) Czy przyda się tobie taki przepis? Myślę, że tak, w końcu w prostocie i smaku siła. Ser topiony można przygotować w dwóch wersjach: tłuściejszej z tłustego twarogu lub białego sera, wtedy będzie miał około 8% zawartości tłuszczu. Lub tak jak ja to zrobiłam z sera półtłustego o 4% zawartości tłuszczu. Właściwie nie wpływa to za bardzo ani na smak ani na konsystencję. Mój ser topiony jest świetny, po prostu genialny w swej prostocie, smaku i konsystencji!

Ser topiony

Ser topiony – składniki:

  • 1 kg twarogu półtłustego lub tłustego
  • 1 czubata łyżeczka sody
  • 2 łyżeczki soli

Ser topiony – przepis:

  1. Rano, wyjmuję z lodówki twaróg i przekładam go do miski szklanej lub metalowej. Dokładnie rozdrabniam widelcem na kawałeczki, posypuję solą i sodą. Mieszam starannie. Przykrywam miskę talerzem i zostawiam w temperaturze pokojowej na 24 godziny. Następnego dnia rano, będzie wyglądał jak na zdjęciu. Tak ma być!
Ser topiony

Ser topiony

2. W większy garnku zagotowuję wodę i wstawiam ser z miską do kąpieli wodnej. Czekam mieszając aż stopi się on zupełnie, mieszam w trakcie upłynniania, powinien być zupełnie płynny ale jeszcze nie wrzeć!  Gdy jest bardzo gorący, przelewam go do słoików lub misek. Na wierzchu miski przylepiam folię żeby nie zrobił się kożuch w procesie stygnięcia.
3. Ser topiony jest idealny do smarowania kanapek.

143 myśli na “Ser topiony”

  1. Emil – nie powinno się w miskach aluminiowych, miski nierdzewne ze stali 18/10 nie wchodzą w żadne reakcje :)

  2. Nawet smaczny. Ja robiłam z ekologicznego twarogu pozyskanego bezpośrednio od producenta, czyli od sąsiadki 😀 I nie przekładałam do pojemników aby nie trzeba go było wyskrobywać razem z opakowaniem.

  3. Nie da się zrobić sera topionego bez topnika. Mechanizm topienia serów polega na odwapnianiu masy serowej, na skutek dodania topników, będących solami słabych kwasów i sodu.

    W Pani przepisie topnikiem jest wodorowęglan sodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …