Cukinie faszerowane

Bardzo lubię wszelakie wariacje na temat cukinii, gdyż sama cukinię szczerze uwielbiam. Jest jednym z tych warzyw, które wspaniale smakują jako gotowane, surowe, pieczone i duszone. Cukinia daje przygotowującemu wiele możliwości, przenika zapachami i smakami, daje delikatny posmak lata, kremowa konsystencję i zapach. Zdecydowanie jestem jej wielbicielką.Ten typ zapiekanej cukinii przygotowuję często bez względu na porę roku. Jest smaczna, pachnąca leśnymi grzybami przywodząca na myśl złote liście i ciepła jesień. Grzyby zbieram namiętnie w lasach iglastych i mrożę umyte w specjalnych torbach do przechowywania żywności. Serwuję je przez cały rok i goście zawsze są zachwycenie, no któż by nie lubił smaku duszonych na maśle podgrzybków i Prawdziwków.
Często zastanawiałam się skąd wzięła się nazwa podgrzybek i słyszałam taką historię, że w dawnej Polsce grzybem najwyższej jakości był borowik szlachetny, czyli prawdziwek zwany grzybkiem. Jako drugi gatunek podrzędny, troszkę gorszy uważany był i stąd wzięła się nazwa podgrzybek :) Czy jest to prawda czy nie wiem ale bardzo mi się podoba ta interpretacja nazwy.

Cukinie z grzybami, to zestawienie jest wprost rewelacyjne, ostrość duszonych grzybów leśnych i łagodność uniki wspaniale się równoważą i przechodzą smakami.


* Młode cukinie średniej wielości* Grzyby leśne świeże lub mrożone
* Łyżka lub dwie gęstej śmietany
* Sól
* Pieprz czarny

*  Masło do smażenia grzybów lub olej

Młode cukinie myję, przecinam na pół w długości i łyżką wydrążam lekko gniazdo nasienne, ale tak, żeby powstała łódka do napełniania. Należy tak wydrążyć na głębokość pół łyżeczki nie głębiej, bo cukinię też się oczywiście je i to z wielkim smakiem. Podduszone na patelni grzyby z sola, pieprzem i śmietaną nakładam w cukinię i zapiekam w piekarniku w temperaturze 180-200C aż cukinie zmiękną i staną się lekko szkliste, jednak nadal twarde. Serwuję przeciętne na pół w wersji na ciepło jak i na zimno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …