KURCZAK CYTRYNOWY

KURCZAK CYTRYNOWY KURCZAK CYTRYNOWY

Klasyka ale nie do końca! Kurczak cytrynowy pieczony w całości piekarniku z aromatycznymi dodatkami jest przepisem na obiad. Kurczak cytrynowy jest dość delikatny w smaku, a za sprawą przypraw i natki pietruszki także świeży i pachnący. Pasuje wyśmienicie jako danie obiadowe w weekend ale także ot tak, na co dzień! Każdy kawałek mięsa, który zostanie z obiadu, sprawdzi się jako element sałatki do pracy, ale także śmiało można wykorzystać go do przygotowania pasty do chleba. Jeśli decydujecie na kupienie kurczaka, warto wybrać pośród marek ekologicznych, ptactwa z wolnego wybiegu, hodowanych bez antybiotyków. Jakość mięsa w marketach jest generalne pod znakiem zapytania, więc chociaż tak można liczyć na zminimalizowanie szkodliwych dodatków. Jeśli zastanawiasz się dlaczego mój kurczak jest taki żółty, to śpieszę wyjaśnić, że to kurczak kukurydziany, o intensywnej barwie. Kurczak cytrynowy pieczony w całości piekarniku z aromatyczną polewą z natki pietruszki można podać ot tak, jak wyjmiecie z piekarnika lub podzielić go na kawałki.

KURCZAK CYTRYNOWY

KURCZAK CYTRYNOWY – składniki:

 • 1 kurczak u mnie o wadze blisko 1,8 kg (najlepiej kukurydziany jak u mnie, albo ekologiczny)
 • 1 opakowanie dowolnej przyprawy do kurczaka, tej, która lubicie najbardziej (u mnie własna mieszanka soli, chili i białego pieprzu)
 • 2 cytryny
 • 1 główka czosnku przekrojona na pół
 • 2 pęczki natki pietruszki (do włożenia do środka i do polania)
 • 4 łyżki masła albo 4 łyżki oleju

KURCZAK CYTRYNOWY – przepis:

 1. Kurczaka myję, osuszam i kładę na desce do krojenia.
 2. Cytryny myję, przekrawam na pół, główkę czosnku przekrawam bez obierania.
 3. Kurczaka posypuję wewnątrz przyprawami. Wkładam do niego cytryny, czosnek i zioła oraz połowę masła. Nogi związuję sznurkiem.
 4. Kurczaka nacieram masłem i posypuję z wierzchu przyprawą.
 5. Wstawiam do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i piekę przez 90 minut w opcji grzałka góra + dól. Jeśli piekarnik grzeje bardzo mocno górną grzałką, wtedy po godzinie nakrywam kurczaka spożywczą folią aluminiową aby się nie przypalił. U mnie kurczak kukurydziany złapał cudowny żółty kolor, polewałam go kilka razy sokami, które zbierały się na dnie brytfanny!
 6. Pęczek natki pietruszki miksuję z kilkoma łyżkami oleju, solą i czasami kawałkiem ostrej papryki. Polewam mieszaniną gorącego kurczaka zaraz po wyjęciu z piekarnika.
 7. Kurczak cytrynowy pieczony w piekarniku zawsze robi wrażenie!

20 myśli na “KURCZAK CYTRYNOWY”

 1. Kurczak wygląda pysznie. A u mnie mięso wołowe w 3 różnych marynatach

 2. Przepis na cytrynowego kurczaka mignął mi przez ostatnie lata kilkakrotnie ale nie zdecydowałam się zrobić. Teraz już wiem, że czas najwyższy to zmienić!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …