SOK POMIDOROWY Z CHILI

SOK POMIDOROWY Z CHILI SOK POMIDOROWY Z CHILI

Klasyka domowego wyciskania czyli sok pomidorowy z chili. Mój ulubiony sok pomidorowy z chili taki pikantny i aromatyczny już powoli powstaje w zaciszu mojej kuchni. Są już pomidory malinowe. Ja chyba wole pomidory wypijać niż zjadać więc swoją porcję często przerabiam po prostu na sok. Ponieważ pikantne dania maja u mnie wzięcie to często sok pomidorowy łącze właśnie z chili, z cebulą, z czosnkiem, z imbirem albo na przykład  czarnym pieprzem. Klasyka to tabasco ale spokojnie można dodać także owoce, bo do pomidorów wiele ich pasuje. W naszym domu do picia soku pomidorowego zgłasza się mąż i ja. Córa woli taki sok na gorąco w formie pomidorówki zmiksowanej z usmażoną na złoto cebulą i gęstym mlekiem kokosowym. A Ty lubisz sok pomidorowy, taki wyciskany w domu czy wybierasz jednak wersję z kartonika lub z butelki? Na słodko, pikantnie czy słono? Już wiele razy pisałam, że w sezonie letnim przerabiamy około 150 kg pomidorów na sok i passatę. Kupiliśmy w tym celu elektryczną maszynę tak zwany tomato maker :) jej test pokazywałam chyba 8 lat temu. Matko jak ten czas leci. Poza typowym sezonem przetworowym soki miksujemy w blenderach lub wyciskamy w wyciskarkach ewentualnie sokowirówkach. Zapraszam was dzisiaj na klasykę w najlepszym wydaniu czyli sok pomidorowy z chili.

SOK POMIDOROWY Z CHILI

SOK POMIDOROWY Z CHILI – składniki:

 • 1 kg pomidorów (dojrzałych, miękkich, soczystych)
 • szczypta soli (lub więcej – do smaku)
 • kilka plasterków ostrej papryki chili (ilość zależna od odmiany i skali jej ostrości)

SOK POMIDOROWY Z CHILI – przepis:

 1. Pomidory myję, to podstawa i teraz mam kilka możliwości, zaczynam od pokrojenia pomidorów na mniejsze kawałki:
 • pomidory i papryczkę przecieram przez maszynkę do robienia soków i przecierów (czasami wyposażone są w nie roboty lub można dokupić je jako przystawki do konkretnych modeli)
 • pomidory dzielę na kawałki, papryczkę kroję i wyciskam sok w wyciskarce wolnoobrotowej ze ślimakiem (super rozwiązanie)
 • pomidory dzielę na kawałki, papryczkę kroję i wyciskam sok w sokowirówce (stary i sprawdzony sposób)
 •  pomidory gotuję całe z papryczką, po czym przecieram przez sito (tak jak robiły babcie)
 • pomidory miksuję w blenderze z papryczką i odciskam przez gęstą gazę (można też tak)
 1. Uzyskany sok pije od razu lub w opcji gdy chce przechowywać to zagotowuję, dodaję także sól. Po zagotowaniu trzymam na gazie mniej więcej przez 5 minut.
 2. Sokiem napełniam wygotowane słoiki, zakręcam i ustawiam do góry dnem, przykrywam kocem tak, aby stygły przez 12 godzin. Sok pomidorowy z chili pijemy przez cały rok!

43 myśli na “SOK POMIDOROWY Z CHILI”

 1. Uwielbiam pod każdą postacią i w kazdej ilości. Najlepiej swojej roboty.

 2. Wyłącznie w wersji Bloody Mary. Innego soku pomidorowego nie ruszę 😄

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …