Zdecydowałam się wczoraj rolady ze schabu czy też zrazy zawijane z ogórkiem i boczkiem. Trochę inne, bo zrazy zawijane z ogórkiem i boczkiem przygotowane ze schabu wieprzowego nie są u nas często na stole. Moja mama przygotowywała je zawsze w wersji wołowej, z boczkiem wędzonym lub słoninką. Z ogórkiem kiszonym pokrojonym w słupki, smażona cebulą i kopiastą łyżką musztardy. U nas w domu zrazy zawijane podawane były właściwie zawsze z kaszą gryczaną, sosem i surówką z czerwonej kapusty. Klasyka bym powiedziała, chociaż wielu moich znajomych twierdzi, że takie rolady ze schabu wręcz obowiązkowo trzeba z kluskami śląskimi podawać a nie tam z jakąś kaszą. Niby modra kapusta występowała i tu i tu. Jednak u nas w formie surówki na kwaśno a innych jako taka zasmażana z boczkiem lub skraweczkami. Ja tam nie jestem purystką, zjem co mi dadzą i marudzić nie będę. Podobnie zresztą do samej nazwy czy to ROLADY czy ZRAZY ZAWIJANE brzmi inaczej ale kryje się pod nimi to samo danie. Ciekawa jestem, jak się u Ciebie na takie danie mówiło? Tu wchodzi regionalność, przyzwyczajenia i tradycje domowe. Zrazy zawijane z ogórkiem i boczkiem są elegancją samą w sobie, tak po polsku, bez zadęcia i nadęcia. To jedno z tych dań, które niosą ze sobą coś więcej niż smak. Niosą wspomnienie niedzielnych obiadów, kiedy stół był nakryty białym obrusem, a na talerzu lądował kawałek mięsa z wyraźnym śladem pracy, czasu i serca. To nie są kotlety mielone na szybko, czy tłuczone w pośpiechu schabowe. Zrazy to kulinarna ceremonia, to czas, dom, to esencja domowej kuchni. I choć każdy region, każda rodzina ma na nie swój sposób, bo jedni dają grzyby, inni suszoną śliwkę, to jednak wersja z ogórkiem kiszonym i boczkiem pokrojonymi w kostkę to kwintesencja tradycyjnej kuchni polskiej: konkretnej, wyrazistej, uczciwej, smacznej i esencjonalnej, takiej, którą się wspomina!
ZRAZY ZAWIJANE Z OGÓRKIEM I BOCZKIEM
ZRAZY ZAWIJANE Z OGÓRKIEM I BOCZKIEM – składniki:
- 10 plastrów schabu o grubości około 1,2-1,5 cm grubości każdy
- 300 g wędzonego boczku pokrojonego w plasterki
- 5 cebul lub 2 cebule cukrowe
- 2 łyżki masła lub oleju
- 3 ogórki kiszone (mogą być małosolne)
- kilka łyżek musztardy staropolskiej
- kilka łyżek musztardy francuskiej
- 4 łyżki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 10 grzybów suszonych
ZRAZY ZAWIJANE Z OGÓRKIEM I BOCZKIEM – przepis:
- Cebule obieram, kroję w plasterki i podsmażam na złoty kolor.
- Mięso rozbijam pomiędzy dwoma płatami folii spożywczej, im cieniej tym lepiej. Takie cieniutkie schabowe powinny wyjść.
- Ogórki kroję w kostkę, podobnie jak boczek.
- Na każdym kawałku posolonego i posypanego pieprzem mięsa rozsmarowuję łyżeczkę musztardy staropolskiej i układam porcję smażonej cebuli, ogórka i wędzonego boczku.
- Mięso zwijam w rulonik i spinam wykałaczkami lub owijam sznurkiem jak widać ślady u mnie na zrazach.
- Każdy zraz zostaje bardzo delikatnie obtoczony w mące. Podsmażam je na patelni partiami tak, aby mięso się obkurczyło i lekko przyrumieniło. Jeśli mam dostatecznie dużą patelnię, to układam mięso ciasno, dolewam około 200 ml wody lub bulionu, dodaję kilka drobno pokrojonych grzybów suszonych i duszę pod przykryciem przez 60-70 minut.
- Wyjmuję z garnka i zdejmuję sznurki. Wkładam z powrotem do sosu i to moment, że można je podawać na ciepło z ziemniakami, kaszami lub kluskami.
- Trzeba jasno powiedzieć, że zrazy zawijane z ogórkiem i boczkiem, takie klasyczne ze schabu wieprzowego są świetnym daniem obiadowym, dla mnie typowo odświętnym.
Zrazy. Rolada jest na słodko
U mnie koło Warszawy zrazy, a u koleżanki ze Śląska rolady.
Zrazy. Pabianice k. Łodzi.
Zrazy
Rolada
Rolady<3
Koniecznie zrazy!
I tak i tak
Pysznie wyglądają!