Batat w doniczce

Batat w doniczce jako roślina ozdobna

Znacie babaty? Batat spotykany również pod nazwami: słodki ziemniak, kumara, patat to wilec ziemniaczany będący byliną należącą do rodziny powojowatych. Bataty są bulwami o pomarańczowej lub żółtej barwie. W smaku przypominają krzyżówkę ziemniaka i marchwi. Można je piec, gotować, dusić a nawet jeść na surowo, chociaż w tej materii zdania są podzielone. Generalnie, jako warzywo, są słodkie, delikatne i przyjemne w smaku. Ja z batatów robię mleko na przykład. Często też dodaję bataty do curry, zup i zapiekanek.

Batat można również zasadzić w domu w doniczce i prowadzić jak każdą inną roślinę pnącą i ozdobną. Co ciekawe, ma on bardzo ładne zielone liście, czepna łodygę, dość miękką i elastyczna, tak, że można ją skręcać i układać w różne kształty.

Batat potrzebuje jednak sporo substancji odżywczych, trzeba go wspierać dość intensywnie, aby odwdzięczył się pięknymi i zielonymi liśćmi.

 

Jak zadziać batat?

Bulwę należy włożyć do ziemi, ostrym końcem, mniej więcej do 1/2 lub 2/3 wysokości. Postawić na parapecie i podlewać. Batat lubi słońce! Po kilku dniach wypuści kilka pędów. Wybierzcie te, które wam odpowiadają, pozostałe oderwijcie. Prowadźcie na kratce lub pręcikach owijając pędy w wybrany przez siebie sposób.

Powodzenia :D

10 myśli na “Batat w doniczce”

  1. Batat w doniczce … że też mi ciągle brakuje czasu na życie takie normalne. Fajny batat, no i że urósł też super.

  2. Tak można, liście są bardzo zdrowe, mają silne działanie antynowotworowe, zwierzakom na zdrowie wyjdzie jeśli podgryzą ;)
    A my możemy je jeść w surówce, mniam :)

  3. Ale jeśli ktoś planuje jeść liście to nie należy nawozić sztucznymi chemikaliami, bo zamiast antynowotworowo zadziałamy nowotworowo…

  4. hodowca batatów Marian

    wyhodowałem batata w doniczce stał chyba z miesiąc może za głęboko wsadzony- potem wypuścił ale na liściach pojawiły się białe kropki -reszta w normie czy to jakaś choroba czy normalne???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …