Dzisiaj przepis, który pokazuję pierwszy raz ale bułka poznańska znana się dosłownie od lat. Prosta, bułka poznańska, prostsza nawet niż kajzerka bo nie zawijana jakoś specjalnie w sklepach, do których chodzę czasami nazywana jest małą połówką lub parką. Chociaż chyba klasyczna parka jest znacznie większa. Jest mega duży wybór pieczywa w sklepach! Z drugiej strony, bułek typowo pszennych bez żadnych pestek, ziaren, płatków ani zakwasów jest stosunkowo niewiele. To po prostu bułka poznańska, lekko podłużna, przedzielona w środkowej części i chrupiąca z wierzchu, z miękkim środkiem. Nie ma problemów z jej znalezieniem, leży najczęściej w koszu zaraz obok kajzerek i takich podłużnych niedużych paluchów. Więc w piekarni poznasz ją od razu. Nie jest okrągła jak kajzerka, nie jest też typową długą i lekko pękatą bułką paryską. Ma swój własny kształt, który trudno pomylić. I chociaż wygląda niepozornie, to dobrze wypieczona smakuje świetnie bez żadnych dodatków, no chyba, że z masłem. Ale sprawdzi się też z serem, szynką, dżemem, a nawet na ciepło, zapiekana z z jajkiem sadzonym i boczkiem. Także jako zwykła bułka do kanapki z kotletem, serem i pomidorem. Dobra bułka poznańska powinna mieć cienką, złotą skórkę i lekko wilgotny środek. Nie powinna być sucha, ale też nie przesadnie miękka. Taka bułka smakuje najlepiej w dniu wypieku, ale i na drugi dzień można ją odświeżyć w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. Bułka poznańska to woda, drożdże i mąka pszenne najlepiej o symbolu 550. I tyle, chwilę wyrabiania, czekanie, na rośnięcie, dzielenie i pieczenie. Chwila moment i na stół wjedzie chrupiąca, ciepła i kusząca bułka poznańska aż miło.
BUŁKA POZNAŃSKA
BUŁKA POZNAŃSKA – składniki:
na start:
- 150 g wody
- 150g mąki
- 20 drożdży (ja dałam 1 łyżeczkę suszonych)650 g maki pszennej
do ciasta właściwego:
- 550 g mąki
- 300 g wody
- 12 g soli
BUŁKA POZNAŃSKA – przepis:
- Zaczynamy od zrobienia zaczynu, do miski wsypuję mąkę, drożdże, dolewam wodę i razem mieszam miękkie ciasto widelcem. Musi podstać z 20 minut i zacząć pracować, rosnąć.
- To cas, kiedy do miski wsypuję pozostałą mąkę, dolewam wodę, dodaję sól i zaczyn. Szybo wyrabiam gładkie ciasto, zostawiam na 30 minut lub godzinę, zależenie od panującej temperatury, żeby podoiło swoją wielkość. Ciasto ponownie lekko wyrabiam i dzielę na 6-8 kawałków. Formuję dłonią kulki.
- Blaszkę wykładam natłuszczonym papierem do pieczenia, układam bułki poznańskie, naciskam je trzonkiem łyżki na środku, posypuję je mąką i zostawiam na 15 minut do wyrośnięcia pod przykryciem.
- Nagrzewam piekarnik do 220 stopni. Piekę przez10 minut następnie zmniejszam temperaturę do 200 stopni i piekę kolejne 20 minut.
- Bułka poznańska studzi się na kratce i zajadana jest przez nas w formie porannych kanapek.
Cudo! Dzięki za inspirację
Moja rodzina była nimi zachwycona!
Wyszła za pierwszym razem!
Taką bułkę mogę jeść codziennie