HUMMUS Z BURAKIEM
Uwielbiam hummus z burakiem! Za kolor, smak i właściwości. Hummus z burakiem ma to do siebie, że zadziwia, trochę zaskakuje ale w bardzo też pozytywnym tego słowa znaczeniu. Generalnie buraki znane są w polskiej kuchni od stuleci. Mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie i nie powinno ich zabraknąć w codziennej, zrównoważonej diecie! To prawdziwe polskie superfoods! Buraki uznawane są za środek krwiotwórczy, zapobiegają anemii, a zawarty w burakach barwnik betaina ma wiele prozdrowotnych właściwości, chociażby poprzez zwiększenie przyswajania tlenu przez komórki. Między innymi działa przeciwbakteryjne, przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo. Do tego obniża poziom złego cholesterolu. Dzięki burakom podnosi się poziom odporności, spowalnia procesy starzenia, obniża ciśnienie krwi i chroni nas od zgagi. Do tego bogate są w witaminy z grupy B w tym kwas foliowy, tak ważny dla układu nerwowego i prawidłowego rozwoju płodu. Buraki są również źródłem żelaza i co ważne wspomagają jego wchłanianie poprawiając krążenie krwi i wydolność komórek do transportu tlenu. Są też bogate w błonnik pokarmowy, który daje uczucie sytości i ma zbawienny wpływ dla perystaltyki jelit. Buraki stanowią także źródło potasu, który ma duże znaczenie dla prawidłowej pracy układu nerwowego i mięśni. Do tego liczne przeciwutleniacze i związki fenolowe znajdujące się w burakach wspierają procesy detoksykacyjne i zapobiegają szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Do tego w przypadku hummusu z burakiem cudowna ciecierzyca, bogata w białko i błonnik, sezam jako źródło wapnia i dobrej jakości tłuszczu, no i czosnek o właściwościach przeciwbakteryjnych. Ciekawie się zapowiada – prawda? Hummus z burakiem jest po prostu zdrowy i pyszny! Często u nas występuje w połączeniu z falafelem :) A ty wolisz falafel czy hummus? A może łączysz je w jednym daniu? Zapraszam was na hummus z burakiem, który gości na moim stole co najmniej kilka razy w tygodniu.
HUMMUS Z BURAKIEM
HUMMUS Z BURAKIEM – składniki:
- 1 puszka ciecierzycy około 200 g netto
- 1 burak pieczony
- 1 cytryna
- 1-2 łyżki pasty tanina
- 1 łyżka płaska lub 1/2 mielonego kminu
- 3 łyżki oliwy
- 2 ząbki czosnku
- szczypta lub dwie soli do smaku
HUMMUS Z BURAKIEM – przepis:
- Buraka owijam folia aluminiowa i piekę w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni przez 30 minut lub gotuję w wodzie. Obieram i studzę.
- Odlewam na sicie ciecierzycę.
- Wyciskam sok z cytryny.
- Obieram ząbki czosnku.
- Do miski, malaksera lub blendera wkładam ciecierzycę, dodaję sok z cytryny, pokrojonego buraka, oliwę, czosnek, sól, kumin i miksuję na najwyższych obrotach.
- Jeśli pasta jest za gęsta dolewam jeszcze kilka łyżek wody. Przekładam do miski i podaję! Hummus z burakiem występuje u mnie najczęściej posypana sezamem białym, czarnym lub czarnuszką.
Marcin napisał
Falafel z humusem ?
Joanna napisał
falafel, ale musi byc dobrze zrobiony, na pewno z namoczonej cieciorki z soda i koniecznie nie ugotowanej
Kobieca Strona Dietetyki napisał
Uwielbiam hummus w każdej odsłonie. Na pewno wypróbuję Twój przepis :)
Natasza napisał
Pasta tahini a nie taniny. Tanina to inaczej drożdże winiarskie.Radzę poprawić przepis, bo może być mylący.
Olga Smile napisał
Natasza – dzięki, word poprawiał :D