JAJKA NA MIĘKKO

JAJKA NA MIĘKKO

JAJKA NA MIĘKKO

Doskonale wiem, że jajka na miękko są klasycznym daniem śniadaniowym. Ile osób tyle metod gotowania jajka na miękko. Czasami mamy wrażenie w domu, że czas ich gotowania zależy nie tylko od wielkości garnka, ilości wody, wielkości palnika czy temperatury samych jajek ale również od tego jaką mamy wilgotność i skąd dane jajka pochodzą. Od lat w swojej kuchni używam tylko jajek z symbolem O lub takich po prostu wiejskich od kurek chodzących, grzebiących i robaki na wolności jedzących. Sama nie jestem fanką jajek. Ale doskonale pamietam czasy, gdy jajka na miękko stanowiły ważny element śniadania mojego męża. Ja zawsze preferowałam jajka ugotowane na twardo, jakoś te ugotowane na miękko mi nigdy nie podchodziły. Zresztą nawet jajko sadzone musiało mieć dla mnie mega ścięte żółtko, dlatego na swoje potrzeby smażyłam je z obu stron. A Ty wolisz jajka na miękko czy jednak jajka na twardo?

JAJKO NA MIĘKKO

Każdy ma swój idealny przepis na jajka na miękko. Ja dzisiaj podzielę się takim, który zawsze ale to zawsze się sprawdza. Żeby nie było niejasności, to pokażę Wam garnek, ilość jajek i napiszę o wodzie :) No to do dzieła, idealne jajka na miękko polecają się do ugotowania na śniadanie dla dwóch osób.

JAJKA NA MIĘKKO

JAJKA NA MIĘKKO – składniki:

  • 6 jajek (u mnie jajka wiejskie)
  • 350 ml wody
  • garnek o pojemności 1 litra

JAJKA NA MIĘKKO – przepis:

  1. Jaka prosto z lodówki wkładam do garnka. Nalewam 350 ml wody, dokładnie tyle, żeby jajka były delikatnie przykryte wodą.
  2. Wstawiam na najmniejszy gaz na czteropalnikowej kuchence. Podpalam, ustawiam największy płonień i czekam.
  3. Gdy woda zaczyna bulgotać po bokach garnka ale jeszcze nie bulgocze na środku to znak, że jajka są gotowe. W takiej konfiguracji ilości jajek i wody powoduje, że nie powinny się one gotowań 3 minuty jak w innych przepisach :) Pamiętajmy, że białko ścina się już 42 stopniach więc tak przygotowane jajka na miękko mają idealną konsystencję – białko ścięte a żółtko płynne!

84 myśli na “JAJKA NA MIĘKKO”

  1. Uwielbiam jajka na miękko. Jajka myjemy robimy dziurkę igłą z grubszej strony wrzucam na wrzątek gotuje 4 min jajka mniejsze lub 5 min większe. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …