Krupnik

Zupa krupnikKrupnik

Są dania tradycyjne, domowe. Zupa krupnik jest prosta, smaczna i pożywana. Zawsze lubiłam taki domowy krupnik. Warzywny, pachnący, ciepły i sycący. Mama gotowała krupnik na żeberkach lub udkach z kurczaka. Czasami na golonce. Rozgrzewał i pachniał ciepłem, spokojem i domem. W sezonie, gdy pojawiają się młode selery dodaję je razem z liści, wtedy krupnik nabiera lekko zielonego odcienia i mocnego selerowego aromatu. Poza wiosennym sezonem używam samych bulw selerów. Czasami dodam kilka liści lubczyku. Zawsze podstawą mojego krupniku jest mięso kleiste o dużej zawartości kolagenu. Kiedyś gotowałam krupnik na golonce, od wielu lat zamieniłam golonkę na skrzydło z indyka lub gotuję wersje wegetariańską krupniku, pomijając zupełnie wkładkę mięsną.
Gdy będziecie wybierać kasze jęczmienne do krupniku, nigdy nie kupujcie kasz pakowanych w torebkach do gotowania. Ja staram się kupować kasze ekologiczne pakowane w większe torby. Taka kasza będzie bardziej pyląca i ładnie zagęści zupę.

Przepis na Zupa Krupnik:

 

Składniki: Zupa Krupnik

• 1 skrzydło z indyka lub 2 udka z kurczaka lub 500 g żeber wieprzowych
• 3 marchewki
• 2 pietruszki
• ½ korzenia selera
• 4 litry wody
• 150 g kaszy jęczmiennej wiejskiej
• 2 cebule
• natka pietruszki
• sól
• czarny pieprz

Przygotowanie: Zupa krupnik

1. Marchewki, pietruszki i selera obieram a następnie ścieram na tace o grubych oczkach.
2. Cebule obieram i kroję w kostkę.
3. Warzywa wkładam do garnka dodaję i 4 litry wody. Doprawiam solą oraz pieprzem. Po zagotowaniu dodaję kaszę jęczmienną. Krupnik gotuję ponad godzinę.
4. Obieram ziemniaki, kroję w kostkę i gotuję w niewielkiej ilości wody w oddzielnym garnku. Gdy ziemniaki są miękkie dodaję do zupy razem z wodą, w której się gotowały.
5. Gdy warzywa są miękkie wyłączam zupę i wyławiam skrzydło z indyka. Doprawiam w razie konieczności sola oraz pieprzem.
6. Przed podaniem posypuję rozdrobnioną pietruszką.

KRUPNIK przepis:

Przepis na krupnik

Przepis na krupnik Każda rodzina ma swój ulubiony przepis na krupnik. Tradycyjnie dodaje się do niego kaszę jęczmienną łamaną, wielska lub pęczak. Można jednak pokusić się o inne kasze, jak jaglana, gryczana, owsiana czy komosa.


Krupnik z ryżem

krupnik z ryżem U mnie w domu co jakiś czas powstaje krupnik z ryżem. To wersja bezglutenowa tradycyjnego krupniku domowego. Osobiście lubię wszystkie praktycznie zupy, więc i krupnik z ryżem uważam za bardzo smaczny!


Krupnik z kaszą jaglaną

Krupnik z kaszą jaglanąWiele osób zamienia kasza jęczmienną i przygotowuje krupnik z kaszą jaglaną. To dobry sposób na przemycenie dziecku solidnej porcji kaszy jaglanej. Ja zawsze wychodzę z założenia, że każdego smaku mózg musi się nauczy. Nie zrażajcie się jeśli kasza jaglana nie będzie wam na początku smakowała na sucho, w zupie komponuje się ona wyśmienicie i nawet niejadki taki krupnik zjedzą ze smakiem.


Krupnik z młodej włoszczyzny

Krupnik z młodej włoszczyznyCzekam na krupnik z młodej włoszczyzny każdej wiosny. Jest delikatny, słodki, aromatyczny, zielony za sprawa natki pietruszki, selera i marchwi. To smak ciepłych dni i domu rodzinnego.


Krupnik tradycyjny

Krupnik tradycyjny w moim rodzinnym domu mam przygotowywała gotując golonkę wieprzową z warzywami, kaszą jęczmienną i ziemniakami. Smak takiej zupy pamiętam do dziś.


Krupnik bezglutenowy

Krupnik bezglutenowy Jeśli macie problem z glutenem, alergię, nietolerancje lub celiakie to zdecydowanie polecam ten właśnie przepis na krupnik bezglutenowy. Można go przygotować z kilkoma kaszami, chociaż wydaje mi się, że w wersji bezglutenowej najlepiej sprawdza się na dzień dzisiejszy kasza owsiana łamana. Ponieważ są już te kasze certyfikowane w sklepach intranetowych to możecie przypomnieć sobie smak tradycyjnego krupniku w wersji bezglutenowej! Do takiego krupniku będzie nadawała się kasza jaglana, gryczana niepalanona, gryczana łamana, owsiana łamana, komosa, sorgo łamane i ryż jeśli wolicie delikatniejsze smaki.


Krupnik z dynią

Krupnik z dynią Krupnik z dynią to wspaniała wersja słodsza i moim zdaniem znacznie lepsza tradycyjnego krupniku. Jak zawsze można przygotować go w wersji z mięsem oraz bez mięsa.


Krupnik z kaszą gryczaną

Krupnik z kaszą gryczaną Dzisiaj zapraszam na słodki krupnik z kasza gryczana łamana. Jest on świetną alternatywą dla osób unikających glutenu i tych, którzy mają ochotę na unowocześnienie przepisu na klasyczny krupnik.


 

26 myśli na “Krupnik”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …