Sałatka z ogórków

Sałatka z ogórków Sałatka z ogórków

Zapraszam znowu na przetwory, dzisiaj jest to sałatka z ogórków do słoików na zimę. Jest ona wspomnieniem mojego dzieciństwa. Sałatka z ogórków w słoiku, pojawiała się u nas na stole dość często. Pamiętam mamę robiąca przetwory w kuchni, miskę z ogórkami poszatkowanymi stojąca w naszej małej kuchni. Ogórki tarte na zupę, pamiętam też doskonale grzyby z wypraw do lasu i zamknięte smaki lata w słoikach. Zapach wakacji, ryby smażone w zalewach, które mama robiła w lipcu i sierpniu, podczas naszych wakacji w Strękowiźnie, gdzie a tata z wielkim zapałem łowił ryby. Pamiętam również chodzenie na jeżyny, galaretkę z czarnych porzeczek, którą moja mama odciskała z babcia przez dużą ścierkę kuchenną. Ogórki kiszone, konserwowe, na zupę i sałatkę z ogórków również. Miłe wspomnienia takie domowe, spokojne i bezpieczne dla dziecka. U mnie sezon na przetwory rozpoczął się od ogórków kiszonych, konserwowych, kanapkowych i sałatki z ogórków. Będą jeszcze w tym roku pomidory a dokładniej sok z pomidorów i passata, będą suszone śliwki i sok malinowy. Jak się rozpędzę, to ketchup również zrobię i powidła śliwkowe ale to już ponadplanowo, ponieważ zostały mi ich porcje z zeszłego roku. Zapraszam teraz na sałatkę z ogórków, taka jak kiedyś się robiło, najsmaczniej ze smacznych, doprawioną wspomnieniami.

Chwilowo, pleców nie czuję …. właśnie kończę robić ogórki konserwowe, rano były kiszone a przede mną jeszcze sałatka z ogórków na zimę, bo kanapkowe były 2 dni temu :) Przerobiłam 115 kg ogórków :D Brawo ja ;)ROBISZ PRZETWORY Z OGÓRKÓW?

Przepis na Sałatka z ogórków

Składniki na Sałatka z ogórków

 • 12 kg ogórków
 • 3 kg marchwi (czasami dodaję jeszcze więcej, ponieważ lubię to połączenie)
 • 1,5-2 kg cebuli
 • 4-6 szklanek octu winnego, można dodać jeszcze więcej ale dobierzcie na smak
 • 5 szklanek cukru
 • 8-10 łyżek soli kamiennej

Przygotowanie dania Sałatka z ogórków

 1. Ogórki kroję w plasterki i przekładam do miski lub jak u mnie bardzo dużego garnka.
 2. Cebulę obieram z łupin i szatkuję w cieniutkie talarki, a następnie dodaję do ogórków.
 3. Marchewki myję, obieram i ścieram na tarce o dużych oczkach.
 4. Warzywa mieszam, dodaję do nich sól, cukier i zostawiam na 2 godziny. Następnie dolewam ocet, mieszam ponownie, przykrywam i zostawiam na noc, tak na 8 godzin mniej więcej.
 5. Przekładam w słoiki, dopełniam sokiem i pasteryzuję przez 15 minut w garnku z gotująca się wodą.
 6. A właśnie, z podanej porcji uzyskałam 18 słoików sałatki ogórkowej na zimę. Smacznego!

81 myśli na “Sałatka z ogórków”

 1. Dopełniam sokiem? W sensie tym powstałym z ogórków? I czy zwykły ocet odpada? A jeśli winny to jabłkowy? Dziękuje za odp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …