Chleb z garnka

Chleb z garnka Chleb z garnka

Dzisiaj mam dla was chleb z garnka. Przyznam, że chleb z garnka to dla wielu osób coś nowego. W czym chleb z garnka jest lepszy od innych. A już piszę, po pierwsze się go nie wyrabia, w tylko miesza łyżką, po drugie ma chrupiąca skórkę i miękkie wnętrze, po trzecie to wspaniały i prosty do przygotowania chleb w warunkach domowych. Chleb z garnka przygotowałam dla mojego taty, który ma problemy ze zrezygnowaniem z pieczywa pszennego. No taka prawda. Mama je bezglutenowe a tata pszenne. No nie ma co ukrywać, chleb z garnka smakuje wielokrotnie lepiej niż kupne chleby bezglutenowe, które a wrażenie nie są próbowane przez producentów. Czasami ich smak woła o pomstę do nieba. No ale nie o tym chciałam pisać. Chleb z garnka musi być pieczony w garnku żeliwnym lub szklanym, to jedyny warunek. Ponieważ żeliwo nagrzewa się świetne i ciasto po wrzuceniu nie paruje a cudownie rośnie. Zresztą sami widzicie na zdjęciu. Apetyczny, że aż strach! A TY, pieczesz sama chleb, czy kupujesz? No i co powiesz na taki chleb z garnka?

Chleb z garnka

Chleb z garnka składniki:

 • 500 g mąki pszennej typ 550 lub 500
 • 410 ml wody, najlepiej mineralnej, źródlanej, jonizowanej, filtrowanej, bez chloru
 • 20 g świeżych drożdży
 • 1 łyżeczka soli
 • 1 łyżeczka cukru

Chleb z garnka – przepis:

 1. Przygotowanie najlepiej rozpocząć wieczorem następnego dnia, ponieważ pierwsze wyrastanie trwa około 12 godzin. Ciasto musi przepracować, wyjścia nie ma.
 2. Do miski wysapuję mąkę i sól. W miseczce rozpuszczam drożdże z cukrem i letnią wodą.
 3. Do miski z mąką wlewam drożdże i mieszam łyżką. Mieszam ale nie wyrabiam ciasta, po prostu mąka musi się połączyć z płynem. Ciasto będzie klejące. Ja jeszcze dodałam 2 łyżki mąki, trzeba pamiętać, że każda mąka ma inna wchłanialność wody!
 4. Przykrywam torebką foliowa, ale nie szczelnie i zostawiam na noc.
 5. Rano wstawiam garnek z przykrywka do piekarnika i włączam go na 220-230 stopni.
 6. W tym czasie deskę do krojenia (stolnicy brak) wysypuję mąką wyskrobuję miękkie ciasto na deskę i składam kilka razy do środka jak kopertę albo bułeczki, właściwie dowolnie. Kładę na ściereczce kuchennej zlepieniem do dołu lub zostawiam na desce wysypanej mąką, chleb będzie rozjeżdżał się delikatnie w placek.
 7. Gdy garnek się rozgrzeje, wyjmuje go lub tylko wysuwam, zdejmuje pokrywkę i wrzucam chleb zlepieniem do góry. Akurat u mnie jak na złość zrobił obrót i został zlepieniem do dołu hahaha Ale i tak fajnie wygląda. Przykrywam garnek i wstawiam do nagrzanego piekarnika na 30 minut.
 8. P0 30 minutach odkrywam i piekę kolejne 30-40 minut. Garnek delikatnie wyjmuję, chleb przekładam na kratkę do studzenia.
 9. Po wystygnięciu chleb z garnka jest gotowy do jedzenia!

183 myśli na “Chleb z garnka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …