JAJKO NA MIĘKKO

JAJKO NA MIĘKKO

JAJKO NA MIĘKKO

Ile osób i rodzin tyle przepisów na jajko na miękko. Trzeba przyznać, że przepis na jajko na miękko o idealnie płynnym żółtku i ściętym białku właściwie za każdym razem jest taki sam. Różnią się one tylko od siebie czasem gotowania i ilością wody. Wśród przepisów znajdziecie co najmniej trzy wersje na idealne jajko na miękko. Pierwszy opiera się na klasycznym gotowaniu jajek przez 3 minuty. Drugi, dotyczy wkładania ogrzanych jajek do temperatury pokojowej delikatnie łyżką do 2 litów gotującej się wody i trzymaniu ich na gazie dokładnie 3,5 minuty (jajka rozmiar S), 4 minut ( jajka rozmiar M), 5 – 5,5 minuty (jajka rozmiar L i XL). Można też jak pisałam ostatnio jajka na miękko przygotować wkładając jajka prosto z lodówki do wody i poczekać aż się zagotują, wtedy natychmiast odlać. Czas gotowania jajek na miękko zależy nie tylko od wielkości garnka, ilości wody, wielkości palnika, rodzaju źródła ciepła, temperatury samych jajek ale również od tego jaką mamy wilgotność powietrza i ciśnienie. Okazuje się więc, że nie jest to tak prosta sprawa jakby się wydawać mogło. Jeśli używasz kuchenki gazowej, może się okazać, że jajka gotują się trochę szybciej, ponieważ ciepło może być większe, więc gotuj jajka przez 3-4 minuty, aby uzyskać płynne żółtko lub 6 minut dla miękkiego żółtka ale już nie płynnego.
Tym razem przedstawię wam kilka przepisów na idealne jajko na miękko, gotowi? To do działa :)

PRZEPIS NA IDEALNE JAJKO NA MIĘKKO

Przepis na jajko na miękko numer 1 -> Wlej wodę do garnka około 1- 1,5 litra. Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie zmniejsz gaz delikatnego wrzenia tak aby z dna garnka unosiły się bąbelki. Dodaj jajka do garnka i zacznij odmierzać czas. Jeśli gotujesz tylko jedno lub dwa jajka, 4 minut jest idealnym czasem aby był rzadkie żółtko. W przypadku 3 lub 4 jajek dodaj 30-60 sekund do odmierzanego czasu. Wyłów, ochłodź i zjadaj!

Przepis na jajko na miękko numer 2 -> Do rondelka wlej 1 litr wody, przykryj i zagotuj na dużym ogniu. Delikatnie łyżką włóż jajko (lub dowolną liczbę, o ile powstanie jedna warstwa na dnie garnka). Jajka powinny być prosto z lodówki. Nałóż pokrywkę i pozwól mu gotować się przez dokładnie sześć minut jeśli w garnku jest powyżej 3 jajek wielkości M lub L. Wyjmij jajka z garnka i umieść je w misce z lodowatą wodą lub zanurz w zimnej wodzie, aż lekko ostygną tak, by można było je znieść.

Przepis na jajko na miękko numer 3 -> Jaka prosto z lodówki wkładam do małego garnka. Nalewam 350 ml wody, dokładnie tyle, żeby jajka były delikatnie przykryte wodą. Wstawiam na najmniejszy gaz na czteropalnikowej kuchence. Podpalam, ustawiam największy płonień i czekam. Gdy woda zaczyna bulgotać po bokach garnka ale jeszcze nie bulgocze na środku to znak, że jajka są gotowe. W takiej konfiguracji ilości jajek i wody powoduje, że nie powinny się one gotowań 3-4 minuty jak w innych przepisach :)

A jaki jest Twój przepis na idealne jajko na miękko?

18 myśli na “JAJKO NA MIĘKKO”

  1. Jajko gotuję dokładnie przez 3 minuty. Zdejmuję garnuszek z ognia i trzymam jajko w gorącej wodzie jeszcze przez 2 minuty.

  2. Jajko wkładam do mocno posolonej wrzącej wody i gotuję je ok 4 min od wsadzenia do garnka

  3. gdy jaja władam do zimnej wody to jaja małe „S” – gotuję około 1,5 minuty

  4. Aby jajko ugotowało się na miękko, wystarczą 2–4 minuty, w zależności od wielkości jajka.

  5. Małe jajko gotujemy 3,5 minuty a średnie jajko gotujemy 4,5 minuty :))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …