ZIMNE NÓŻKI

ZIMNE NÓŻKI

ZIMNE NÓŻKI

Klasyka kuchni polskiej zimne nóżki czyli inaczej galaretka z nóżek lub śląski galert. Dzisiaj przygotowałam zimne nóżki na prośbę mojej mamy, bo jak sama powiedziała dawno nie było. Ostatnio robiłam je chyba z rok temu na jakąś imprezę rodzinną. generalnie zimne nóżki pamiętam doskonale z domu rodzinnego ale nie tylko, bo z domu mojej babci również. Takie gotowane przez wiele godzin z przyprawami do czasu, aż stawały się bardzo miękkie, a mięso samo odchodziło od kości. Zawsze nóżki były myte, opalane, zalewane zimną woda i gotowane w towarzystwie warzyw i przypraw. Teraz udało mi się kupić wyjątkowo czyste nóżki, więc zostało tylko umycie i ugotowanie. Wiem, że ludzie dzielą się na tych, którzy uwielbiają zimne nóżki i takich, którzy uciekają na samą myśl ich zjedzenia. A Ty, do której grupy należysz?

ZIMNE NÓŻKI

ZIMNE NÓŻKI – składniki:

 • 6 nóżek wieprzowych
 • 1 golonka tylna lub 2 przednie
 • 10 listków laurowych
 • 1 łyżka ziela angielskiego
 • 6 marchwi
 • 3 korzenie pietruszki
 • sól i pieprz do smaku

ZIMNE NÓŻKI – przygotowanie:

 1. Nóżki i golonki trzeba umyć pod bieżącą wodą, oczyścić jeśli jest taka konieczność. Ułożyć na dnie garnka, dodać listki laurowe i ziele.
 2. Zalać taką ilością wody, żeby przykryła nóżki na dwa place. Wstawić na gaz pod przykrywką. Zagotować. Zdjąć łyżką szumowiny i gotować pod przykryciem na małym gazie przez minimum 3 godziny. Te ze zdjęcia gotowałam 5 godzin na małym gazie. Im dłużej będziecie gotować tym galareta będzie lepsza.
 3. Obrać warzywa, dodać do nóżek i golonek, doprawić solą i pieprzem. Gotować pod przykryciem kolejne 2 godziny. Mięso musi być bardzo delikatne, samo odchodzić od kości.
 4. Przecedzić przez sito mięso. Wywar wlać ponownie do garnka. Obrać dokładnie lekko przestudzone ale ciągle gorące nóżki i golonki. Mięso posiekać drobno. Układać w salaterkach, zalać płynem z gotowania. Wstawić do lodówki na noc. Zimne nóżki zwykło się podawać z octem, majonezem lub sokiem z cytryny.

Wszystkich wielbicieli kuchni polskiej zapraszam na zimne nóżki inaczej nazywane galaretka z nóżek a na śląsku występują jako galert!

55 myśli na “ZIMNE NÓŻKI”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …