Dzisiaj ma dla Was klasyczny przepis na ogórki małosolne z koprem, z czosnkiem i chrzanem w dużej ilości. Ogórki małosolne z koprem takim starszym, z kwiatostanami nie dość, że świetnie wyglądają, to jeszcze lepiej smakują. Są idealne, normalnie pachną latem. Kwiaty kopru kupiłam w sklepie, jak one pięknie pachniały! Do tego chrzan, który przygotowuję suszony na zimę przez pół sezonu. Kiszę z nim wszelkie warzywa, które pachną i smakują świetnie przez cały rok. Teraz są to ogórki małosolne i małosolna kapusta. Zimą marchewka kiszona, kalafiory kiszone, czasami brokuły, kalarepa, rzepa, rzodkiewka i mieszane warzywa. Do tego buraki, seler korzeniowy raz naciowy. To hity budowania zimowej odporności. W sumie kiszonki wszyscy lubią :) W sprzedaży ogórki polskie znajdziecie w każdym sklepie warzywnym właściwie. Ja kupuję je w lokalnych sklepach, czasami w Biedronce lub Selgrosie. Od lat przygotowuję ogórki małosolne w wiaderku, tak po 4-5 kg za jednym zamachem. Kamionki trudniej się myje no i w sezonie zawsze jedną czy kilka zbiję w ceramicznym zlewie. W sumie już nawet się nie denerwuje. Kamionka ze szkliwem jest ciężka i śliska w trakcie mycia płynem do naczyń. Ponieważ nie ma szkliwionego spodu, to nie wkładam jej do zmywarki i kończy się, jak się kończy. Kupiłam wiaderka z atestem i wygodnie kiszę kapustę, ogórki małosolne i typowe kiszone albo kimchi. Po kilku dobach na blacie kuchenny są gotowe do przełożenia w słoiki i wstawiania do lodówki. Ja lubię zielone ogórki małosolne z koprem, czosnkiem i chrzanem, takie, których aromat wierci w nosie i odtyka zatkane zatoki.
OGÓRKI MAŁOSOLNE Z KOPREM
OGÓRKI MAŁOSOLNE Z KOPREM – składniki:
- 5 kg ogórków
- 1 pęczek kopru najlepiej z korzonkami i kwiatostanami
- 1 główka czosnku
- spory kawałek korzenia chrzanu lub liść chrzanu (opcja jeśli masz, ja lubię dużo chrzanu)
- 5-6 łyżek soli (zależnie od typu soli czy kamienna czy morska czy himalajska)
- 1 czubata łyżka gorczycy
- woda
OGÓRKI MAŁOSOLNE Z KOPREM – przepis:
- Ogórki myję.
- Czosnek przekrawam wzdłuż bez obierania.
- Chrzan kroję w plasterki, zazwyczaj nawet bez obierania.
- Do beczułki lub wiaderka wkładam na dno połowę pęczka koperku, następnie ogórki, czosnek, chrzan, dodaję gorczycę. Na górze układam zwinięty koper.
- W 1,5 litrze letniej wody rozpuszczam sól, wlewam do ogórków. Dopełniam potrzebną ilością wody. Dociskając do dna ogórki, mieszam słona wodę z niesłoną. Próbuję.
- Przykrywam talerzem lub kamionkowymi dociskami do kiszenia. Generalnie chodzi o to, żeby obciążyć ogórki tak żeby nie wypływały na powierzchnię. Zostawiam w kuchni na 24-48 godzin. Tu zależy ja bardzo lubisz mocne ukiszenie. Najczęściej gdy stwierdzę, że ogórki są już wystarczająco kwaśne, to przekładam je do słoików i dopełniam wodą z kiszenia. Wstawiam do lodówki, wtedy dłużej są zielne i chrupiące.
- Jak widzicie ogórki małosolne z koprem, czosnkiem i chrzanem można śmiało je jeść po jednym lub po dwóch dniach kiszenia.