Tatar wołowy

Tatar wołowy Tatar wołowy

W czasach dzieciństwa tatar wołowy często pojawiał się na naszym stole. Mama sama robiła tatar lub tatara jak to się wtedy mówiło. Kupowała kawałek polędwicy wołowej, obierała z włókien i mieliła w maszynce do mielenia mięsa. Potem kupowałyśmy już mięso mielone wołowe na tatar, które pakowane było w 500 g opakowania. Pamiętam, że zazwyczaj w soboty chodziłam z mama i tata do restauracji na obiad. Był to dzień odpoczynku i wspólnie spędzonego czasu. Restauracja Niespodzianka w Międzylesiu, nie wiem czy nadal istnieje ale 25 lat temu cieszyła się wielkim powodzeniem. Często trzeba było czekać na miejsce i wolny stoli. Pamiętam, że zamawialiśmy tatar wołowy a na obiad szaszłyki i potem szarlotkę lub lody. Bardzo lubiłam te nasze wyjścia, szkoda, że w pewnym momencie ten zwyczaj zanikł.
Wracając do dania tytułowego. Tatar wołowy lubi dodatki. U nas w domu była to zazwyczaj cebula i przyprawy. W restauracjach dodatkowo serwowali ogórki, śliwki w occie, grzybki, teraz dodaje się kapary albo marynowany pieprz. Oczywiście tatar wołowy można doprawić tak, jak się lubi. A właśnie miałam jeszcze napisać o żółtku jajka. Mam nie dodawała nigdy jajka. Tatar wołowy był bez jajka w Niespodziance z jajkiem. Trzeba było delikatnie usunąć żółtko, przynajmniej ja tak robiłam, ponieważ mi psuło smak. Ale jak pisałam, każdy woli inny smak, więc jak macie ochotę, żółtko jak najbardziej do tatara dodać możecie. W najbliższym czasie pokażę jeszcze dwa przepisy na tatar wołowy więc będziecie mieć wybór :) A na razie zapraszam na przepisy na tatar woły, tatar z łososia oraz tatar z łososia wędzonego.

Tatar z pieczarek, tatar z awokado, z łososia, ze śledzia, tatar z wołowiny – KTÓRY WYBIERACIE? KTÓRY LUBICIE I JADACIE?

 

Jakie mięso na tatar wołowy

Na tatar nadaje się właściwie każde chude mięso wołowe. Im miększe i delikatniejsze, tym delikatniejszy będzie tatar. Tu najlepszy tatar wychodzi z polędwicy wołowej, ale może być tez udziec wołowy, lub łopatka wołowa.

 

Przepis na Tatar wołowy

Składniki dania Tatar wołowy

 • 300 g polędwicy wołowej lub ładnego mięsa wołowego, ewentualnie mięsa na tatar wołowy
 • 3 ogórki kiszone lub konserwowe
 • 1 cebula
 • kilka łyżek kaparów (opcjonalnie)
 • śliwki w occie (opcjonalnie)
 • kilka grzybków w occie (opcjonalnie)
 • 1 łyżka musztardy łagodnej
 • 1 łyżka musztardy pikantnej Dijon najlepiej
 • sól
 • czarny pieprz do smaku
 • 2 łyżki oliwy lub miękkiego masła
 • po 1 żółtku jajka na porcje tatara

 

Przygotowanie dania Tatar wołowy

 1. Mięso należy oczyścić ze wszystkich żyłek. I tu można mięso wołowe drobno posiekać lub zmielić w maszynce do mielenia mięsa, na sitku o grubych oczkach. U nas w domu zawsze się mieliło i jakoś nikt nie narzekał. Ale oczywiście, ci co bardziej zawzięci szatkować nożem polędwicę mogą, jednak zajmuje to znacznie więcej czasu i wysiłku. Co kto lubi ;)
 2. Mięso przekładam do miski, doprawiam solą, pieprzem, musztardą, oliwą i wyrabiam ręką do połączenia się wszystkich składników.
 3. Ogórki, grzybki, śliwki w occie, kapary, cebulę drobno szatkuję i podaję obok każdej z porcji tatara.
 4. Na koniec robię lekkie wgłębienie w mięsie i tam kładę żółtko jajka. Podaję na zimno.

32 myśli na “Tatar wołowy”

 1. Pingback: Tatar z łososia - przepis Olgi Smile

 2. Warszawa była dość krótkim epizodem z mojego dzieciństwa. I tez chodziliśmy do Niespodzianki na Tatara. I na rosół z kołdunami :)

 3. Tatar wołowy ale chętnie spróbuję wegetariański. Niespodzianka działa do dzisiaj i nadal mają zsiadłe mleko z ziemniakami. Pycha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …