Żurek wielkanocny na naturalnym zakwasie

Żurek wielkanocny na naturalnym zakwasie Żurek Wielkanocny na naturalnym zakwasie

Dzisiaj chciałam wam pokazać żurek wielkanocny na naturalnym zakwasie w kilku wersjach. Jest jeden żurek wielkanocny na naturalnym zakwasie i naprawdę wiele dodatków do niego. Można się zdziwić, jaka różnorodność panuje w Polsce! Moja teściowa przygotowywała żurek lub barszcz czerwony z koncentratu lub otwierała gotowy z kartonu. Właściwie nigdy sama nie gotowała żurku, nie nastawiała też zakwasu, za to przygotowywała do niego dużo różnorodnych dodatków. Po prostu preferowała taki sposób ułatwiania sobie życia. Moja mama za to kupowała zakwas w niedużej budce warzywnej, sama również nigdy go nie nastawiała, lubiła jednak dużą ilość białej kiełbasy w zupie. Na mojej stronie można znaleźć wpis, w którym pokazuję swoim czytelnikom, jak można przygotować zakwas od podstaw jeśli ma się taką ochotę. Jest to ważne, zwłaszcza dla osób na diecie bezglutenowej.

ZAKWAS NA ŻUR ŻUREK

ZAKWAS NA ŻUR ŻUREK

Ponieważ bardzo często rozmawiam z moimi czytelnikami, pytam ich o to, co się u nich w domu jada, wiem doskonale, że co dom, to inna tradycja, to inne składniki w żurku, inna porcja składników, dodatki, smaki.  Teoretycznie nie powinno się zaglądać ludziom do talerza, no ale ja lubię. Można się wiele dowiedzieć, skorzystać z pomysłów, pokazać różnorodność, tradycje regionu, rodziny, upodobania do konkretnych smaków.

Co dodać do żurku? Co powinno się znaleźć na talerzu? Jak podkreślić unikalny smak rodzinnych dań? Możliwości jest wiele. Po pierwsze napisałabym, że żurki podzielić można na wegetariańskie, czyli takie bez dodatku mięsa oraz żurki mięsne z kiełbasa białą, boczkiem wędzonym lub rolowanym, schabem pieczonym, wędzonymi żeberkami i na przykład z pulpecikami. W momencie gdy dołączymy jeszcze do tego jajka, twaróg, chrzan, śmietanę, grzyby świeże na przykład pieczarki lub suszone prawdziwki czy podgrzybki uzyskamy olbrzymią ilość dodatków i możliwości połączeń smakowych! Sama biała kiełbasa może być wieprzowa, wołowa lub mieszana, przyprawiona mocno lub delikatnie. Spotkałam wersje czosnkowe, pikantne, paprykowe a nawet z suszonymi pomidorami i grzybami. Jak wiadomo kiełbasę można parzyć, gotować, piec lub smażyć, za każdym razem zyskuje ona inny, niepowtarzalny smak! Żurek podać można z gotowanymi ziemniakami pokrojonymi w kostkę, z tłuczonymi zieleniakami lub w chlebie! No i przyprawy końcowe jak majeranek nasz tradycyjny, cebula smażona lub karmelizowana. Dosłownie nieograniczone pole do popisu, do zabawy składnikami do łączenia smaków! Aż chce się powiedzieć jeden żurek, wiele Polskich domów! A w każdym tradycyjny żurek podany w inny, unikalny sposób!

Żurek wielkanocny KRAKUS na naturalnym zakwasie

Jak można podać żurek wielkanocny?

Żurek z grzybami – do wyboru są grzyby leśne jak suszone podgrzybki oraz prawdziwki a także nasze hodowlane pieczarki. Do zaostrzenia smaku przyda się duża ilość czarnego mielonego pieprzu, łyżeczka chrzanu, trochę śmietany i oczywiście tradycyjne jajko ugotowane na twardo. Nie zaszkodzi dołożyć do talerza również trochę rzeżuchy.  

Żurek bez mięsa, wegetariański – z twarogiem tłustym, czyli serem białym, ugotowanymi lub upieczonymi w mundurach  ziemniakami, do tego koniecznie z jajkiem na twardo, plus kwaśna i tłusta śmietana lub chrzan. Doprawiony majerankiem i rzeżuchą. Zdecydowanie ma swój niepowtarzalny urok! Taki żurek często jada się w domach, gdzie mięso nie stanowi głównego źródła białka.

Żurek z białą kiełbasą  – gotowaną lub parzoną oraz boczkiem podsmażonym na patelni. To chyba najpopularniejszy żurek do którego można dodać jeszcze jajko, celem podkreślenia Wielkanocy. W tym przypadku pasuje także śmietana, chrzan, podsmażona cebula w talarkach lub sowita ilość pieprzu. Oczywiście ziemniaki jako klasyczny dodatek do barszczu też znalazły u mnie swoje miejsce na talerzu!

Żurek z kiełbasą pieczoną – tradycyjna biała kiełbasa może zostać ugotować lub upieczona w piekarniku, wtedy zyskuje głębszy smak. Idealnie pasuje do kwaskowego żurku, ja dodałam jeszcze kilka plastrów kiełbasy myśliwskiej, aby dodać aromatu wędzenia! Śmiało można żurek dodatkowo zabielić śmietaną lub dodać do niego chrzanu.

Żurek ze schabem pieczonym – w takiej formie jadają moi przyjaciele. Upieczony wcześniej schab karkowy lub środkowy, kroją w plastry, podgrzewają i wkładają do żurku. Przyznaję, że jest to znacznie chudsza i mniej kaloryczna wersja żurku. Do tego gotowane w mundurkach ziemniaki, obrane i pokrojone w sporą kostkę, trochę majeranku i rzeżuchy lub upieczonej cebuli.

Żurek z boczkiem – to jeden z najaromatyczniejszych żurków. Zapach wędzonego boczku rolowanego, podsmażonego w cienkich plasterkach unosi się po domu. Do tego ziemniaki pokrojone w kostkę lub tłuczone i podsmażony boczek w kosteczkę. Koniecznie spora szczypta majeranku oraz pieprzu, a dla lubiących łagodniejsze smaki przyda się trochę śmietany, która zaokrągli smak żurku z boczkiem.

Jak widzicie, możliwości jest wiele, sposobów podania, dodatków, przypraw i smaków. Jedni wolą kwaśniejszy inni bardziej delikatny. W moim domu zawsze dodawało się śmietanę, u męża nie koniecznie. U nas nie było grzybów, u teściowej zawsze! No i dodatki, czasami żurek w chlebie, innym razem na talerzu. A JAK U CIEBIE PODAJE SIĘ ŻUREK? Z JAKIMI DODATKAMI?

112 myśli na “Żurek wielkanocny na naturalnym zakwasie”

  1. Tomasz Spyro Wilczek zachęciles. U mnie też będzie barszcz czerwony i do tego kiełbasa i jajo. Trzeba spróbować coś innego.

  2. Super cieszę się :)
    Wczoraj się upewniałem jak to jest że u nas a jestem z Zachodniopomorskiego tradycja inna niż u wszystkich znajomych :)
    Babcia pochodziła spod Krakowa i stamtąd ten zwyczaj przywiozła.
    (Jeszcze tylko 2 dni :) )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …