Karkówka – przepis na karkówkę z grilla

W sezonie karkówka grillowana często gościła na naszym stole. Murowany grill, który zbudowaliśmy kilka lat temu sprawdza się wyśmienicie. Dzięki temu, że stoi w altanie pozwala na grillowanie i biesiadowanie przez większą część roku. Czasami używamy go jako kominka, innym razem jako otwartego paleniska lub właśnie grilla. Brakuje mu tylko funkcji wędzarni do pełni szczęścia.
W poprzednich sezonach grillowaliśmy bardzo często. Karkówka jest jednym z moich popisowych dań grillowych, bo smakuje wybornie i zawsze znajomi proszą mnie o przepis, ponieważ mięso wychodzi delikatne, kruche i soczyste. Smak karkówki grillowanej zależy w dużej mierze od przypraw grillowych, ilości czosnku i długości marynowania jej w oleju. To główny sekret dania im dłuższe marynowanie tym pełniejszy smak. Może być to godzina ale znacznie lepiej jeśli marynuje się przez noc. Mięso jest wtedy delikatne i kruche. Jest na rynku wiele marek przypraw do grillowania, są to  gotowe mieszanki, do karkówki trzeba wybrać tą, która najbardziej będzie wam smakowała.

* 1 kg karkówki
• 10 łyżek majeranku
• 2 główki czosnku
• 2 łyżki soli
• 3 łyżki dowolnej przyprawy do grillowania
• olej do marynowania około 500 ml
Krok Po kroku:

1. Mięso kroję w 1 cm plastry. Każdy lekko rozbijam z obu stron i układam na talerzu.
2. Czosnek obieram i przepuszczam przez praskę lub rozcieram z solą.
3. Każdy kawałek karkówki solę, posypuje przyprawą grillowi, solidnie nacieram czosnkiem i posypuję majerankiem. Układam w misce i dodaję około 500 ml oleju. Mięso przykrywam folią i marynuję minimum 1 godzinę. Najlepiej jak mięso leży w tej marynacie przez noc, spokojnie poczeka nawet 2 dni na grillowanie. Im dłużej się marynuje tym lepiej smakuje.
4. Rozgrzewam patelnię grillowi lub grill drzewny ewentualnie elektryczny. Kotlety smażę partiami po kilka minut na każdej stronie. Podaję z chlebem, lub ziemniakami i koniecznie sezonową surówką


 

Karkówka, inne moje przepisy:

Karkówka z grilla

Karkówka z grilla


Karkówka z piekarnika

Karkówka z piekarnika


Karkówka pieczona z kopytkami

Karkówka pieczona z kopytkami


Marynowana karkówka pieczona z boczkiem

Marynowana karkówka pieczona z boczkiem


Karkówka pieczona

Karkówka pieczona


Karkówka kotlety z karkówki


Karkówka – przepis na karkówkę z grilla

Karkówka – przepis na karkówkę z grilla

6 myśli na “Karkówka – przepis na karkówkę z grilla”

  1. Nie posiadam grilla,ale moja siostra posiada murowany i zauważyłam,że u niej najlepiej mi smakują grillowane smakołyki.Jestem skłonna stwierdzić,że na zwykłym grillu nie sposób zrobić tak dobrego mięsa czy warzyw jak na „stacjonarnym”.
    Mam pytanie.Olgo,bo właśnie szukam przepisu na rozpływającą się w ustach karkówkę,ale pieczoną w piekarniku.W jakiej temp.i w jaki sposób,nie wiem,może w rękawie upiec pyszna karkówkę.Chciałabym ją upiec nie jako całość,a właśnie w kawałkach,tak jak widać w tym przepisie.Czy ten przepis by się sprawdził,bo wydaje mi się,że tak.Nie mam zbytnio czasu na eksperymentowanie,bo chciałabym upiec na urodziny dla chłopaków:)

  2. ewka – uda się, spokojnie, dokładnie zamarynuj tak jak w przepisie, nawet ze dwa dni, wtedy jest delikatniejsza i wstaw pod grill do gorącego piekarnika. Ma skwierczeć i pachnieć :)

  3. Pingback: Karkówka pieczona z kopytkami - przepis Olgi Smile

  4. Pingback: Karkówka z grilla - przepis Olgi Smile

  5. Pingback: Karkówka kotlety z karkówki - przepis Olgi Smile

  6. Pingback: Karkówka z piekarnika przepis Olga Smile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …