Taka domowa pasta z łososia wędzonego jest świetnym smarowidłem na kanapki. W sumie nic dziwnego, bo pasta z łososia wędzonego z dodatkiem jajek ugotowanych na twardo, ogórka kiszonego lub małosolnego, z majonezem, serkiem w wersji mniej kalorycznej lub musztarda dla zaostrzenia smaku jest fajną propozycją zarówno codzienną jak i weekendową. Polska kuchnia od zawsze opierała się na prostocie, dostępności składników i umiejętności wyczarowania czegoś pysznego z niewielu elementów. W czasach, gdy w lodówce nie było półproduktów z drugiego końca świata, a na stole rządziły twarożki, smalec, dżem, pasta z wędliny, sałatka jarzynowa, jajka i ogórki. Dlatego kanapka była lubianym daniem takim codziennym, jak i odświętnym. Dziś wracam do tej formy, tyle że z lekkim unowocześnieniem. I właśnie w tym duchu pojawia się na blogu dzisiejsza pasta z łososia wędzonego na ciepło. Tradycja wędzenia mięs, ryb i sera jest mocno zakorzeniona w kuchni polskiej. Była ona sposobem na zwiększenie długości dostępności produktów, przedłużenia ich czasu przydatności do spożycia jak i metodą na znaczne wzbogacenie smaku. Pasta do kanapek, taka, czy inna, jest głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji „smarowideł do chleba”. Bo przecież trudno znaleźć w naszej kuchni coś bardziej swojskiego niż kromka chleba z czymś pysznym na wierzchu. A wersja z łososiem wędzonym jest z jednej strony pachnąca nowoczesnością. Można użyć dzwonków z łososia, płatów wędzonych lub brzuszków, bo one też są bardzo popularne, co nie jest dziwne. Ciekawe co Ty z nich robisz?Łosoś wędzony dostępny jest w sklepach wędzony na ciepło i na zimno. Ten drugi bardziej nadaje się do przystawek lub jajek ugotowanych na twardo. W opcji wędzenia na ciepło jest super do zapiekanek, makaronu, do sosów i smarowideł. To dlatego, że ma intensywny smak, wyrazisty aromat, i co najważniejsze, doskonale łączy się z innymi, łagodniejszymi składnikami. Dodatek twarogu, serka śmietankowego, jajka na twardo, masła, majonezu, koperku czy soku z cytryny albo musztardy tworzy coś, co łączy w sobie prostotę i elegancję. I nagle zwykła kanapka staje się czymś więcej niż tylko przekąską a czystą chwilą przyjemności. W kuchni polskiej od zawsze było miejsce na pasty. Na pewno znacie te z wędzonej makreli, szprotek, jajek, z szynki, z sera białego. Są praktyczne, ekonomiczne, pożywne i wdzięczne kulinarnie, bo trudno je zepsuć a właściwie zawsze odwdzięczają się fanatycznym smakiem. Pasta z wędzonego łososia doskonale odnajduje się w tej tradycji ze swoją dymną nutą rybną o szlachetnym rodowodzie.
PASTA Z ŁOSOSIA WĘDZONEGO
PASTA Z ŁOSOSIA WĘDZONEGO – składniki:
- 200-250 g łososia wędzonego na ciepło
- 2-3 ogórki małosolne
- 2 cebulki dymki z zieloną częścią lub bez, jak wolisz
- 2-3 jajka ugotowane na twardo
- 2 czubate łyżki majonezu
- 2 łyżeczki musztardy
- sól i pieprz do smaku
PASTA Z ŁOSOSIA WĘDZONEGO – przepis
- Łososia obieram ze skóry i ości.
- Jajka gotuję na twardo.
- Cebulkę kroję w kostkę podobnie jak ogórki.
- W głębokim talerzu maszynce rozdrabniam widelcem łososia i jajka Łączę je z ogórkami, cebulką, majonezem, musztardą i przyprawami. Mieszam.
- Pasta z łososia wędzonego lub pieczonego, taka z jajkami, majonezem i ogórkami świetnie smakuje podana z ulubionym chlebem.
Twaróg śmietankowy z kubełka, dużo koperku, świeży ogórek i brzuszki z łososia. Wychodzi fajna pasta na kanapki i do nadziewania jajek na twardo.
Paprykarz
Zawijasy z ciasta francuskiego z series chrzanowym i właśnie brzyszkami♨️
W salatce jak najbardziej ☺
W tej części ryby odkładają się metale ciężkie, poczytajcie..
Na kanapki 🙂
Już nie kupuje. Sama wędzeę. Głównie karpia . Jest przepyszny 🤩
Ostatnio robiłam z nich pyszną pastę. Dodatkowo twaróg, jajka, koper, sól, pieprz, jogurt naturalny.
Z dodatkiem swiezo zmielonego pieprzu oraz swiezej chupiacej cebulki 😃 Mniam
Na kanapkę, na liście sałaty, z cytryną i koperkiem.