Zupa ogórkowa z warzywami

Zupa ogórkowa z warzywami
Gdy pytam dziecko, co chce zjeść na obiad, praktycznie zawsze otrzymuję taką samą odpowiedź: rosół, pomidorówka, krupnik z kasza jaglaną, krupnik albo może być zupa ogórkowa.  Lubicie zupę ogórkową? Ja uwielbiam, zwłaszcza, gdy mogę ją przygotować z kiszonych ogórków, które robiłam sama. Strasznie cieszą takie domowe przetwory, no i zawsze są doprawione dokładnie tak, jak chcemy i uważamy za najsmaczniejszą ich wersję.
Ogórki kiszę w beczkach, takich zgrabnych i stabilnych. Kiedyś robiłam to w słoikach, potem butelkach pięcio lub sześciu litrowych, takich po wodzie mineralnej, teraz przeszłam na wersję „raz a dobrze”. Beczuszka mieści tyle ogórków ile potrzebuję, przetrzymywana w chłodzie przechowuje zielone skarby wprost rewelacyjnie. To, co mnie zachwyca, w ogórkach, pomijając ich wspaniały i niepowtarzalny smak, to sam płyn przyniesiony z kiszenia ogórków. Po ogrzaniu w temperaturze pokojowej zaczyna ponownie pracować, a to żywy i smaczny kwas mlekowy.
Pokazywałam już przepis na ogórki kiszone, na ogórki kiszone na zupę, które trę przed kiszeniem i zamykam w słoikach. W tym roku zakisiłam tylko całe ogórki, więc tak klasycznie ścieram je wprost do zupy. To też dobry i smaczny sposób, o ile macie ogórki o miękkiej i delikatniej skórce. Pycha po prostu pycha!
Jeśli macie ochotę zobaczyć więcej propozycji moich zup, to zapraszam :)


• 1 włoszczyzna
• 3-4 duże ogórki kiszone
• jeśli mam własne ogórki kiszone to do zupy dolewam 2 szklanki soku z ich kiszenia
• 500 g ziemniaków
• 200 ml śmietany sojowej, ryżowej, owsianej, migdałowej lub krowiej
• sól
• pieprz
Krok Po kroku:

1. Włoszczyznę obieram i ścieram na tarce. Do garnka z 2 litrami wody wkładam rozdrobnione warzywa. Solę, wstawiam na gaz pod przykryciem i gotuje około 20 minut.
2. Ziemianki obieram, kroje w niedużą kostkę. Wkładam do rondelka, dolewam tyle wody aby lekko zakryła ziemniaki i gotuje do miękkości.
3. Ogórki ścieram na tarce. Dodaję je do ugotowanych warzyw, jeśli mam sok z kiszenia ogórków dodaję jedna lub dwie szklanki. Do garnka dolewam również ziemniaki razem z płynem, w którym się gotowały oraz śmietanę. Próbuję i doprawiam do smaku sola oraz pierzem.


7 myśli na “Zupa ogórkowa z warzywami”

  1. Pingback: Makaron z sosem pomidorowym - przepis Olgi Smile

  2. Pingback: Zupa ogórkowa z ryżem - przepis

  3. Pingback: Zupa pieczarkowa krem przepis Olga Smile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …