BIAŁA KIEŁBASA PARZONA

Kiełbasa biała parzona BIAŁA KIEŁBASA PARZONA

Święta za pasem to biała kiełbasa parzona w żurku w wodzie jest bardzo na czasie. Biała kiełbasa parzona jest taka klasyczna potrawa w kuchni polskiej w sam raz na Święta. Od kilku dni dostaje pytana o to jak gotować białą kiełbasę czyli surową kiełbasę! To proste, właściwie wymaga ona parzenia a nie gotowania typowego, to bardzo ale to bardzo ważna sprawa. Inaczej otrzymacie dychą jak wiór kiełbasę, której raczej nikt jeść bez przymusu nie będzie. Jeśli ktoś pyta jak przygotować białą kiełbasę parzoną można dla łatwości odpowiedzieć, że w garnku ;) hahaha wiem, wie żarcik ;)  Ale wracając do sedna. Biała kiełbasa parzona, pieczona, smażona jest jednym z klasycznych dań kuchni wielkanocnej. Poza świętami zapewne także występuje na stołach w całej Polsce, jednak najczęściej jako wkładka do białego barszczu, żuru czy żurku. Napiszę od razu, że biała kiełbasa powinna być biała przed kupieniem a szara po ugotowaniu. Dlaczego? Ponieważ powstaje z mięsa surowego, niepeklowanego. Jeśli gdzieś zobaczycie różowa kiełbasę, wiadomo jest, że nie jest autentycznym wyrobem a peklowanym a nie o t przecież chodzi! Co więcej tradycyjna biała kiełbasa przygotowana jest z mięsa wieprzowego i przypraw w postaci soli, pieprzu, majeranku, czasami gorczycy i czosnku. I tyle, prosta i smaczna. Dlatego też biała kiełbasa parzona będzie jednym z tych dań, które tradycyjnie pojawią się na stole w wielu milionach polskich domów!

BIAŁA KIEŁBASA PARZONA

BIAŁA KIEŁBASA PARZONA– składniki:

  • 2 kg białej kiełbasy surowej (alergicy muszą dokładnie czytać skład. Nie kupujcie otwartej kiełbasy na wagę, zawsze proście o zamknięte zbiorcze opakowanie, żeby przeczytać czy nie ma tam jajek, glutenu, gorczycy, nabiału itd.)
  • 2 duże białe lub żółte cebule
  • 6-8 listków laurowych
  • 10 kulek ziela angielskiego

BIAŁA KIEŁBASA PARZONA – przepis:

  1. Cebule obieram i kroje w piórka. Wrzucam do garnka z taką ilości wody, która przykryje kiełbaski. Dodaje listki, ziela i zagotowuję. Gotuje przez 10 minut.
  2. Kiełbaski nakłuwam, żeby nie popękały, nie zawsze to robię, bowiem nakłucie powoduje z drugiej strony wypłynięcie soków, więc ostatnio zarzucam tą metodę. Wkładam delikatnie do wody, zostawiam duży gaz. Jeśli masz termometr, włóż go do wody, temperatura powinna być około 85-90 stopni. Czyli bardzo gorąca ale niegotująca się. Woda nie powinna się gotować! Temperatura 90 stopni to ten moment, gdy z dna unoszą się bąbelki powietrza.
  3. Kiełbasę parzę około 15-20 minut, po 10 minut na centymetr średnicy. Delikatnie wyławia na talerz i podaję z cebulą. I w ten oto sposób wiesz już co powiedzieć, jak ktoś zada pytanie: jak pow2staje biała kiełbasa parzona- o tak, dokładnie tak!

15 myśli na “BIAŁA KIEŁBASA PARZONA”

  1. Kiedyś kupowaliśmy taka kiełbasę teraz robimy sami bo nie jest to trudne. A smak zawsze najlepszy!

  2. Zrobiłam i wyszła mi pierwszy raz w życiu! Święta w domu sami spędzamy to nie jest łatwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …