Sos pomidorowy
Są przepisy ponadczasowe. Sos pomidory należy do klasycznych dań nie tylko kuchni śródziemnomorskiej ale i światowej. Przepis na sos pomidorowy nie jest trudny w przygotowaniu i gwarantuję, że zrobiony własnoręcznie w domu jest o niebo lub dwa smaczniejszy od słoikowych wersji, które możecie kupić w sklepach. Ja nie wiem, czego producenci dodają do słoików, ale za nic kupny sos pomidory nie chce smakować tak jak ten domowy. W każdym razie do przygotowania najsmaczniejszego pod słońcem sosu pomidorowego wystarczają pomidory, cebula, czosnek, oliwa i zioła. Brzmi prosto? A jakże i proste jest wyjątkowo. Chwilka podstawowej obróbki składników, troszkę gotowania i na stole ląduje wyśmienity sos pomidorowy. A gdy macie taki sos pomidorowy w lodówce w kilka chwil wyczarujecie pyszny makaron z sosem pomidorowym, ryż z sosem pomidorowym, fasolę z pomidorami albo pizzę margheritę. Może on również z powodzeniem zastąpić ketchup lub smacznie spocząć na zapiekance. Oj tak, pysznie się robi, oj pysznie.
Pomidory najsmaczniejsze są w sezonie letnim i wczesnowiosennym, jednak często mam wielką ochotę na przygotowanie sosu pomidorowego w środku zimy, gdy w marketach leżą tylko mdłe pomidory a te smaczniejsze wiśniowe są bardzo drogie. Radzę sobie wtedy dość prosto a mianowicie lekko dosładzam sos pomidorowy i już, słońce znów świeci i lato pojawia się w mojej głowie. Smacznie, prosto i łatwo. Tak lubię najbardziej!
Przepis na Sos pomidorowy
Składniki na Sos pomidorowy
• 1 kg pomidorów
• 3-4 cebule
• 3-4 ząbki czosnku
• zioła (tymianek, oregano, bazylia)
• sól
• czarny pieprz
• 50 ml oliwy
• 1 łyczka cukru (jeśli pomidory nie są słodkie i wyraziste w smaku)
Przygotowanie dania Sos pomidorowy
1. Pomidory polewam gotującą się wodą. Zdejmuje z nich skórkę i siekam w nieduże kawałki, przekładam do miski.
2. Cebule obieram, kroję w kostkę, solę i podsmażam na oliwie. Gdy stanie się złota, wtedy dodaję rozdrobniony czosnek na ostatnią minutę smażenia.
3. W garnku łączę rozdrobnione pomidory z cebulą z czosnkiem, ziołami i przyprawami. Mieszam i gotuje razem około 15-20 minut. Sos podaję do nachos’ów, ryżu, makaronu, do pizzy, jako szybki domowy ketchup lub składnik zapiekanek.
SOS POMIDOROWY – SOS Z POMIDORÓW
Sos pomidorowy ze świeżych pomidorów
Lekki, pyszny, prawdziwy, dokładnie taki, jaki powinien być sos pomidorowy ze świeżych pomidorów.
Osobiście uwielbiam takie połączenia, sos pomidorowy, dobry makaron i można z przyjemnością zjeść wielgachna porcję na obiad, kolację a nawet na śniadanie. My czasami tak właśnie robimy!
Taki dokładnie powinien być domowy, smaczny sos pomidorowy do pizzy. To przebój wielu ostatnich lat u mnie w domu. Dzieciaki nie chcą już innego sosu, a wiadomo, dzieci wiedza najlepiej co jest dobre!
To jedno z tych dań i połączeń smakowych, które nigdy się nie znudzi. Słodkie, świeże pomidory w towarzystwie ziemistego cynamonu? j tak, jak raz spróbujecie, będziecie często powtarzać taką kombinację smaków.
Sos pomidorowy Verdure to nic innego jak połączenie sosu pomidorowego oraz sosu warzywnego. Zdrowe zestawienie i co najważniejsze smaczne, bardzo smaczne!
Absolutna klasyka smaków. Sos pomidorowy potrafi zaskakiwać, przyjemnie zadowalać i smakować obłędnie. Ten zdecydowanie należny do tej właśnie kategorii smaków – najlepszych!
Gdybyście kiedyś poszukiwali przepisu na sos pomidorowy do gołąbków, to ten jest po prostu idealny. Przepis w dwóch wersjach świeżej letniej i jesienno, wiosenno-zimowej. Pychota i już!
Sos pomidorowy z pomidorów z puszki
Oj tak, jeśli lubicie pomidory z puszki to ten przepis jest dla was. Sos palce lizać, po prostu i po ludzki palce lizać i już!
Prosty, domowy sos pomidorowy do makaronu można przygotować ze świezych pomidorów, z pomidorów w puszcze, passaty lub w ostateczności koncentratu pomidorowego.
Smacznego!
Greg says
Najgorsze we wszelkich pracach z pomidorami jest obieranie ich ze skórki.
Ale przecież blendery wysokoobrotowe tak “załatwią” skórkę, że będzie idealny krem.
Stąd moje pytanie czy tak robiłaś oraz jaki jest powód obierania ze skóry?
Olga Smile says
Greg – skórka zawsze ale to zawsze jakaś pozostanie, zwłaszcza po ugotowaniu. Dlatego ja obieram :)