Żurek w chlebie

Żurek w chlebie Żurek w chlebie

Żurek w chlebie to tradycyjne danie wielkanocne. Każda rodzina ma swój własny, sprawdzony przepis na żurek. Trzeba przyznać rację, że żurek w chlebie wygląda bardzo atrakcyjnie i może sam w sobie stanowić ozdobę wielkanocnego stołu. Jeśli chodzi o samą nazwę tego dania, to w niektórych domach mówi się żurek, w innych żur, a u mnie najczęściej używało się określenia barszcz biały. Ponieważ barszcz czerwony przygotowywała moja babcia na zakwasie, barszcz biały, był również barszczem naturalnie przygotowywanym na zakwasie tylko z innych składników. Tylko wtedy powstanie prawdziwy żurek. Zakwas na barszcz można przygotować w bardzo prosty sposób. Znajdziecie u mnie wiele przepisów na żurek, barszcz i zakwas.

Żurek w chlebie

Żurek w chlebie składniki:

• 500 g białej kiełbasy (alergicy uwaga na gluten i mleko!)
• 100 g kiełbasy wędzonej (alergicy uwaga na gluten i mleko)
• 2 cebule
• 500 g obranych ziemniaków
• zakwas na żur z wybranego przepisu
• 5 jajek ugotowanych na twardo (opcjonalnie)
• 6 kulek ziela angielskiego
• 3 listki laurowe
• pieprz i sól
• 1 łyżeczka majeranku
• 2 łyżki chrzanu (uwaga na mleko w składzie)
• 250 ml słodkiej śmietany zwierzęca lub roślinna
• 2 litry wody
• 5 chlebków do podania

Żurek w chlebie przygotowanie:

1. W dużym garnku zagotować dwa litry wody, białą kiełbasę, posiekane w drobną kostkę cebule z listkiem laurowym, ziele, sol i pieprz. Po około 20 minutach wyłowić kiełbasę, wlać do zupy zakwas na żurek i zagotować ponownie. Gotować około 10 minut. Wyłączyć i dodać śmietanę.
2. W oddzielnym garnku ugotować obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki w takiej ilości wody, aby delikatnie przykryła kartofle. Gdy ziemniaki są miękkie dodać je razem z wodą do garnka z zupą.
3. Kiełbasę pokroić w plastry. Dodać do zupy kiełbasę, majeranek i chrzan.
4. Z chlebków wydrążyć środki.
5. Jajka obrać i pokroić w ósemki.
6. Do chlebka wlać żurek, udekorować jajkiem i podawać.

ŻUREK I BARSZCZ BIAŁY

Żurek wielkanocny

Żurek wielkanocny Żurek wielkanocny tradycyjny pojawia się na stołach w całej Polsce w wielu odmianach i wariantach smakowych. A ja dzisiaj zapraszam na dwa przepisy: Żurek wielkanocny tradycyjny z kiełbasą oraz Żurek wielkanocny wegetariański


Wielkanocny żurek

Wielkanocny żurekWielkanocny żurek pojawia się na stołach w całej Polsce. Każda rodzina ma swój własny, tajny i najlepszy sprawdzony sposób na wielkanocny żurek. Niemniej zawsze pojawia się w nim zakwas, często tez kiełbasa i jajka.


Biały barszcz czyli zabielony żurek
Biały barszcz

Biały barszcz był daniem tradycyjnym w naszym domu. Gdy byłam dzieckiem barszcz biały często gościł na naszym stole. Na zmianę z rosołem, zupą pomidorową i warzywną.


Żurek wielkanocny najprostszy
Żurek

Żurek ten przepis na żurek jest jednym z najprostszych. To tradycyjny żurek, kwaśny, dość gęsty i smaczny. Bez zabielania śmietaną jak w przypadku barszczu białego.


Żurek bezglutenowy wegetariański
Żurek bezglutenowy

Żurek bezglutenowy wegetariański Przepis na żurek bezglutenowy opracowałam stosunkowo niedawno. Kilka lat temu byłam na diecie bezglutenowej przez kilkanaście miesięcy. To było moje pierwsze zderzenie z realiami ograniczonego menu. Teraz mam w domu osobę bezglutenową, więc radzę sobie z dostosowaniem przepisów bez najmniejszych problemów.


Żurek w chlebie

Żurek w chlebie Żurek w chlebie jest jednym z najładniejszych sposób w jaki można podać i zaprezentować tą klasyczną wielkanocną potrawę. W ten sam sposób można serwować również zupę grzybową i krem z borowików.


Żurek wielkanocny tradycyjny

Żurek wielkanocny Bez żadnej skrywanej skromności powiem, że to absolutnie najlepszy żurek wielkanocny jaki zrobiłam. Z grzybami, wędzonym boczkiem, czosnkiem, białą kiełbasą i naturalnym zakwasem. Do tego śmietana, majeranek, chrzan i sporo pieprzu. Cudo nie żurek wielkanocny!


Żurek wegetariański, wegański i bezglutenowy

Żurek wegetariański Zapraszam dzisiaj na domowy żurek wegetariański, wegański i bezglutenowy, idealny na świąteczny stół ale nie tylko. Sprawdzi się również w kuchni codziennej, jeśli lubicie polską kuchnię ale w nieco innej, lekko zmienionej wersji. Żurek wegetariański wielkanocny poleca się do jedzenia.

23 myśli na “Żurek w chlebie”

  1. Pingback: TOP 10 NAJLEPSZYCH ZUP przepis Olga Smile

  2. Pingback: ŻUREK WEGETARIAŃSKI bez kiełbasy na zakwasie przepis Olga Smile

  3. Pingback: Żurek wielkanocny przepis przepis Olga Smile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …