CHLEB Z GARNKA ŻELIWNEGO
Mam dla Was chleb z garnka żeliwnego, taki pyszny i pachnący. Dla mnie chleb z garnka żeliwnego jest jednym z prostszych do zrobienia i smaczniejszych. Zazwyczaj domowy chleb ma piękną chrupią skórkę, świetny smak i jest pieczony na drożdżach. Ja połączyłam drożdże z zakwasem, ponieważ zależy mi na rozkładzie fityn. Oczywiście jeśli nie masz zakwasu, możesz użyć samych drożdży, spoko. Zakwas jako taki, podczas fermentacji neutralizuje kwas fitynowy zawarty w zbożach, a który uznaje się za substancję antyodżywczą. Ja zazwyczaj żytni piekę tylko na zakwasie, pszenny często łączę zakwas z drożdżami. Wiem, że wielu czytelników tak nie lubi ale po to są przepisy by je zmieniać i modyfikować. Ostatnio powracam do pieczenia lubię przepisy domowe, ciepłe i rodzinne. Zapach świeżo pieczonego chleba z pieca opalanego drewnem jest czymś unikalnym w naszych czasach. Taki chleba z garnka żeliwnego, jest czymś co lubię, co wprawia mnie w dobry nastrój i pozwala odetchnąć. Taki chleb z garnka żeliwnego jest prosty do przygotowania, wręcz rustykalny. Odbieram go, jak powrót do korzeni, do smaku i aromatu, który pamiętam z dawnych lat. W czasach mojego dzieciństwa dobry chleb można było kupić w każdym sklepie. Pieczone na zakwasie wielkie chleby wiejskie, czy też takie z foremki, można było dostać w lokalnych sklepach. Często jeszcze ciepłe, układane były na sklepowych półkach. Czasami minione, teraz chleb marketowy wypiera jakość niestety. Zmiany, podobnie jak w naczyniach. Kiedyś były garnki żeliwne i kamionkowe. Garnki żeliwne są znane ze swojej trwałości i zdolności do równomiernego rozprowadzania ciepła. Właśnie dzięki stanowią idealne naczynie do wypieku chleba. Mam już taki opalony garnek, tylko do chleba, nie bardzo wygląda estetycznie ale świetnie dzieła. Sprawdza się idealnie i od lat w nim piekę tylko chleb. Ciekawa jestem, czy Ty pieczesz jakiś chleb? Zapraszam Was dzisiaj na pyszny chleb pszenny z żeliwnego garnka, bez specjalnego wyrabiania, na zakwasie i z dodatkiem drożdży, prosty, smaczny, idealny na co dzień! Jak wspomniałam, jeśli nie chcesz, drożdży nie dodawaj ale będzie musiało ciasto dłużej wyrastać. Mówię Wam, taki chleb z garnka żeliwnego, pyszny i pachnący o chrupiącej skórce smakuje wyśmienicie z prawdziwym masłem najchętniej!
CHLEB Z GARNKA ŻELIWNEGO
CHLEB Z GARNKA ŻELIWNEGO – składniki:
- 600 g mąki pszennej chlebowej (typ 750)
- 200 g zakwasu
- 400 ml letniej wody, mleka lub kefiru (ja najczęściej łączę pół na pół z woda z mlekiem) – jeśli odważasz ma być 350g
- 2 łyżki oleju lub oliwy (u mnie oliwa)
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka rozmarynu posiekanego, tymianku lub cząbru (u mnie oregano tym razem)
- 1 łyżeczka suszonych drożdży
CHLEB Z GARNKA ŻELIWNEGO – przepis:
- Do miski wsypuję mąkę, sól, drożdże, dodaję zakwas, cukier i zioła. Dolewam odmierzoną ilość wody lub mleka z wodą oraz olej. Mieszam dokładnie.
- Mieszam ale nie wyrabiam ciasta, po prostu mąka musi się połączyć z płynem. Ciasto będzie klejące. Ja jeszcze dodałam 2 łyżki mąki, trzeba pamiętać, że każda mąka ma inna wchłanialność wody!
- Naczynie przykrywam folią i zostawiam do wyrośnięcia ma około 2-3 godziny. Ja wstawiam do dehydratora ale może być również piekarnik włączony na wyrastania cista. Miałam kiedyś taki piekarnik, że włączam w nim tylko światło i lampa utrzymywała mi około 35 stopni Celsjusza wewnątrz. W każdym razie ciasto na chleb musi podwoić swoją objętość.
- Do piekarnika rozgrzanego do 230 stopni lub 240 stopni Celsjusza (jeśli masz piekarnik z takim zakresem) wstawiam naczynie żaroodporne. Po osiągnięciu temperatury piekarnik powinien pochodzi z 20 minut, żeby garnek się dobrze nagrzał.
- Stolnicę wysypuję mąką, wyskrobuję miękkie ciasto na deskę i składam kilka razy szpatułką do środka, jak kopertę albo bułeczki, właściwie dowolnie. Kładę na papierze do pieczenia zlepieniem do dołu, chleb będzie rozjeżdżał się delikatnie w placek. Na średnio 20-30 minut wkładam z papierem do jakiejś miski, żeby lekko podrósł.
- Gdy garnek żeliwny jest gorący czas na pieczenie. Wkładam chleb do garnka razem z papierem, nacinam żyletką na środku i przykrywam pokrywką.
- Garnek wstawiam do nagrzanego do 230 stopni do piekarnika na 30 minut.
- P0 30 minutach odkrywam i piekę kolejne 15-20 minut. Garnek delikatnie wyjmuję, chleb przekładam na kratkę do studzenia.
- Po wystygnięciu pszenny chleb z żeliwnego garnka na zakwasie i opcjonalnie z drożdżami, prosty bez bez wyrabiania, jest gotowy do jedzenia!
Barbara napisał
Gryczano jaglany
Sylwia napisał
Z niskim indeksem glikemicznym
Magda napisał
Bezglutenowy a syn dodatkowo bez drożdży jeszcze
Anna napisał
Bezglutenowy sporadycznie.
Anka napisał
Jakiś prosty i szybki BEZ, który zawsze się udaje😉
Anna napisał
Jakiś prosty i szybki BEZ, który zawsze się udaje😉
Magda napisał
Razowy albo z ziarnami ale także razowy. Tak wybrałam odkąd mam niedoczynność tarczycy
Lena napisał
Córka BG ja staram się w ogóle bez chleba
Magda napisał
Tradycyjny chleb na zakwasie
Monika napisał
Doooooobry