Zakwas gryczany na żur

Zakwas gryczany Zakwas gryczany na żur

Wielkanoc za pasem czas, więc przygotować zakwas na żurek. Dotychczas pokazywałam już kilka przepisów na żury i zakwasy. Tradycja, tradycją ale ograniczenia i dieta niektórych powoduje, że stają oni przed bardzo poważnym dylematem, czy rezygnować ze świątecznych dań. Szczęśliwie nie trzeba wystarczy tylko lekko zmodyfikować przepisy, a na stole pojawią się tradycyjne dania w lekko odświeżonej formie. Tak ma się właśnie sprawa z zakwasami a tym samym żurami, żurkami i białymi barszczami. Pokazywałam już przepis na zakwas ryżowy na żurek bezglutenowy. Na jego bazie powstał żurek bezglutenowy łączący w sobie cechy dania bezglutenowego, bezmlecznego i bezmięsnego. Oczywiście, jeśli czujecie taką potrzebę, to możecie dodać kiełbasę lub zastąpić mleko kokosowe śmietaną krowią. Kuchnia pozwala na wiele zmian i modyfikacji. Tym razem przyszłą pora na zakwas gryczany, który również jest zakwasem bezglutenowym. Zakwas z gryczanej mąki pachnie jak żytni zakwas i generalnie wychodzi z niego bardzo smaczny żurek. Zakwas z mąki ryżowej pachnie natomiast jak znacznie delikatniejszy w smaku zakwas z mąki pszennej. Takie luźne porównanie samych zapachów zakwasów mi się nasunęło. Muszę jeszcze pokazać żurek z mąki gryczanej, bo wyszedł świetny!

Zakwas gryczany na żur

Zakwas gryczany na żur składniki:

• 5 czubatych łyżek maki gryczanej
• 5 ząbków czosnku
• 4 listki laurowe
• 10 ziaren ziela angielskiego
• 2 łyżki soku z kapusty lub kiszonych ogórków niepasteryzowanych (celem zaszczepienia kwasu mlekowego, wtedy zakwas szybciej dojrzewa) Można pominąć ale musi dłużej stać aby skwaśnieć.
• 700 ml letniej wody

Zakwas gryczany na żur – przepis:

1. Ząbki czosnku przekrawam na pół.
2. W dużym słoju lub kamionce mieszam wodę z mąką, przyprawami, czosnkiem i sokiem z kapusty lub ogórków. Jeśli go nie mam pomijam ten etap.
3. Przykrywam gazą i zostawiam na minimum 5 dób, mieszając codziennie minimum 1 raz drewnianą czystą łyżką.
4. Gdy zakwas pachnie kwaśno i słodko to znak, że jest gotowy do użycia.

ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK

Zakwas na żur i żurek

Zakwas na żurek Zakwas potrzebny jest do przygotowania tradycyjnego żuru, żurku, barszczu białego oraz barszczu wielkanocnego. O ile przepisów i receptur na taka zupę jest wiele, o tyle zakwas być musi. A z jakiej mąki powstanie to już inna sprawa. Zapraszam na przegląd zakwasów na żurek.


Zakwas owsiany na żur
Zakwas owsiany na żur

Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.


Zakwas gryczany na żur
Zakwas gryczany na żur

Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.


Zakwas na żurek bezglutenowy
Zakwas na żurek bezglutenowy

Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.


Zakwas na barszcz biały i żur

Zakwas na barszcz białyZakwas na barszcz biały Na barszcz potrzebny jest zakwas. Jest on inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, gryczanej lub owsianej. Zazwyczaj na biały barszcz na bazie mąki pszennej razowej lub ryżowej białej ewentualnie pełnoziarnistej.


Zakwas żytni na żur

Zakwas żytni na żur Zakwas żytni na żur jest najbardziej popularnym zakwasem w naszej rodzimej kuchni. Powstaje z pełnoziarnistej mąki żytniej. Jest kwaśny w smaku, ostry, po zbyt mocnym ukiszeniu wręcz octowy. Trzeba uważać z ilością, żeby nie przesadzić, jeśli będziecie z niego robić żur, żurek lub biały barszcz.


Zakwas na żur

Zakwas na żur Zakwas na żur można przygotować zarówno z mąki pszennej, żytniej jak i innych mąk bezglutenowych. Ani dieta bezmięsna, ani bezmleczna czy bezglutenowa nie wyklucza zrobienia zakwasu a potem wspaniałego żurku, żuru lub barszczu białego!

76 myśli na “Zakwas gryczany na żur”

  1. Pingback: Zakwas na barszcz biały przepis Olga Smile

  2. Pingback: Żur na zakwasie gryczanym i mleku kokosowym. Wegański, bezglutenowy i pełen mocy! - Places and Plants

  3. Po czym poznać, że zakwas jest gotowy? Mam wrażenie, że cały czas pachnie i wygląda tak samo, a to już piąty dzień 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …