Zakwas na barszcz biały

Zakwas na barszcz białyZakwas na barszcz biały

Na barszcz potrzebny jest zakwas. Jest on inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, na biały barszcz na bazie mąki pszennej razowej. Do zakwasu dodaję oprócz klasycznych składników jak mąka pszenna, woda, czosnek, ziele i listek sporo majeranku. Doda on smaku i zapachu charakterystycznego dla białego barszczu. Wcześniej podawałam przepis na  Zakwas na żurek.  Powstanie zakwasu na barszcz biały również można przyśpieszyć dodając łyżkę soku z kiszonych ogórków, kapusty kiszonej czy ciasta zakwaszonego lub samego zakwasu. Chodzi o zaszczepienie zakwasu kwasem mlekowym. Zakwas będzie gotowy w ciągu kilku dni.

Zakwas na barszcz biały

Zakwas na barszcz biały składniki:

• 5 łyżek mąki pszennej razowej 2000 lub 1850
• 500-700 ml wody
• 4 ząbki czosnku
• 3 listki laurowe
• 5 ziaren ziela angielskiego
• 1 łyżka otartego majeranku

Zakwas na barszcz biały przygotowanie:

1. Do słoika wsypuję mąkę, dodaję wodę i przekrojone na pół ząbki czosnku.
2. Mieszam dokładnie, dostaję listki, majeranek i ziele. Słoik przykrywam gazą lub lnianą ściereczką i pozostawiam na blacie przez kilka dni.
3. Jeśli chcę przyśpieszyć fermentację dodaję łyżkę zakwasu na chleb lub łyżkę soku z kiszonych ogórków.
4. Zakwas mieszam codziennie. Gdy jest lekko kwaśna to znak, że jest już gotowy. Zakwas przelewam do butelki i trzymam w lodówce.

ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK

Zakwas na żur i żurek

Zakwas na żurek Zakwas potrzebny jest do przygotowania tradycyjnego żuru, żurku, barszczu białego oraz barszczu wielkanocnego. O ile przepisów i receptur na taka zupę jest wiele, o tyle zakwas być musi. A z jakiej mąki powstanie to już inna sprawa. Zapraszam na przegląd zakwasów na żurek.


Zakwas owsiany na żur
Zakwas owsiany na żur

Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.


Zakwas gryczany na żur
Zakwas gryczany na żur

Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.


Zakwas na żurek bezglutenowy
Zakwas na żurek bezglutenowy

Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.


Zakwas na barszcz biały i żur

Zakwas na barszcz białyZakwas na barszcz biały Na barszcz potrzebny jest zakwas. Jest on inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, gryczanej lub owsianej. Zazwyczaj na biały barszcz na bazie mąki pszennej razowej lub ryżowej białej ewentualnie pełnoziarnistej.


Zakwas żytni na żur

Zakwas żytni na żur Zakwas żytni na żur jest najbardziej popularnym zakwasem w naszej rodzimej kuchni. Powstaje z pełnoziarnistej mąki żytniej. Jest kwaśny w smaku, ostry, po zbyt mocnym ukiszeniu wręcz octowy. Trzeba uważać z ilością, żeby nie przesadzić, jeśli będziecie z niego robić żur, żurek lub biały barszcz.


Zakwas na żur

Zakwas na żur Zakwas na żur można przygotować zarówno z mąki pszennej, żytniej jak i innych mąk bezglutenowych. Ani dieta bezmięsna, ani bezmleczna czy bezglutenowa nie wyklucza zrobienia zakwasu a potem wspaniałego żurku, żuru lub barszczu białego!

41 myśli na “Zakwas na barszcz biały”

  1. Pingback: Zakwas na żur przepis Olga Smile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …