Zakwas na żurek, żur i biały barszcz

Zakwas na żurek Zakwas na żurek, żur i biały barszcz

Postanowiłam zebrać wszystkie dotychczasowe przepisy na zakwas w jednym miejscu. Tradycja przygotowywania zakwasów na żur czy żurek jest bardzo długa. Sam żur będący zupą mączną zawsze przygotowywany jest na bazie ukwaszonej mąki. Do tej pory pokazywałam pięć zakwasów na żury, żurki i białe barszcze.
Najpopularniejszym i chyba najczęściej używanym jest zakwas na żur na bazie mąki żytniej. Jest mocno kwaśny i dość wyrazisty w smaku. Drugim, jest zakwas na bazie mąki pszennej, który służy do przygotowywania białych barszczy, czyli takich żurków o delikatniejszym smaku, do tego zabielonych mlekiem lub tłustą śmietaną. Kilka tygodni temu pokazywałam bardzo lubiany przez nas zakwas ryżowy z mąki bezglutenowej. Jest on dość podobny w smaku do zakwasu pszennego, taki łagodny, delikatny w smaku o pięknym, kwaskowym aromacie. Czwartą propozycją jest zakwas na żur gryczany. To również wersja bezglutenowa, troszkę ostrzejsza w smaku, można przyjąć, że podobna do zakwasu żytniego. Piątą jest zakwas owsiany, tradycyjny dla niektórych domów będący wersją jakby pośrednią pomiędzy zakwasami na bazie mąk z glutenem i bezglutenowych. Można kupić oczywiście mąkę lub płatki owsiane bezglutenowe jednak przy ścisłej diecie bezglutenowej lepiej wybrać opcję zakwasu ryżowego i gryczanego.

ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK

Zakwas na żur i żurek

Zakwas na żurek Zakwas potrzebny jest do przygotowania tradycyjnego żuru, żurku, barszczu białego oraz barszczu wielkanocnego. O ile przepisów i receptur na taka zupę jest wiele, o tyle zakwas być musi. A z jakiej mąki powstanie to już inna sprawa. Zapraszam na przegląd zakwasów na żurek.


Zakwas owsiany na żur
Zakwas owsiany na żur

Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.


Zakwas gryczany na żur
Zakwas gryczany na żur

Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.


Zakwas na żurek bezglutenowy
Zakwas na żurek bezglutenowy

Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.


Zakwas na barszcz biały i żur

Zakwas na barszcz białyZakwas na barszcz biały Na barszcz potrzebny jest zakwas. Jest on inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, gryczanej lub owsianej. Zazwyczaj na biały barszcz na bazie mąki pszennej razowej lub ryżowej białej ewentualnie pełnoziarnistej.


Zakwas żytni na żur

Zakwas żytni na żur Zakwas żytni na żur jest najbardziej popularnym zakwasem w naszej rodzimej kuchni. Powstaje z pełnoziarnistej mąki żytniej. Jest kwaśny w smaku, ostry, po zbyt mocnym ukiszeniu wręcz octowy. Trzeba uważać z ilością, żeby nie przesadzić, jeśli będziecie z niego robić żur, żurek lub biały barszcz.


Zakwas na żur

Zakwas na żur Zakwas na żur można przygotować zarówno z mąki pszennej, żytniej jak i innych mąk bezglutenowych. Ani dieta bezmięsna, ani bezmleczna czy bezglutenowa nie wyklucza zrobienia zakwasu a potem wspaniałego żurku, żuru lub barszczu białego!

56 myśli na “Zakwas na żurek, żur i biały barszcz”

 1. Pingback: Zakwas na barszcz biały - przepis

 2. Pingback: Żurek przepis Olga Smile

 3. Kuchareczka domowa

  Dzień dobry,
  Pani Olgo,
  w sobotę nastawiłam na zakwas zmielone płatki owsiane według Pani przepisu – 6 czubatych łyżek płatków owsianych z czosnkiem i przyprawami. Zakwas po 4 dniach ma ładny zapach i dobry kwaskowy smak. Ale w ogóle się nie pieni – gołym okiem nie widać procesu fermentacji. Mąka płatkowa cały czas opada na dno. Mieszam drewnianą łyżką. Czy taki zakwas nadaje się na żurek? Jeśli tak, to mam pytanie – czy zakwas odcedzić, czy zużyć na żurek z mączką. Ile dać do żurku?
  Pozdrawiam serdecznie

 4. Pingback: Mój przepis na domowy, pyszny żurek - Magdapisze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …