Zakwas na żurek

Zakwas na żurekZakwas na żurek

Mam zaległości z zakwasem na żurek. Pokazywałam już wcześniej mój przepis na Wielkanocny żurek z jajkiem i grzybami ale nie pokazywałam zakwasu na żur.
Zakwas jest w moim domu nowością, może nie sam w sobie ale jego przygotowywanie. Mama kupowała zakwas w półlitrowych butelkach. Ja kilka lat temu nastawiłam mój pierwszy zakwas i teraz powstaje on u mnie na blacie w kuchni kilka razy w roku. Zakwas przelewam do butelek i trzymam w lodówce obok zakwasu na chleb. Mąż śmieje się, że to moja półka alchemika :) W każdym razie zakwas na żurek powstaje i polecam przygotowanie go w domu o jest proste i niekłopotliwe. Widziałam nawet w sprzedaży mąkę dedykowaną do tego celu, to nic innego jak mąka żytnia 2000 :) Żurek można przygotować tradycyjnie lub przyspieszyć jego fermentację. Tradycyjnie, mieszam i czekam 5 dni. Ekspresowo dodaję na start troszkę zakwasu na chleb lub łyżkę soku z kiszonych ogórków. Tym sposobem dostarczam kwasu mlekowego, który szybciej się namnaża.

Zakwas na żurek

Zakwas na żurek składniki:

• 5 łyżek mąki żytniej 2000
• 500-700 ml wody
• 4 ząbki czosnku
• 3 listki laurowe
• 5 ziaren ziela angielskiego

Zakwas na żurek przygotowanie:

1. Do słoika wsypuję mąkę, dodaję wodę i przekrojone na pół ząbki czosnku.
2. Mieszam dokładnie, dostaję listki i ziele. Słoik przykrywam gazą lub lnianą ściereczką i pozostawiam na blacie przez kilka dni.
3. Jeśli chcę przyśpieszyć fermentację dodaję łyżkę zakwasu na chleb lub łyżkę soku z kiszonych ogórków.
4. Zakwas mieszam codziennie. Gdy pachnie i smakuje kwaskowo to znak, że jest już gotowy. Zakwas przelewam do butelki i trzymam w lodówce.

ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK

Zakwas na żur i żurek

Zakwas na żurek Zakwas potrzebny jest do przygotowania tradycyjnego żuru, żurku, barszczu białego oraz barszczu wielkanocnego. O ile przepisów i receptur na taka zupę jest wiele, o tyle zakwas być musi. A z jakiej mąki powstanie to już inna sprawa. Zapraszam na przegląd zakwasów na żurek.


Zakwas owsiany na żur
Zakwas owsiany na żur

Zakwas owsiany na żur jest średnio kwaśnym żurem. Pasuje świetnie do przygotowania barszczu wielkanocnego, żuru lub żurku.


Zakwas gryczany na żur
Zakwas gryczany na żur

Zakwas gryczany na żur nadaje się idealnie do przygotowania barszczu i żuru. Jest dość kwaśny i dość ostry. Jest wersja bezglutenową klasycznego przepisu na żur żytni.


Zakwas na żurek bezglutenowy
Zakwas na żurek bezglutenowy

Zakwas na żurek bezglutenowy przygotowuje się dokładnie tak samo jak klasyczny zakwas na żurek lub zakwas na barszcz biały. Kisi się mąkę z przyprawami i czeka aż powstanie w niej duża ilość kwasu mlekowego, dzięki czemu będzie miał charakterystycznych zapach i smak.


Zakwas na barszcz biały i żur

Zakwas na barszcz białyZakwas na barszcz biały Na barszcz potrzebny jest zakwas. Jest on inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, gryczanej lub owsianej. Zazwyczaj na biały barszcz na bazie mąki pszennej razowej lub ryżowej białej ewentualnie pełnoziarnistej.


Zakwas żytni na żur

Zakwas żytni na żur Zakwas żytni na żur jest najbardziej popularnym zakwasem w naszej rodzimej kuchni. Powstaje z pełnoziarnistej mąki żytniej. Jest kwaśny w smaku, ostry, po zbyt mocnym ukiszeniu wręcz octowy. Trzeba uważać z ilością, żeby nie przesadzić, jeśli będziecie z niego robić żur, żurek lub biały barszcz.


Zakwas na żur

Zakwas na żur Zakwas na żur można przygotować zarówno z mąki pszennej, żytniej jak i innych mąk bezglutenowych. Ani dieta bezmięsna, ani bezmleczna czy bezglutenowa nie wyklucza zrobienia zakwasu a potem wspaniałego żurku, żuru lub barszczu białego!

162 myśli na “Zakwas na żurek”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

SKLEP z eBookami
SKLEP z eBookami już działa! Kliknij tu …