Miało być dzisiaj jesiennie to zrobiłam kluski z ziemniaków surowych. Dla mnie właśnie kluski z ziemniaków surowych tartych są i będą kojarzyły się z babcią. Podobne w efekcie w smaku i wyglądzie do klusek szarych, przecieraków, tych najsmaczniejsze ze smacznych. U mnie nieco inne niż takie tradycyjne. Po pierwsze starłam je sobie w melakserze, dlatego maja piękny żółty kolor, zresztą też takie żółciutkie były ziemniaki. Do tego kluski z ziemniaków przygotowałam w wersji bez glutenu, bez jajek, nabiału i co? I są oszałamiająco dobre! Polane usmażoną na złoto cebulką z solą wędzoną można jeść nieustannie. Nie ma z nimi za dużo pracy, wystarczy zetrzeć ziemniaki, odcedzić i wymieszać z mąką ryżową białą i ziemniaczaną. I już, kłaść łyżką na gorącą wodę z olejem. Wspaniałe wyszły, wspaniałe! W taką pogodę zajadam kluski jak wiewiórki orzeszki. A ty, jakie robisz kluski i które lubisz najbardziej?
Kluski z ziemniaków surowych
Kluski z ziemniaków surowych – składniki:
- 2 kg ziemniaków
- 2/3 – 1 szklanka mąki ryżowej (u mnie mąka biała) może być też pszenna jeśli jadasz gluten
- 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej (skrobi ziemniaczanej) – gdy dodasz maki pszennej pomiń skrobię
- 3 łyżki oleju do gotowania klusek
- Do podania:
- 5 cebul
- 80 – 100 ml tłuszczu kokosowego, oleju lub masła
Kluski z ziemniaków surowych – przygotowanie:
- Ziemniaki obieram, ścieram na tarce o drobniutki oczkach, przekładam do sita wiszącego nad garnkiem i zostawiam na 10 minut.
- W tym czasie obieram cebule, szatkuję i wrzucam na olej kokosowy aby się usmażyła na złoto na patelni.
- Ziemniaki ocieknięte przekładam do miski, dodaję obie mąki. Wodę z odcieknięcia ziemniaków zlewam do miski a skrobię z dna dodaję do ziemniaków. UWAGA – jeśli ziemniaki są niskoskrobiowe i nie ma skrobi na dnie, może istnieć konieczność dodania do klusek jeszcze 3 łyżek mąki ziemniaczanej.
- Mieszam ziemniaki, masa powinna być dość gęsta ale łatwa do kładzenia łyżką. Zależnie od konsystencji może być konieczność dodania wody z ziemniaków lub jeszcze odrobiny mąki. Można również dodać 2 jajka jeśli się chce. U mnie wersja bez jajek.
- Zagotowuję wodę w garnku, dodaję olej, na gotująca się wodę wkładam 3 kluski z masy ziemniaczanej, gotuję na średnim ogniu 2 minuty od wypłynięcia. Wyławiam i próbuję. Teraz widzę, czy ciasto jest zwarte, czy potrzebuję zagęszczenia lub rozrzedzenia.
- Kluski ziemniaczane gotuję w kilku porcjach, wyławiam łyżką do sita. Podaję z usmażoną cebulą z olejem, można podać też ze skwarkami z boczku, słoniny lub wędzonego tofu.
KLUSKI PRZEPISY
Kluski z buraków
Kluski z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można przygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z serem to odmiana klasycznych klusek śląskich z dziurką. Połączenie masy ziemniaczanej, maki ziemniaczanej i sera jest smacznym rozwiązaniem! Kluski śląskie z serem to połączenie przepisu na klasyczne kluski śląskie i kluski leniwe. Świetny przepis, pyszne kluski, które robi się szybko, bez problemu i co najważniejsze, Kluski śląskie z serem smakują obłędnie!
Kluski kładzione klasyczne Nie ma chyba prostszych do zrobienia klusek niż kładzione. jajko, maka pszenna i odrobina wody wystarczy, by wyczarować delikatne i pyszne kluski! Kluski kładzione do wody, proste, smaczne i pozywane. Lubiane przez dzieci i dorosłych. Kluski kładzione można podawać na słodko oraz do kotletów i gulaszy, wtedy pełnią rolę węglowodanowego dodatku. Nie ma jak domowe kluski!
Kluski z serem lubiane przez dorosłych i dzieci. Można podać je na słodko, bo tak chyba najbardziej smakują lub wytrawnie, jeśli ktoś preferuje takie właśnie smaki. W obu wersjach są pyszne!
Kluski leniwe. No cóż, w tym przypadku mam do powiedzenia chyba tylko tyle, że pierogi leniwe są pyszne, delikatne i nimi pachniało moje dzieciństwo! Były to jedne z moich ulubionych klusek! Kluski leniwe lub pierogi leniwe pod takimi nazwami je znajdziecie. U nas w domu zawsze mówiło się Kluski leniwe. Mama podawała je z bułką tartą i masłem.
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie z sosem grzybowym to klasyczne danie kuchni polskiej. Pojawia się na stołach na co dzień i od święta. Najlepiej takie kluski z dziurką smakują z sosem przygotowanym z grzybów leśnych!
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Kluski kopytka z serem lub kluski z serem. Pod takimi nazwami spotkacie je w wielu książkach kucharskich, notesach z przepisami babci czy mamy. Kluski kopytka z serem są świetne na słodko, ze śmietaną, jogurtem lub bułką z masłem.
Kluski kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kluski kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kluski przecieraki takie kluski robiła moja babcia, tak też je nazywała. To jeden z moich rodzinnych przepisów!
Kluski z serem to proste połączenie makaronu, sera i ciepłej bułki tartej usmażonej na maśle. Dla mnie to smak dzieciństwa.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Moja babcia robiła pół na pół z surowych i ugotowanych ziemniaków, a pochodzimy z Poznania zwanego też Pyrlandią, więc na ziemniakach się znamy ;)
U nas tez do dzis pol na pol a te ciekawe, musze zrobic mniam