Kluski ziemniaczane, czyli szare kluski lub przecieranki, jak to mawiała moja babcia. Osobiście kluski lubię w każdej postaci. Mogą być jaglane, gryczane, kopytka, kładzione, pyzy, kartacze, śląskie, odsmażane albo ziemniaczane z wody. Zwłaszcza zimą kluski lubię i bardzo chętnie zjadam. Zresztą, cała moja rodzina jest „kluskowa”, więc na kolejna partie klusek nikt, zupełnie nikt nie narzeka. Kluski ziemniaczane przygotowałam z ziemniaków startych na tarce, odcedzonych, odciśniętych i lekko zagęszczonych mąką gryczaną i skrobią. Miałam bardzo delikatne ziemniaki niskoskrobiowe, wiec bez mąki ziemniaczanej się nie obyło.
Kluski ziemniaczane lubię podawać z sosem grzybowym lub pieczarkowym. Dzieciaki zazwyczaj wolą odsmażane, a te kluski odsmażają się wspaniale!
Kluski ziemniaczane
Kluski ziemniaczane – składniki:
- 1,5 kg ziemniaków
- 2/3 szklanki mąki gryczanej lub innej
- 4 łyżki skrobi/mąki ziemniaczanej
Kluski ziemniaczane – przepis:
- Ziemniaki ścieram na bardzo drobnej tarce lub ułatwiam sobie życie i wrzucam do blendera, ewentualnie malaksera i rozdrabniam.
- Na misce zawieszam sito, wykładam kilka warstw gazy i wylewam masę. Pozwalam ziemniakom odciekać przez około 15 minut. Ziemniaki odciskam dodatkowo z płynu, najwięcej jak się da.
- Odlewam wodę z ziemniaków pozostawiając skrobię, która zebrała się na dnie garnka. Dodaję do niej ziemniaki, mąkę i ewentualnie skrobię. Mieszam dokładnie.
- Zagotowuję w garnku osoloną wodę, kluski nabieram łyżką do zupy, druga zsuwam do wody. Delikatnie mieszam. Gotuję około 2 minut od wypłynięcia na powierzchnie, gotując na małym gazie.
- Podaję z sosami lub odsmażam po zupełnym wystudzeniu.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
To są Przecieraki ;)
Pozdrawiam
Czy można dolozyc jajko oprócz mąk?
Monika – pewnie tak :D