Takie właśnie kluski kładzione gryczane robię dość często. Naprzemiennie z innymi bezglutenowymi kluskami, które pojawiają się na naszych talerzach minimum dwa razy w tygodni. Jesteśmy kluskową rodziną :) Muszę się przyznać, że moje kluski kładzione gryczane mają swoją tradycję, powstały w geście desperacji, gdy musiałam przygotować dla dziecka na szybko coś do zjedzenia. Kluski kładzione gryczane przygotowuję z mąki gryczanej pełnoziarnistej. Możecie użyć białej, jednak pełnoziarnista jest znacznie zdrowsza. Gdy tylko sięgam pamięcią moje dziecko uwielbiało kluski kładzione. Ja zresztą również, bo to takie szybkie, smaczne i pożywne danie. Robiłam wtedy kluski kładzione tak zwyczajnie i klasycznie z mąki pszennej, jajka, wody i podawałam z roztopionym masłem. Było to wiele lat temu. Potem dowiedziałam się, że dziecię ma alergię na gluten, pszenicę, jajka, nabiał. Tak … nie ma jak dobre wybory, czasami można się załamać, człowiek chce dobrze a niechcący szkodzi. Początkowy okres przechodzenia na dietę był pełen wyzwań, chociaż ja byłam na niej już jakiś czas. Zmiana przyzwyczajeń smakowych trwa, chociaż nie zawsze jest jakoś specjalnie trudno, nie ma co się straszyć. Tak zwana pamięć smaków, ona dotyczy nas wszystkich. Wspomnienia smaku przeplatają się ze wspomnieniami atmosfery, myśli, pogody, wszystkie stapiają się w jedno, tworząc całość jednorodną jako wspomnienie. Okazuje się, że z czasem te same ciasta od babci mimo przygotowania według tej samej receptury nie smakują już tak samo.
Przepis na Kluski kładzione gryczane
Kluski kładzione gryczane – składniki:
- 1 szklanka mąki gryczanej pełnoziarnistej
- 3 łyżki zmielonego chia, ewentualnie siemienia lnianego (praktycznie zawsze używam tylko chia, ponieważ mam alergię na siemię, jeśli nie macie chia, użyjcie siemienia)
- 3 łyżki mąki/skrobi ziemniaczanej
- ¼ łyżeczka soli
- niecałe 250 ml wody
- cebulka smażona z olejem do podania
Kluski kładzione gryczane – przepis:
- Do miski wsypuję mąkę gryczaną, skrobię ziemniaczaną oraz sól. Dodaję zmielone ziarna chia w młynku do kawy lub siemię lniane.
- Dodaję wodę i mieszam. Ciasto odstawiam, jak każde ciasto bezglutenowe na kilka minut, aby chia i pełnoziarnista mąka wchłonęły nadmiar wody. Ciasto będzie gęste.
- Zagotowuję garnek z osoloną wodą. Moczę łyżkę w wodzie, nabieram porcje ciasta i wkładam do rządku. Tak postępuję do końca ciasta.
- Od zagotowania pozwalam kluskom gotować się około 5 minut. Wyławiam łyżką cedzakowa i podaję z cebulką.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z serem to odmiana klasycznych klusek śląskich z dziurką. Połączenie masy ziemniaczanej, maki ziemniaczanej i sera jest smacznym rozwiązaniem! Kluski śląskie z serem to połączenie przepisu na klasyczne kluski śląskie i kluski leniwe. Świetny przepis, pyszne kluski, które robi się szybko, bez problemu i co najważniejsze, Kluski śląskie z serem smakują obłędnie!
Kluski kładzione klasyczne Nie ma chyba prostszych do zrobienia klusek niż kładzione. jajko, maka pszenna i odrobina wody wystarczy, by wyczarować delikatne i pyszne kluski! Kluski kładzione do wody, proste, smaczne i pozywane. Lubiane przez dzieci i dorosłych. Kluski kładzione można podawać na słodko oraz do kotletów i gulaszy, wtedy pełnią rolę węglowodanowego dodatku. Nie ma jak domowe kluski!
Kluski z serem lubiane przez dorosłych i dzieci. Można podać je na słodko, bo tak chyba najbardziej smakują lub wytrawnie, jeśli ktoś preferuje takie właśnie smaki. W obu wersjach są pyszne!
Pierogi leniwe. No cóż, w tym przypadku mam do powiedzenia chyba tylko tyle, że pierogi leniwe są pyszne, delikatne i nimi pachniało moje dzieciństwo! Były to jedne z moich ulubionych klusek! Kluski leniwe lub pierogi leniwe pod takimi nazwami je znajdziecie. U nas w domu zawsze mówiło się Kluski leniwe. Mama podawała je z bułką tartą i masłem.
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie z sosem grzybowym to klasyczne danie kuchni polskiej. Pojawia się na stołach na co dzień i od święta. Najlepiej takie kluski z dziurką smakują z sosem przygotowanym z grzybów leśnych!
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle ze śliwkami to klasyczne danie kuchni polskiej. Można przygotować je z knedlami świeżymi, suszonymi lub mrożonymi. Pycha na wiele sposobów! Knedle tradycyjne ze śliwkami podane z cynamonem i śmietaną zajadane są chętnie przez dzieci i dorosłych.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z serem lub kluski z serem. Pod takimi nazwami spotkacie je w wielu książkach kucharskich, notesach z przepisami babci czy mamy. Kopytka z serem są świetne na słodko, ze śmietaną, jogurtem lub bułką z masłem.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka przepis na ciasto Zapraszam do podstawowego przepisu na ciasto na kopytka. Krok po kroku dowiecie się jak zrobić miękkie i delikatne kopytka.
Kluski przecieraki takie kluski robiła moja babcia, tak też je nazywała. To jeden z moich rodzinnych przepisów!
Kluski z serem to proste połączenie makaronu, sera i ciepłej bułki tartej usmażonej na maśle. Dla mnie to smak dzieciństwa.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Ula – one są twardsze … troszkę dłużej można je gotować.
Przepyszne kluski gryczane kładzione. Mój syn zajadał się aż mu się uszy trzęsły.