Lubicie kopytka ze szpinakiem. Od czasu do czasu lubię urozmaicić domowe kluski, tak aby zmieniły kolor i smak. Jak zrobić kopytka ze szpinakiem klasyczne i bezglutenowe? Zastanawialiście się kiedyś? Ha! Pytania o to, jak zrobić kolorowe kopytka i jak zrobić domowe kluski wszelakiej maści wyjątkowo często pojawiają się w mojej korespondencji z czytelnikami. Widzę, że więcej osób lubi kluskowe dania, dzień bez ciepłego posiłku, dniem straconym jak to zwykło się mówić u mnie w domu :D A ja mam dzisiaj pytanie za 100 punktów, bo wczoraj miałam dzień kopytek, zrobiłam kopytka ze szpinakiem, kopytka z marchwią oraz kopytka z burakami :D Zaszalałam, jak to lubię najbardziej i mam w zwyczaju ;) Na które z z nich macie największą ochotę? A jakie są wasze ulubione kluski?
Jak zrobić kopytka ze szpinakiem tradycyjne
Składniki klusek kopytka ze szpinakiem:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 300 g szpinaku
- 2,5 szklanki mąki pszennej (plus, minus, jeśli potrzeba więcej)
- 3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
- 2-3 jaja (opcjonalnie ja często ich nie dodaję)
- szczypta soli
Przygotowanie klusek kopytka ze szpinakiem:
- Ziemniaki obieram, gotuję i studzę. Przepuszczam przez prasę lub maszynkę.
- Szpinak smażę na patelni do czasu, aż zrobi się cuchy a cała woda odparuje. Odciskam go jeszcze w dłoniach, przekładam do miski i rozdrabniam blenderem. Im suchszy szpinak, tym lepiej.
- Ziemniaki łączę ze szpinakiem, mąką pszenną, mąką ziemniaczaną, jajkami (opcjonalnie) i wyrabiam delikatne ciasto.
- Odrywam porcje ciasta i formuję cienkie wałki. Nożem odcinam kluski około 3 cm szerokości. Jeśli ciasto się lepi podsypuję je dodatkowo mąka pszenną lub mąką ziemniaczaną.
- Kopytka gotuję w osolonej wodzie. Od wypłynięcia około 1 minutę.
- Wyławiam łyżką cedzakową i podaję.
Jak zrobić kopytka ze szpinakiem bezglutenowe
Składniki klusek kopytka bezglutenowe ze szpinakiem:
- 1,5 kg obranych żółtych ziemniaków
- 300 g szpinaku
- 2,5 szklanki mąki z białego ryżu lub owsianej
- 3 łyżki skrobi ziemniaczanej
Przygotowanie klusek – kopytka ze szpinakiem bezglutenowe:
- Obrane ziemniaki gotuję w osolonej wodzie i studzę. Do dalszej pracy muszą być zupełnie zimne, w innym razie będą wciągały mąkę jak gąbka. Ziemniaki przepuszczam przez prasę lub maszynkę.
- Szpinak smażę na patelni do czasu, aż zrobi się cuchy a cała woda odparuje. Odciskam go jeszcze w dłoniach, przekładam do miski i rozdrabniam blenderem. Im suchszy szpinak, tym lepiej.
- Ziemniaki łączę ze szpinakiem, mąką ryżową lub owsianą, mąką ziemniaczaną i wyrabiam delikatne ciasto. Nie za długo, wystarczy do połączenia się składników.
- Odrywam porcje ciasta i formuję wałki. Nożem odcinam kluski około 3 cm szerokości. Jeśli ciasto się lepi podsypuję je dodatkowo mąką.
- Kopytka gotuję w osolonej wodzie. Od wypłynięcia około 1 minutę.
- Wyławiam łyżką cedzakową i podaję.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z serem to odmiana klasycznych klusek śląskich z dziurką. Połączenie masy ziemniaczanej, maki ziemniaczanej i sera jest smacznym rozwiązaniem! Kluski śląskie z serem to połączenie przepisu na klasyczne kluski śląskie i kluski leniwe. Świetny przepis, pyszne kluski, które robi się szybko, bez problemu i co najważniejsze, Kluski śląskie z serem smakują obłędnie!
Kluski kładzione klasyczne Nie ma chyba prostszych do zrobienia klusek niż kładzione. jajko, maka pszenna i odrobina wody wystarczy, by wyczarować delikatne i pyszne kluski! Kluski kładzione do wody, proste, smaczne i pozywane. Lubiane przez dzieci i dorosłych. Kluski kładzione można podawać na słodko oraz do kotletów i gulaszy, wtedy pełnią rolę węglowodanowego dodatku. Nie ma jak domowe kluski!
Kluski z serem lubiane przez dorosłych i dzieci. Można podać je na słodko, bo tak chyba najbardziej smakują lub wytrawnie, jeśli ktoś preferuje takie właśnie smaki. W obu wersjach są pyszne!
Pierogi leniwe. No cóż, w tym przypadku mam do powiedzenia chyba tylko tyle, że pierogi leniwe są pyszne, delikatne i nimi pachniało moje dzieciństwo! Były to jedne z moich ulubionych klusek! Kluski leniwe lub pierogi leniwe pod takimi nazwami je znajdziecie. U nas w domu zawsze mówiło się Kluski leniwe. Mama podawała je z bułką tartą i masłem.
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie z sosem grzybowym to klasyczne danie kuchni polskiej. Pojawia się na stołach na co dzień i od święta. Najlepiej takie kluski z dziurką smakują z sosem przygotowanym z grzybów leśnych!
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle ze śliwkami to klasyczne danie kuchni polskiej. Można przygotować je z knedlami świeżymi, suszonymi lub mrożonymi. Pycha na wiele sposobów! Knedle tradycyjne ze śliwkami podane z cynamonem i śmietaną zajadane są chętnie przez dzieci i dorosłych.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z serem lub kluski z serem. Pod takimi nazwami spotkacie je w wielu książkach kucharskich, notesach z przepisami babci czy mamy. Kopytka z serem są świetne na słodko, ze śmietaną, jogurtem lub bułką z masłem.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka przepis na ciasto Zapraszam do podstawowego przepisu na ciasto na kopytka. Krok po kroku dowiecie się jak zrobić miękkie i delikatne kopytka.
Kluski przecieraki takie kluski robiła moja babcia, tak też je nazywała. To jeden z moich rodzinnych przepisów!
Kluski z serem to proste połączenie makaronu, sera i ciepłej bułki tartej usmażonej na maśle. Dla mnie to smak dzieciństwa.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Zrobiłam kopytka bezglutenowe. Mi bardzo smakowały, ale mojej rodzinie niezbyt. Wyszły dość suche i raczej sypkie w środku. Mimo tego ponowię próbę :) Może zrobiłam coś nie tak?
Kopytka z bobem :)
Cudne :) Szkoda, że mąka owsiana to taki biały kruk :( Można jakimś innym rodzajem zastąpić?
A ja sie dzisiaj zakochalam w kopytkach ze szpinakiem. Pyszne:-) .
Ja robię z cukinią, ale ze szpinakiem na pewno też wypróbuję!
Uwaga, robię po raz pierwszy kopytka i w dodatku ze szpinakiem bez glutenu bo na inne nie mam składników :) Mam nadzieje, ze mężowi i małemu rocznemu łobuzować bedzie smakowało :D
Dzień dobry, czy do kopytek ze szpinakiem zamiast szpinaku w liściach można dać mrożony (oczywiście po rozmrożeniu i odciśnięciu wody)? A jeżeli tak to w jakiej ilości? Diękuję.
Joanna – jasne!