Kopytka z kaszy jaglanej bezglutenowe, bez białek mleka i tłuszczy zwierzęcych pojawiają się na naszym stole całkiem często. Pisałam już wiele razy, że lubimy kluski, dlatego wszelkie kopytka, kartacze, leniwe i pierogi cieszą się u nas zawsze dużym powodzeniem. Odkąd w gotuje bezglutenowo muszę, zmieniać przepisy i dostosowywać je do naszych potrzeb i możliwości. Pokazywałam już naście przepisów na kluski jaglane, bezglutenowe, ziemniaczane i inne. Ale koparka jaglane, czyli przygotowane z kaszą jaglana są dobrym sposobem na przemycenie tej kaszy dzieciom, które jaglanki nie lubią. Wczoraj przygotowałam moje kopytka z kaszy jaglanej. Z podanej porcji wyszło całkiem duże sito klusek, które zjedliśmy w 5 osób – dwie dorosłe i trójka dzieci. Dorośli zjedli z cebulka smażona na oleju i odrobiną aromatu wędzarniczego, dzieciaki jak zawsze z jogurtem waniliowym sojowym. Nie wiem dlaczego, czy to kopytka, czy kluski czy leniwe zawsze wybierają jogurt sojowy. Masz ci los, kopytka z kaszy jaglanej poszły prawie wszystkie i niewiele zostanie do odsmażenia na kolację. A jakie są Twoje ulubione kluski?
Kopytka z kaszy jaglanej
Kopytka z kaszy jaglanej – składniki:
- 1,5 kg mączystych ziemniaków
- 3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej (1 szklanka kaszy + 2,2 szklanki wody)
- 1 i 1/3 szklanka mąki owsianej lub ryżowej (może być pszenna – 1,5 szklanki). Ja robię z owsianą, bo pasuje mi najbardziej do klusek.
- 1 szklanka skrobi ziemniaczanej, tapioki lub kukurydzianej (w przypadku gdy robicie kopytka z pszenicą to ½ szklanki skrobi)
- olej i sól do wody do gotowania
Kopytka z kaszy jaglanej – przygotowanie:
- Ziemniaki gotuję w mundurkach.
- Gotuję 1 szklankę kaszy jaglanej zgodnie z przepisem: jak ugotować kaszę jaglaną.
- Gorące ziemniaki i ugotowaną kaszę przepuszczam przez praskę do ziemniaków i zostawiam do wystudzenia.
- Gdy masa jest jeszcze ciepła ale nie gorąca dodaje maki i szybko wyrabiam ciasto. W dłoniach kształtuje wałeczki i kroje kluski.
- Wkładam kluski do osolonego wrzątku, delikatnie mieszam i gotuję 1 minutę od wypłynięcia.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z serem to odmiana klasycznych klusek śląskich z dziurką. Połączenie masy ziemniaczanej, maki ziemniaczanej i sera jest smacznym rozwiązaniem! Kluski śląskie z serem to połączenie przepisu na klasyczne kluski śląskie i kluski leniwe. Świetny przepis, pyszne kluski, które robi się szybko, bez problemu i co najważniejsze, Kluski śląskie z serem smakują obłędnie!
Kluski kładzione klasyczne Nie ma chyba prostszych do zrobienia klusek niż kładzione. jajko, maka pszenna i odrobina wody wystarczy, by wyczarować delikatne i pyszne kluski! Kluski kładzione do wody, proste, smaczne i pozywane. Lubiane przez dzieci i dorosłych. Kluski kładzione można podawać na słodko oraz do kotletów i gulaszy, wtedy pełnią rolę węglowodanowego dodatku. Nie ma jak domowe kluski!
Kluski z serem lubiane przez dorosłych i dzieci. Można podać je na słodko, bo tak chyba najbardziej smakują lub wytrawnie, jeśli ktoś preferuje takie właśnie smaki. W obu wersjach są pyszne!
Pierogi leniwe. No cóż, w tym przypadku mam do powiedzenia chyba tylko tyle, że pierogi leniwe są pyszne, delikatne i nimi pachniało moje dzieciństwo! Były to jedne z moich ulubionych klusek! Kluski leniwe lub pierogi leniwe pod takimi nazwami je znajdziecie. U nas w domu zawsze mówiło się Kluski leniwe. Mama podawała je z bułką tartą i masłem.
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie z sosem grzybowym to klasyczne danie kuchni polskiej. Pojawia się na stołach na co dzień i od święta. Najlepiej takie kluski z dziurką smakują z sosem przygotowanym z grzybów leśnych!
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle ze śliwkami to klasyczne danie kuchni polskiej. Można przygotować je z knedlami świeżymi, suszonymi lub mrożonymi. Pycha na wiele sposobów! Knedle tradycyjne ze śliwkami podane z cynamonem i śmietaną zajadane są chętnie przez dzieci i dorosłych.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z serem lub kluski z serem. Pod takimi nazwami spotkacie je w wielu książkach kucharskich, notesach z przepisami babci czy mamy. Kopytka z serem są świetne na słodko, ze śmietaną, jogurtem lub bułką z masłem.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka przepis na ciasto Zapraszam do podstawowego przepisu na ciasto na kopytka. Krok po kroku dowiecie się jak zrobić miękkie i delikatne kopytka.
Kluski przecieraki takie kluski robiła moja babcia, tak też je nazywała. To jeden z moich rodzinnych przepisów!
Kluski z serem to proste połączenie makaronu, sera i ciepłej bułki tartej usmażonej na maśle. Dla mnie to smak dzieciństwa.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Agnieszka Przyłucka czytałam,zrobię 😋
Małgorzata Graboń ja też 😁
Małgosia – można ale będzie gorzka!
O kurcze, dlaczego? To jak to zrobić? Opcja tylko by kupić? Jak to producenci robią by nie była gorzka?
Małgosia Mruczyńska https://www.olgasmile.com/jak-zrobic-make-jaglana.html
Dzisiaj wypróbowałam – wyszły super :) dziękuję :)
Justyna Połom widzę ze sie rozwijasz kulinarnie :) wprosimy sie kiedyś na obiad 😁
Wioleta Kalińska wpadajcie :) lubię karmić ludzi :)
Justyna Połom a my lubimy byc karmieni to siw dobrze sklada