Cała moja rodzina jest ‘kluskowa’. Lubimy kluski, makaron, pasty, pierogi, kopytka, kartacze, pyzy i naleśniki. Ale czy jest ktoś, kto nie zajada się daniami rodem z baru mlecznego? Smaczne, pożywne i domowe. Staram się przerabiać te wszystkie kluskowe szlagiery na zdrowsze dania, ograniczając produkty odzwierzęce i gluten. Ostatnimi czasy zdecydowanie w mojej kuchni panuje kasza jaglana na zmianę z kaszą gryczaną paloną i niepaloną. Powstają z nich chleby, ciasta, desery i oczywiście kluski wszelakiej maści oraz naleśniki. Przygotowując ten wpis, zastanawiałam się, czy tym razem moje kluski powinny nazywać się: kluski jaglane, czy kluski leniwe a może kopytka jaglane. Po namowie z dzieckiem doszłam do wniosku, że zostaną jednak kluski jaglane bez zbędnych dodatków. Kluski jaglane po wyłowieniu z wody i polane masłem lub posypane cukrem przypominają w smaku kluski leniwe lub pierogi leniwe. Po odsmażaniu zaś zdecydowanie bliższe są kopytkom. Kluski jaglane przygotowuję dość często, zwłaszcza wtedy, gdy zostanie mi trochę kaszy jaglanej z dnia poprzedniego lub z obiadu. Powstaje wtedy porcja w sama raz na kolację i po podgrzaniu na śniadanie. A my lubimy ciepłe śniadania oj lubimy!
Przepis na Kluski jaglane
Składniki dania: Kluski jaglane
• 1,5 szklanki kaszy jaglanej (suchej – ziarna)
• 3,5 – 4 szklanki wody
• 200 g tofu lub sera białego/twarogu (u mnie tofu naturalne)
• 1 szklanka mąki jaglanej
• 1 szklanka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie dania: Kluski jaglane
1. Kasze wsypuję na sito. Płuczę pod bieżącą wodą do czasu aż wypływająca z kaszy woda będzie przeźroczysta. Zagotowuję wodę, przelewam nią kaszę lub wsypuję kaszę na kilka chwil do wrzątku. Odcedzam ponownie na sicie, przelewam wodą i wsypuję kaszę na gotujące się 4 szklanki wody. Mieszam, zmniejszam gaz, przykrywam pokrywką i zostawiam na około 25 minut. Kaszę studzę.
2. Do malaksera wkładam kaszę i tofu. Miksuję kilka minut, aż masa zostanie rozdrobniona i stanie się w miarę gładka. Kaszę przekładam do miski, dodaję oba gatunki mąk i szybko zagniatam. Masa musi dać się kształtować, ale nie być zbyt rzadka.
3. Deskę do krojenia wysypuję mąką jaglaną, odrywam kawałek ciasta i wałkuję dłońmi w rulon. Odkrawam kawałki ciasta, kształtując kluski. Zagotowuje wodę, kluski wkładam na gotujący się posolony wrzątek. Mieszam delikatnie, czekam do zagotowania i wyjmuję. Na talerzu dodaję masło i posypuję cukrem trzcinowym. Można również uprażyć na patelni bułkę z masłem.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z serem to odmiana klasycznych klusek śląskich z dziurką. Połączenie masy ziemniaczanej, maki ziemniaczanej i sera jest smacznym rozwiązaniem! Kluski śląskie z serem to połączenie przepisu na klasyczne kluski śląskie i kluski leniwe. Świetny przepis, pyszne kluski, które robi się szybko, bez problemu i co najważniejsze, Kluski śląskie z serem smakują obłędnie!
Kluski kładzione klasyczne Nie ma chyba prostszych do zrobienia klusek niż kładzione. jajko, maka pszenna i odrobina wody wystarczy, by wyczarować delikatne i pyszne kluski! Kluski kładzione do wody, proste, smaczne i pozywane. Lubiane przez dzieci i dorosłych. Kluski kładzione można podawać na słodko oraz do kotletów i gulaszy, wtedy pełnią rolę węglowodanowego dodatku. Nie ma jak domowe kluski!
Kluski z serem lubiane przez dorosłych i dzieci. Można podać je na słodko, bo tak chyba najbardziej smakują lub wytrawnie, jeśli ktoś preferuje takie właśnie smaki. W obu wersjach są pyszne!
Pierogi leniwe. No cóż, w tym przypadku mam do powiedzenia chyba tylko tyle, że pierogi leniwe są pyszne, delikatne i nimi pachniało moje dzieciństwo! Były to jedne z moich ulubionych klusek! Kluski leniwe lub pierogi leniwe pod takimi nazwami je znajdziecie. U nas w domu zawsze mówiło się Kluski leniwe. Mama podawała je z bułką tartą i masłem.
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie z sosem grzybowym to klasyczne danie kuchni polskiej. Pojawia się na stołach na co dzień i od święta. Najlepiej takie kluski z dziurką smakują z sosem przygotowanym z grzybów leśnych!
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle ze śliwkami to klasyczne danie kuchni polskiej. Można przygotować je z knedlami świeżymi, suszonymi lub mrożonymi. Pycha na wiele sposobów! Knedle tradycyjne ze śliwkami podane z cynamonem i śmietaną zajadane są chętnie przez dzieci i dorosłych.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z serem lub kluski z serem. Pod takimi nazwami spotkacie je w wielu książkach kucharskich, notesach z przepisami babci czy mamy. Kopytka z serem są świetne na słodko, ze śmietaną, jogurtem lub bułką z masłem.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka przepis na ciasto Zapraszam do podstawowego przepisu na ciasto na kopytka. Krok po kroku dowiecie się jak zrobić miękkie i delikatne kopytka.
Kluski przecieraki takie kluski robiła moja babcia, tak też je nazywała. To jeden z moich rodzinnych przepisów!
Kluski z serem to proste połączenie makaronu, sera i ciepłej bułki tartej usmażonej na maśle. Dla mnie to smak dzieciństwa.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Moge kiedys podjechac na poczestunek? Moze byc na wynos :-)
Karolina Głuchowska
Czy mąkę ziemniaczana mogę zamienić na żytnią w połączeniu np z jaglaną?
Nie mogę mąki kukurydzianej, ryżowej, ziemniaczanej, pszennej, owsianej…..w sumie moge tylko żytnią ;]
Pani Olgo czy myśli Pani że kluski się udadzą jeśli mąkę jaglaną i ziemniaczaną zastąpię zmielonymi na pył płatkami owsianymi (albo mąką pszenną + zmielone płatki owsiane)?
ka – trzeba spróbować.
Nie wiem dlaczego, ale zazwyczaj wersje ‚inne’ tradycyjnych dań prawie nigdy mi się nie udają.. ale te kluski jaglane.. 😍 poprostu bomba! I jest kasza jaglana, która może się już nudzić.. a tak to dostaje innego wymiaru. Dziękuję za przepis!
Świetny przepis, nawet dla tak upośledzonych kulinarnie jak ja. Nie miałam mąki jaglanej więc dalam pszenną. Wyszły bardzo dobre. Córka w wersji słodkiej, bo posyplal odrobina cukru, a reszta rodziny w wersji wytrawnej. Na pewno będę wracać do tego przepisu!
czym można zastąpić tofu i ser ? nie mogę ani soi ani nabiału, jajek
kazie – serkiem z nerkowców może?
Blagam Pania o zmiane zdjecia. Tzn klusku piekne. Ale stopa w tle…? Osobiscie qeszlam w link ale niw jestem w stanie przeczytac przepisu. Prosze bez urazy