Knedle z truskawkami
Knedle z truskawkami są dla mnie daniem typowo letnim. Zazwyczaj pierwszy raz powstają w mojej kuchni na początku sezonu truskawkowego w czerwcu, a ostatni raz pod koniec lata. Mimo, że knedle można również przygotowywać z owoców mrożonych, to jednak ze świeżych smakują zdecydowanie najlepiej. Przyjęło się u mnie, że knedle z truskawkami są zawsze z owoców świeżych, za to ze śliwkami mogą być z owoców mrożonych, czyli drylowanych węgierek, które zbieram w sierpniu i mrożę. Jest dużo przepisów na ciasto na knedle. Ja najczęściej wykorzystuję przepis, który znajduje się w mojej rodzinie od wielu lat. Nie ma w nim jajek, jedynie ziemniaki, mąka pszenna i ziemniaczana. Knedle z truskawkami uwielbiają dzieci i dorośli. Można lepić malutkie knedle, lub całkiem spore. Ja lubię formować średniej wielkości kluski, do których wkładam pachnące i słodkie truskawki.
Przepis na: Knedle z truskawkami
Składniki na: Knedle z truskawkami
• 1,5 kg ziemniaków
• 2 szklanki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej do makaronów lub chlebów
• 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
• 350-400 g truskawek
• śmietana i cukier do podania
Przygotowanie przepisu na: Knedle z truskawkami
1. Ziemniaki obieram, gotuję w osolonej wodzie i studzę. Następnie przepuszczam przez prasę do ziemniaków lub mielę w maszynce.
2. Do rozdrobnionych ziemniaków dodaję oba gatunki mąki i wyrabiam ciasto. Jeśli ziemniaki były za mało mączyste można dodać troszkę więcej mąki.
3. Z ciasta formuję wałek, kroję na kawałki i rozpłaszczam w dłoni. Jeśli placuszek ciasta bardzo się lepi, wtedy lekko (od zewnętrznej strony) posypuję go mąką ziemniaczaną. Na każdym placuszku ciasta układam truskawkę i zlepiam placek. Przez chwilkę kulam go w dłoniach i odkładam na talerz.
4. Knedle z truskawkami gotuję partiami w osolonej wodzie. Wrzucam na wrzątek i gotuje około 2-3 minut od wypłynięcia.
5. Knedle z truskawkami podaję z cukrem i śmietaną.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z serem to odmiana klasycznych klusek śląskich z dziurką. Połączenie masy ziemniaczanej, maki ziemniaczanej i sera jest smacznym rozwiązaniem! Kluski śląskie z serem to połączenie przepisu na klasyczne kluski śląskie i kluski leniwe. Świetny przepis, pyszne kluski, które robi się szybko, bez problemu i co najważniejsze, Kluski śląskie z serem smakują obłędnie!
Kluski kładzione klasyczne Nie ma chyba prostszych do zrobienia klusek niż kładzione. jajko, maka pszenna i odrobina wody wystarczy, by wyczarować delikatne i pyszne kluski! Kluski kładzione do wody, proste, smaczne i pozywane. Lubiane przez dzieci i dorosłych. Kluski kładzione można podawać na słodko oraz do kotletów i gulaszy, wtedy pełnią rolę węglowodanowego dodatku. Nie ma jak domowe kluski!
Kluski z serem lubiane przez dorosłych i dzieci. Można podać je na słodko, bo tak chyba najbardziej smakują lub wytrawnie, jeśli ktoś preferuje takie właśnie smaki. W obu wersjach są pyszne!
Pierogi leniwe. No cóż, w tym przypadku mam do powiedzenia chyba tylko tyle, że pierogi leniwe są pyszne, delikatne i nimi pachniało moje dzieciństwo! Były to jedne z moich ulubionych klusek! Kluski leniwe lub pierogi leniwe pod takimi nazwami je znajdziecie. U nas w domu zawsze mówiło się Kluski leniwe. Mama podawała je z bułką tartą i masłem.
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie z sosem grzybowym to klasyczne danie kuchni polskiej. Pojawia się na stołach na co dzień i od święta. Najlepiej takie kluski z dziurką smakują z sosem przygotowanym z grzybów leśnych!
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle ze śliwkami to klasyczne danie kuchni polskiej. Można przygotować je z knedlami świeżymi, suszonymi lub mrożonymi. Pycha na wiele sposobów! Knedle tradycyjne ze śliwkami podane z cynamonem i śmietaną zajadane są chętnie przez dzieci i dorosłych.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z serem lub kluski z serem. Pod takimi nazwami spotkacie je w wielu książkach kucharskich, notesach z przepisami babci czy mamy. Kopytka z serem są świetne na słodko, ze śmietaną, jogurtem lub bułką z masłem.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka przepis na ciasto Zapraszam do podstawowego przepisu na ciasto na kopytka. Krok po kroku dowiecie się jak zrobić miękkie i delikatne kopytka.
Kluski przecieraki takie kluski robiła moja babcia, tak też je nazywała. To jeden z moich rodzinnych przepisów!
Kluski z serem to proste połączenie makaronu, sera i ciepłej bułki tartej usmażonej na maśle. Dla mnie to smak dzieciństwa.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Piekne i apetyczne. Zapisalam sobie przepis i zrobie mojemu Malemu :)) I oczywiscie sobie tez bo knedle uwielbiam :))
Pozdrowienia.
Witam, ile porcji mniej więcej wyjdzie z podanych składników ?
Te knedle wyglądają tak apetycznie, że nic tylko je schrupać. Zawsze słyszałam, że knedle robi się ze śliwkami, a tu proszę truskawki też mogą być. Muszę spróbować ten przepis.
monika – knedle możesz robić z każdymi właściwie owocami oraz nadzieniami mięsnymi lub z kaszy czy warzyw. Bo knedle to właściwie kształt klusek i rodzaj ciasta reszta to te właśnie dodatki określające ich smak i charakter :)
Ja dziś zrobiłam razem z moim 4 letnim synkiem. Pyszna zabawa i pyszne knedle.
Czy takie knedle mozna zamrozic?Chetnie zrobilabym wiecej w wolnym czasie.Czesto korzystam z Twoich przepisow,polubilam szczegolnie wszelkie smarowidla i pasztety warzywne.Czesto zagladam na Twojego bloga,bo wszystkie przepisy zawsze sie udaja.
Pozdrawiam,Bogusia
Bogusia – a wiesz, że jeszcze ich nie mroziłam …
wspaniałaości!